Operacja odstających uszu u dzieci

Odstające, zbyt duże uszy mogą być przyczyną poważnych kompleksów u dziecka. Jednak czy warto je operować, a może lepiej próbować przekonać malucha, że wygląd nie ma znaczenia?Specjaliści w dziedzinie chirurgii plastycznej zgodnie twierdzą, że decyzja taka nie jest sprawą prostą. Ich zdaniem warto jest najpierw skonsultować się z psychologiem i dobrze zastanowić się czy chęć operacji nie wynika ze zbyt wygórowanych ambicji rodziców co do wyglądu ich dziecka. Inaczej sprawa ma się w przypadku dzieci, które widocznie izolują się od innych nie akceptując przy tym swojego wyglądu. Takie zachowanie może być już alarmujące, ponieważ może prowadzić do późniejszych trudności w kontaktach z innymi oraz rodzić dalsze frustracje utrudniające codzienne życie dziecka.

Jak wygląda wzorcowe ucho

O odstających uszach możemy mówić wtedy, gdy odległość pomiędzy kością czaszki a koniuszkiem małżowiny usznej jest większa niż 2 cm. Jest to oczywiście uśredniony wynik, ponieważ u osób z dużą głową dysproporcja rzędu 2 cm może nie być aż tak mocno zauważalna.

Najczęstszą przyczyną odstawania uszu jest nieprawidłowo wykształcona wypukłość, dzięki której małżowina zagina się ku głowie, nazywana grobelką. Tworzy się ona dopiero w dalszych etapach życia płodowego i z różnych przyczyn proces ten może przebiegać nieprawidłowo. W takiej sytuacji małżowina uszna nie będzie posiadać charakterystycznych wygięć a uch po prostu będzie odstawać od głowy. Czasami zdarza się również tak, że mimo dobrze wykształconej grobelki uszy i tak będą znacznie większe i bardziej odstające niż standardowo.

Kiedy wykonuje się operacje uszu u dzieci?

Operacje plastyczne w obrębie uszu wykonuje się zazwyczaj dopiero w chwili gdy dziecko ukończy 12 rok życia. Wcześniej ucho stale rośnie a zabieg może spowolnić lub całkowicie zahamować ten naturalny proces. Zdaniem wielu psychologów warto jednak zdecydować się na operacje zanim dziecko pójdzie do szkoły, by nie narażać go na dodatkowy stres. Argumentują to faktem, iż u dzieci w wieku 7 lat ucho posiada już około 89 – 90% swej docelowej wielkości. Ewentualne zahamowanie wzrostu nie jest więc już tak mocno odczuwalne a ulga dziecka i możliwość szybszego nawiązywania kontaktów z innymi jest warta tego ryzyka. Do takiego zabiegu, tak jak każdego innego zabiegu medycznego, należy odpowiednio się przygotować, co również pozwoli zmniejszyć stres związany z zabiegiem. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Korekta uszu – operacja plastyczna, gdzie specjaliści medycyny estetycznej dokładnie opisali jak należy postępować przed, jak i po zabiegu.

Operacja uszu u dzieci jedynie w narkozie

Operacje uszu u dzieci wymagają znieczulenia pod narkozą. W przeciwnym przypadku dzieci najczęściej nie chcą współpracować z lekarzem najzwyczajniej w świecie bojąc się przebiegu operacji. Bardzo ważna jest tu również rozmowa z dzieckiem i dokładne wytłumaczenie mu na czym polega zabieg i z jakimi badaniami się wiąże.

Najlepszą porą do wykonania zabiegu jest wiosna oraz jesień. Zimą łatwo jest o ryzyko odmrożenia sobie uszu z uwagi na całkowity brak czucia jeszcze kilka tygodni po zakończeniu operacji. Latem, z kolei trudniej jest utrzymać prawidłową higienę z uwagi na wysokie temperatury i pocenie się dziecka.

Metody wykorzystywane w leczeniu odstających uszu u dziecka

W przypadku odstających uszu istnieje kilka chirurgicznych metod niwelowania problemu. Pierwsza z nich to formowanie grobelki i utrwalenie nadanych jej kształtów za pomocą trwałych szwów wewnętrznych. Jest to najbezpieczniejsza metoda w przypadku operacji małych dzieci o ile szwy utrzymają się i nie będzie konieczny zabieg poprawkowy.

Inną metodą jest wycięcie fragmentu chrząstki by stworzyć załamania, a następnie zszycie wewnętrzne ucha. Jest to równie skuteczna metoda, jednak może przy niej dojść do powikłań, które ciężko jest naprawić.

Postępowanie pooperacyjne

Ze względu na znieczulenie za pomocą narkozy zaraz po zabiegu dziecko musi zostać w klinice przynajmniej na jedną noc. Dopiero w drugiej dobie od zabiegu należy sprawdzić, czy na powierzchni operacyjnej nie wytworzył się krwiak a następnie nałożyć odpowiedni opatrunek. Po około 2 tygodniach ściągane zostają wszystkie szwy a do tego czasu dziecko zobowiązane jest do ciągłego noszenia specjalnej opaski chroniącej przed urazami. Przez kolejny miesiąc opaska powinna być zakładana do spania, tak by nieświadome dziecko nie wyginało sobie uszu podczas snu. Wskazane jest również zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego na okres około 3 miesięcy od zabiegu.

Cena oraz przeciwwskazania

Jak każda operacja medyczna, tak i zabieg korekcji odstających uszu wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami do jego wykonania. Są to jednak głównie sprawy związane z narkozą, z której wykluczają niektóre choroby przewlekłe oraz ogólny stan zdrowia dziecka. Innym przeciwwskazaniem do zabiegu jest również choroba psychiczna dziecka.

Koszt zabiegu uzależniony jest oczywiście od miejsca jego wykonywania, jednak z reguły zamyka się w przedziale od 3 do 4,5 tysiąca zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *