Objawy uzależnienia od alkoholu

Alkoholizm to choroba, która dotyka coraz więcej osób. Chorują na nią zarówno starsze, jak i młodsze osoby – dotyka ona kobiety, ale także mężczyzn. To trudne do wyleczenia uzależnienie, które bardzo niszczy życie osobie uzależnionej, ale także jej bliskich. Nawet 12% naszego społeczeństwa nadużywa alkoholu, natomiast ponad 2% to alkoholicy. Co musisz wiedzieć na temat tej choroby? Jakie są jej objawy? Jak się leczy alkoholizm? Sprawdź to w naszym artykule – zachęcamy do przeczytania!

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm to jedno z najczęstszych uzależnień, które może dotknąć każdego – niezależnie od płci, wieku, ale również statusu społecznego. Bardzo często zmagają się z nim osoby, które najzwyczajniej w świecie sobie nie radzą. Co jest ważne: jest to zarówno psychiczne, jak i fizyczne uzależnienie. Alkoholik nie jest w stanie przestać pić i nie widzi nic złego w tym, co robi. To choroba, która dzieli się na kilka faz takich jak:

  • faza wstępna – już na samym początku zaczyna się robić niebezpiecznie. Na tym etapie osoba zauważa, że alkohol to świetny sposób, aby móc się zrelaksować, czy też odpocząć po ciężkim dniu w pracy. Ta faza obejmuje także szukanie pretekstów, aby tylko móc się napić alkoholu.
  • faza ostrzegawcza – to znacznie bardziej niebezpieczny etap, w których dochodzi do spożywania coraz większej ilości alkoholu: często w samotności. Zaczynają pojawiać się zmiany w zachowaniu oraz dziury w pamięci po wypiciu alkoholu. Na tym etapie mogą też występować wyrzuty sumienia.
  • faza krytyczna – tutaj jest już bardzo źle. Alkohol staje się najważniejszy i jest stawiany ponad wszystko. Osoba uzależniona spożywa nadmierne ilości alkoholu i nie widzi w tym nic złego. Zaniedbuje siebie, rodzinę, jak i również otoczenie.
  • faza przewlekła – w tej fazie alkoholik praktycznie cały czas spożywa alkohol i mimo tego, że odbija się on na jego zdrowiu, to jednak z niego nie rezygnuje. Ponadto na tym etapie bardzo szybko dochodzi do upojenia – zazwyczaj wystarczy zaledwie 1 czy 2 kieliszki. Niestety ten etap często kończy się śmiercią, więc jeśli zauważymy jakieś niepojące objawy, to trzeba jak najszybciej zacząć działać.

Jakie są przyczyny alkoholizmu?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie ma jednej przyczyny alkoholizmu. Jest ich kilka, choć najczęściej alkoholizm wynika z wychowania. Dzieci, które żyją w rodzinach patologicznych, w których nie brakuje alkoholu, bardzo często później także zmagają się z takim uzależnieniem. Inną przyczyną jest m.in. dysfunkcja rodziny, która ma duży wpływ na psychikę młodej osoby. Oczywiście na uzależnienie od alkoholu wpływa również złe towarzystwo i otoczenie. Alkohol jest także sposobem na ucieczkę w przypadku osób, które mają słabą psychikę. Często nie radzą sobie one z rzeczywistością i uciekają w alkohol.

Jakie są objawy alkoholizmu?

U osób uzależnionych od alkoholu można zauważyć wiele różnych objawów. Wyróżniamy dwie grupy objawów. Są to objawy psychiczne oraz fizyczne. Do tej pierwszej zaliczamy przede wszystkim stany lękowe, wybuchowość, brak energii, zaburzenia pamięci i koncentracji, obojętność oraz drażliwość. Są to najczęściej występują objawy psychiczne, które dotykają alkoholików. Warto tutaj też podkreślić, że spożywanie nadmiernych ilości alkoholu powoduje m.in. depresję, czy uszkodzenia pamięci.

Jeśli natomiast chodzi o fizyczne objawy, to jest to drżenie mięśni (najczęściej tylko dłoni), mdłości, tachykardia, ból głowy, złe samopoczucie, wymioty, zaburzenia snu, rozszerzone źrenice, czy wzmożona potliwość. Nawet pojawienie się takich objawów nie przyczynia się do tego, że alkoholik decyduje się na odstawienie alkoholu. Wręcz przeciwnie – zazwyczaj sięga po następną dawkę alkoholu, dzięki czemu może odczuć ulgę. Jednak jest to błędne koło – i jeśli nie obudzimy się na czas, to dojdzie do tragedii.

Jak leczy się alkoholizm?

Dobra informacja jest taka, że alkoholizm da się wyleczyć! Najważniejsze w leczeniu tego uzależnienia jest przede wszystkim uświadomienie sobie przez osobę uzależnioną, że ma poważny problem. Trzeba też wiedzieć, że leczenie alkoholizmu nie przebiera raz-dwa: musimy nastawić się na długotrwałe leczenie, które umożliwi nam powrót do normalności.

W przypadku niektórych osób niezbędny jest zakład zamknięty dla alkoholików, w którym odbywają się różnego rodzaju działania, mające na celu wyleczenie chorej osoby. Jednak należy tutaj podkreślić, że leczenie w takim zakładzie nie jest wystarczające – później niezbędna jest także terapia.

Na początku odstawienia alkoholu warto zdecydować się na detoks alkoholowy , czyli odtrucie organizmu. Jest to proces, który umożliwia samoistne usunięcie z krwiobiegu wszelkich pozostałości toksyn. Celem tego procesu jest oczywiście przerwanie ciągu alkoholowego, ale również złagodzenie wszelkich objawów wynikających z odstawienia alkoholu. Podczas detoksykacji uzupełnia się poziom płynów w organizmie – w tym celu podaje się pacjentom m.in. witaminy B1, magnez i potas.

Wiele osób też się zastanawia, czy można farmakologicznie wyleczyć alkoholizm? Niestety nie istnieją żadne farmakologiczne sposoby, aczkolwiek możemy sięgać po leki, które łagodzą objawy związane z tymże uzależnieniem. Warto też tutaj wspomnieć o wszywkami alkoholowych, które są bardzo często stosowane i mają na celu wymuszenie abstynencji na uzależnionej osobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *