O czym trzeba pamiętać, wybierając dziecięcy wózek?

W dziecięcym wózku maluszek będzie spędzał sporo czasu, dlatego wyboru tego elementu należącego do kompletnej wyprawki, nie można traktować, patrząc jedynie na budżet. Odpowiednio dobrany wózek zapewni dziecku komfort w trakcie spacerów, efektywny odpoczynek i jakościowy sen. Ponadto rodzicom korzystanie z prawidłowo dobranego wózka nie sprawi problemów. O czym zatem warto pamiętać podczas wybierania wózka? Na jakie elementy trzeba koniecznie zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Konstrukcja wózka – gondola i spacerówka

W pierwszych miesiącach życia dziecko będzie korzystało z gondoli. Gdy już zacznie się podnosić i będzie w stanie samodzielnie siadać, gondolę zamienimy na spacerówkę. W pierwszym przypadku trzeba wybrać wózek odpowiednio głęboki, aby zapewnić maluszkowi komfort i bezpieczeństwo. W przypadku zaś spacerówki – liczy się możliwość rozłożenia, aby dziecko mogło nie tylko siedzieć, lecz również leżeć. Do tego regulowane elementy, w tym podnóżki, aby wyeliminować bezwładne zwisanie nóżek maluszka, który podczas spacerów często usypia.

W obu przypadkach ważna będzie możliwość łatwego, a także sprawnego składania wózka spacerówki lub wypinania i wpinania gondoli.

Wnętrze wózka, czyli materac

W gondoli niezbędny jest materac, na którym dziecko musi mieć zapewnione prawidłowe podparcie dla kręgosłupa. Materacyk bardzo często można kupić od razu w komplecie z wózkiem, jednak nie zawsze taki produkt jest dobry pod względem jakości. Warto zatem zapoznać się z dostępną ofertą sklepów, w których można nabyć materace do wózków oddzielnie. Taką opcję znajdziemy np. na stronie https://rekuku.pl/

Materac powinien być średnio twardy, idealnie dopasowany wymiarami do wymiarów wnętrza wózka, odporny na odkształcenia oraz łatwy do utrzymania w czystości.

Waga wózka – ułatwienie dla rodziców

Wózek dziecięcy należy do konstrukcji stosunkowo ciężkich, a przecież rodzice korzystają z niego nie tylko podczas spacerów z dzieckiem. Potrzebny jest im on w trakcie wyjazdów, odwiedzin u rodziny czy wizyt lekarskich, co oznacza, że trzeba go zmieścić w samochodowym bagażniku. Dobrze jest zatem sprawdzić nie tylko to, w jaki sposób wózek się rozkłada i składa, lecz również jego parametry, takie jak waga. Ciężki wózek szybko da o sobie znać i będzie problematyczny dla rodziców podczas codziennego użytkowania.

Amortyzacja i mobilność

Wózek powinien gwarantować odpowiednią amortyzację, ponieważ nie można liczyć na idealnie gładkie i pozbawione jakichkolwiek nierówności ścieżki służące spacerowaniu. Wózek z amortyzacją, z dużymi kołami, zapewniający skrętność, poradzi sobie zarówno w miejskiej dżungli, jak i na wyboistych, nieutwardzonych ścieżkach.

Kwestie kolorystyki czy zdobień są najmniej ważne, bo nie mają wpływu na bezpieczeństwo czy komfort dziecka i rodziców. O estetykę nie trzeba się jednak martwić, bo wśród obecnie dostępnych ofert rynkowych znajdują się wózki, które pozytywnie zaskakują jakością wykonania, ale i walorami wizualnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *