Ból gardła jest jedną z częstszych dolegliwości towarzyszących człowiekowi w życiu. Są sytuacje, które szczególnie sprzyjają jego pojawianiu się – szczególnie w czasie niskich i wysokich temperatur. Dlatego gdy pogoda za oknem wymaga osłonięcia szyi – noś szalik. Latem uważaj na klimatyzację, która także często wywołuje problemy z gardłem. Jak jednak radzić sobie, gdy na profilaktykę jest za późno? Co na ból gardła, gdy już ten już się pojawi?
Dlaczego boli Cię gardło?
Ból gardła może być spowodowany wieloma czynnikami – narażeniem dróg oddechowych na zanieczyszczone powietrze, kontakt z dymem lub substancjami drażniącymi, jak również długim mówieniem i wysuszeniem śluzówki gardła. Ból gardła często towarzyszy infekcjom wirusowym lub bakteryjnym, ale może występować też przy chorobach jamy ustnej.
Zanim zachorujesz i wybierzesz się do lekarza po leki na ból gardła, zadbaj o profilaktykę i dobrze traktuj swoje gardło. Pracujesz głosem jako nauczyciel, speaker, wokalista, a może wdychasz na co dzień szkodliwe substancje? Zastanów się, co możesz zrobić, zanim wystąpi ból. Po pierwsze, staraj się przebywać w dobrze nawilżonych pomieszczeniach, wietrz je co jakiś czas i wypijaj dużo płynów – dobre nawodnienie śluzówki gardła to podstawa. Żeby niwelować suchość pojawiającą się w gardle możesz dodatkowo pić herbatę z miodem i cytryną lub sokiem malinowym. Składniki te mają właściwości łagodzące – a dodatkowo miód działa antybakteryjnie.
Co na ból gardła – zioła, tabletki, a może spray?
Nasze babki doskonale znały właściwości ziół, które często wykorzystywały zamiast leków – gdy ich po prostu brakowało. Rośliny mają często działanie odkażające i przeciwzapalne. Co więcej, wpływają pozytywnie na błonę śluzową, łagodząc jej obrzęk. Najlepsze do zaparzenia będą zatem napary z lipy, rumianku, szałwii lub tymianku. Niektóre z tych ziół zawierają również tabletki na gardło.
Nie zapominaj również o domowych sposobach – syropach z cebuli oraz mleku z czosnkiem. Jeżeli te mieszanki mają zbyt intensywny smak lub zapach, możesz zastąpić je, zażywając na przykład tabletki do ssania na ból gardła. Innym, równie dobrym rozwiązaniem będzie spray na ból gardła. Pamiętaj, że gdy pojawi się pierwszy ból, najlepiej ogrzewać gardło i po prostu zostać w łóżku – może to pomóc zatrzymać postęp choroby.
A może preparat do płukania gardła?
Oczywiście możesz przygotować własną płukankę z wody i soli. Gardło warto również płukać wodą utlenioną rozcieńczoną z wodą. W aptekach znajdziesz jednak wiele skutecznych preparatów, które mają przyjemniejszy smak i przynoszą szybką ulgę. Taki preparat do płukania gardła kupisz zwykle bez recepty.
Jeżeli ból gardła utrzymuje się dłuższy czas i wywołany jest infekcją wirusową lub bakteryjną – wówczas należy przyjąć lek na silny ból gardła. Oczywiście przepisany przez lekarza i stosowany zgodnie z jego zaleceniami. Pamiętaj też, że nawet zwykłe tabletki na gardło powinny być dobrane przez specjalistę.
Na koniec, pamiętaj, że ból gardła występuje także przy zmianach próchniczych zębów, zapaleniu dziąseł czy ropniu zęba. Tabletki na ból gardła mogą się zatem przydać również w takich sytuacjach.