O jakich badaniach należy pamiętać w ciąży?

Ciąża z pewnością dla wielu kobiet jest najcudowniejszym etapem ich życia. Przyszłe mamy na pierwszym miejscu stawiają przede wszystkim zdrowie swojego dziecka, dlatego też regularnie poddają się kompleksowym badaniom prenatalnym. Jakie badania należy obowiązkowo przeprowadzać w okresie całej ciąży? Czy są one bezpieczne?

Podstawowa diagnostyka prenatalna

Konsultacja z ginekologiem jest najprostszym a zarazem najskuteczniejszym sposobem na wczesne wykrycie wad wrodzonych, chorób oraz możliwych powikłań co w rezultacie umożliwia natychmiastowe zastosowanie odpowiedniego leczenia. 

Diagnostyka prenatalna odnosi się do badań wykonywanych w okresie trwania ciąży, które przeprowadza się w celu skontrolowania prawidłowości rozwoju płodu. W sytuacji, kiedy lekarz zauważy niepokojące nieprawidłowości w budowie płodu, mogące wskazywać na wady zagrażające zdrowiu a nawet życiu nienarodzonego dziecka natychmiast wprowadza odpowiednie leczenie, którego efektem jest częściowe lub całkowite usunięcie występujących wad.

Wśród wielu różnych badań prenatalnych wyróżnić możemy badania przesiewowe, będące badaniami bezinwazyjnymi, czyli w pełni bezpiecznymi oraz bezbolesnymi, a także badania inwazyjne. Do badań przesiewowych należy morfologia krwi matki uwzględniająca testy biochemiczne, takie jak: test PAPP-A połączony, test potrójny oraz test zintegrowany. Kompleksowe badanie krwi wykonuje się w celu wykluczenia bądź potwierdzenia możliwych wad genetycznych. Oprócz morfologii ciężarna obowiązkowo powinna stawiać się również na USG.

Badania inwazyjne, czyli biopsja trofoblastu, kordocenteza, amniopunkcja są badaniami podczas, których lekarz pobiera materiał biologiczny i przekazuje go do dalszej diagnostyki. Tego rodzaju badania wykonywane są zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, o czym należy wspomnieć to przeprowadzane są one wyłącznie w celu potwierdzenia niepokojących wyników badań przesiewowych. Dlaczego? Biopsja, podobnie jak każde inne badanie z grupy inwazyjnych niesie ze sobą duże ryzyko uszkodzenia płodu a w skrajnych przypadkach nawet utraty ciąży. 

Jak często odwiedzać gabinet ginekologiczny? 

Pozytywny wynik testu ciążowego należy potwierdzić wykonując badanie krwi oraz USG co ma miejsce w 6-8 tygodniu domniemanej ciąży. Częstotliwość podstawowych przesiewowych badań prenatalnych ustalana jest indywidualnie, nie mniej jednak specjaliści zachęcają przyszłe matki do co miesięcznych wizyt w specjalistycznych klinikach (np. Klinika Babka Medica). Pamiętamy, że w sytuacji, kiedy coś wzbudzi nasz niepokój należy natychmiast zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *