Olejek herbaciany – najlepszy antyseptyk

0 1 116

Tea Tree Oil, czyli olejek herbaciany pozyskiwany jest z liści drzewa herbacianego, które rośnie w Australii oraz Nowej Zelandii.

 

Porasta tam dziko bądź na plantacjach. Chociaż jego działanie znane jest od tysiącleci, to do Europy został sprowadzony dopiero w 1927 roku. Najpierw z liści sporządzany był napar, który miał leczyć szkorbut, później robiono z nich papkę, która miała łagodzić oparzenia i dezynfekować rany.

To właśnie działanie antyseptyczne olejku herbacianego sprawia, że jest on tak popularny. Jego właściwości porównywane są do leków syntetycznych. Regularne stosowanie daje tak samo dobre efekty kuracji. Ogromną zaletą jest przy tym fakt, iż olejek jest całkowicie naturalnym specyfikiem.

Olejek herbaciany

Odkryto w nim ponad 100 różnych składników, w tym Cyneol i Terpinen 4-ol. To właśnie one działają odkażająco i przeciwzapalnie. Dzięki temu można do stosować bezpośrednio na skórę, nawet bez rozcieńczania. Olejek herbaciany może być też dodatkiem do kremów, maści i innych kosmetyków. Dodaje się go również do odświeżaczy powietrza, detergentów czy proszków do prania.

Udowodniono, że korzystnie wpływa na problemy skórne, infekcje jamy ustnej, infekcje górnych dróg oddechowych. Niweluje podrażnienia po ukąszeniach i odkaża skórę. Stosuje się go do przemywania ran, oparzeń, świetnie walczy z grzybicą oraz łuszczycą. Jest też doskonałym środkiem do odkażania dziecięcych pieluszek. Odświeża też powietrze, zwalcza toksyny i wolne rodniki.

Ponieważ działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, stosuje się z jego wykorzystaniem inhalacje. Świetnie sprawdza się przy chorobach jesienno-zimowych. Zwalcza kaszel, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli.

Jaki wybrać olejek?

Wykazano też jego dobroczynne właściwości dermatologiczne. Leczy grzybicę stóp i paznokci, infekcje okolic intymnych, łojotok, trądzik, łuszczycę, kurzajki, modzele, nagniotki i odciski. Jest preparatem, który niweluje łupież, łagodzi podrażnienia skóry, leczy skaleczenia i przyczynia się do szybszego gojenia się ran. W kosmetyce można go stosować jako samodzielny preparat, łączyć z kremami, serum, balsamami, tonikami. Można samodzielnie przyrządzać roztwór na bazie wody i kilku kropli olejku. Środek tego rodzaju można nakładać na skórę miejscowo, można też stosować tzw. parówki albo korzystać z leczniczych kąpieli. Można wykonywać też masaż, dodając go do oliwy albo ulubionego balsamu.

Jeśli chcesz korzystać z dobrodziejstw olejku herbacianego, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim należy kupować tylko olejki naturalne – sprawdzaj pochodzenie i producenta. Istotna jest też data ważności. Co ważne, przed bezpośrednim wykorzystaniem na skórę, należy wykonać test uczuleniowy. Olejek herbaciany stosowany w nadmiarze może wywołać alergie albo podrażnienie skóry. Test należy wykonać, smarując niewielką ilością olejku nadgarstki dłoni albo miejsca pod kolanem. Jeśli w ciągu kilku kolejnych godzin nie wystąpią żadne powikłania, można go bezpiecznie używać. Skuteczność olejku będzie najlepsza wtedy, gdy będzie stosowany regularnie i długim okresie czasu.

Treści przygotowane na podstawie oferty Sklepu internetowego Optima Plus oferującego olejki eteryczne.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.