Niezwykłe zdobienia przy użyciu haftu Richelieu

Wystrój wnętrza wpływa na nasze samopoczucie oraz odczuwany nastrój. Poprzez różne dekoracje możemy poczuć wyjątkowy klimat, odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu pełnym obowiązków. W ostatnim czasie mało mówi się o serwetach, te jednak znów wracają do łask. We wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym serwety są obowiązkowym elementem, a te zdobione haftem Richelieu wydają się być niezwykle urocze oraz stylowe.

 

Czym jest haft Richelieu

 

Jest to jeden z rodzajów haftów ażurowych. Są to więc wyjątkowe zdobienia, które wykonywane są z największa starannością. By go wykonywać należy najpierw obszyć wybrany wzór i następnie wyciąć go z materiału. Sama jego nazwa pochodzi od wielkiego miłośnika haftu – kardynała Richelieu. On też go propagował, a haft największa popularność zyskał w Wenecji, dlatego też wielu nazywa go haftem weneckim.

Zastosowanie haftu

 

Jak się okazuje nie tylko serwety mogą być zdobione tym haftem. Wykorzystuje się go również do wykonywania obrusów, a nawet wykańczania ubrań i w ogóle wszystkich rzeczy wykonywanych a tkanin. Dzięki takim dodatkom materiały stają się bardziej eleganckie, ale też zdobienia te nadają całości lekkości i pewnego uroku.

 

Zazwyczaj haft ten polega na dodawaniu do materiału części zdobionej (haftowanej). Wybrany materiał wykańczany jest pięknymi zdobieniami, których wygląd zależy wyłącznie od wyobraźni osoby, który haft wykonuje. Między haftem a materiałem pojawiają się oczywiście małe dziurki, czyli ażurowe wzorki, przypominające ciągnące się kawałki materiału, słupki.

Najczęściej spotykany haft Richelieu

 

Ten ażurowy wzór stosowany może być na różne sposoby, jednak najczęściej widzimy go w postaci obrusów oraz serwet: http://e-obrus.pl/pol_m_Kolekcje_Haft-Richelieu-319.html. Tu bardzo ważny jest również kolor. Hafciarki nie mają oczywiście żadnych ograniczeń, jednak zazwyczaj stosuje się go na materiale białym, przy użyciu nitki w tym samym kolorze. Serwety te zdobić mogą stoliki, komody, biurka i to podczas różnych okazji. Białe obrusy z haftem Richelieu będą prezentowały się wyjątkowo podczas ważnych dni w roku, czyli np. obchodzonych świat razem z bliskimi.

 

Na co dzień serwety te mogą być używane w dowolny sposób, jednak nie trudno zauważyć, że są to raczej eleganckie dekoracje. Haft ten może być wykorzystane również do tworzenia dekoracji świątecznych, dlatego też śmiało można zdobić nim wnętrza podczas Bożego Narodzenia lub Wielkiejnocy.

Dobre rady

 

Haft Richelieu jest dość wymagający, dlatego zanim się z niego zabierzemy, musimy wybrać dobrą oraz jakościową tkaninę. By całość prezentowała się dobrze musimy wybrać materiał gęsty, najlepiej sprawdza się len oraz batyst. Ważna jest także nitka, ta powinna posiadać nie tylko taki sam kolor co tkanina, ale również podobną grubość. Jak wspomniane było na początku, wybrany przez nas wzór najpierw powinien być naniesiony na papier, ponieważ to znacznie ułatwia szycie. Dopiero później całość przekłada się na wybrany wcześniej materiał. Tu można użyć kalki. Haft Richelieu pozwoli nam stworzyć estetyczne oraz jakościowe zdobienia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *