Nieruchomości w miejscowościach turystycznych – czy warto kupić?

Rynek nieruchomości bywa zmienny. W szczególności ten pierwotny, który został praktycznie w całości zdominowany przez deweloperów, przeżywa swoje wzloty i upadki. Nie tak dawny bum mieszkaniowy odbił się teraz echem na cenach mieszkań. Dlatego wielu właścicieli nieruchomości zastanawia się, czy nie przepłaciło za swoje mieszkania.

Chociaż o samym przepłaceniu można mówić przede wszystkim w sytuacji, gdy ktoś kupuje mieszkanie w ramach inwestycji. Mówi się, że nieruchomości to stabilne zabezpieczenie gotówki. Jednak w ostatnim czasie widać, że stabilizacja jest jednam tym, czego nam najbardziej potrzeba, a jednocześnie coraz częściej brakuje. Oczywiście, nie koniecznie chodzi tutaj o stabilizację życiową, ale o tą rynkową, która wiąże się z mediami, czy właśnie cenami mieszkań.

Na jaki rynek nieruchomości zwrócić uwagę?

Bardzo dużo zależy od tego, jakie są oczekiwania danej osoby względem nieruchomości. Czy ma to być obiekt pod kątem wynajmu, późniejszej sprzedaży, czy będą to wymarzone, cztery kąty. W przypadku tej trzeciej opcji prym wiodą przede wszystkim preferencje, które dotyczą ilości pomieszczeń, jak też samej lokalizacji. Ta najczęściej powiązana jest z miejscem pracy. Osoby, które pracują w dużych miastach poszukują coraz częściej obiektów na obrzeżach. Miasta bywają przesycone właściwie wszystkim. Architekturą, zarówno nowoczesną, jak też zabytkową, ilością pojazdów, odgłosów i wszystkiego, co sprawia, że człowiek, po ciężkim dniu w pracy, chciałby po prostu zrelaksować się, odpocząć, złapać oddech. Centra miast są miejscami burzliwymi. To tutaj często znajduje się wiele strategicznych obiektów, również tych turystycznych. Często również częścią centrum miasta są zabytkowe rynki, gdzie w okresie letnim życie tętni przez 24/7. Dlatego w przypadku kupna nieruchomości coraz popularniejsze stają się obrzeża miast. W szczególności domki szeregowe, które łączą w sobie cechy mieszkania w bloku i domu rodzinnego. Wiele projektów uwzględnia między innymi garaż, jak też kawałek ogródka, dzięki czemu można spokojnie odpocząć po pracy.

Kupno mieszkania pod kątem wynajmu

Wiele osób poszukuje pasywnego źródła dochodu. Takim może okazać się właśnie mieszkanie. W przypadku jednego lub dwóch mieszkań ciężko jednak mówić o dochodzie w pełni pasywnym. Dlaczego? Przede wszystkim właściciel mieszkania w dalszym ciągu musi wykonywać pracę – być aktywnym na portalach ogłoszeniowych, które dotyczą wynajmu nieruchomości, jeśli mieszkanie stoi puste, przeprowadzać prace porządkowe, na przykład po poprzednim lokatorach. Musi również być w stałym kontakcie z obecnymi najemcami. Natomiast ideą dochodu pasywnego jest to, że raz wykonana praca przynosi stały dochód.

Nie oznacza to, że pomysł kupna jednego mieszkania pod kątem jego wynajmu jest pomysłem chybionym. Wręcz przeciwnie. To dobry sposób na ulokowanie kapitału. Pomimo wahań na rynku. Bardzo ciekawą opcją są Świnoujście apartamenty do wynajęcia. W wielu przypadkach są to obiekty oferowane przez hotele. Jednak można znaleźć także oferty prywatne. Oczywiście, trzeba liczyć się, że największe zainteresowanie tego typu ofertami przypada na okres wakacyjny, kiedy polskie morze przeżywa prawdziwą gorączkę wakacyjnego urlopu.

Jednak atutem takich lokalizacji, z perspektywy inwestora jest to, że może on wynajmować mieszkanie zarówno w formie standardowej, czyli długoterminowej, ale również krótkoterminowej. Na przykład na okres kilku dni, czy tygodni.

Warto wybierać miejsca, które są popularne wśród osób studiujących. Wtedy poza sezonem mieszkanie można wynajmować osobom uczącym się. Co prawda, wiąże się to z pewnym ryzykiem, iż tuż przed przyszłym sezonem niezbędne będzie wykonanie prac porządkowych, a mieszkanie wymagać będzie odświeżenia, co jest nieuniknione nawet przy standardowym użytkowaniu.

W szczególności zakup nieruchomości w miejscowościach turystycznych staje się opłacalny, jeśli transakcję realizuje się z własnych środków, a nie na przykład przy pomocy kredytu hipotecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *