Osuszacz powietrza elektryczny – kiedy warto kupić?

Wilgotne ściany stanowią problem nie tylko natury estetycznej. Wywołują negatywny wpływ na nasze zdrowie, albowiem są źródłem powstawania pleśni i grzybów.

Nie wspominając o tym, że powodują nieprzyjemny zapach w mieszkaniu oraz przyczyniają się do wzrostu rachunków za ogrzewanie. Rozwiązaniem na mokre ściany jest osuszacz powietrza elektryczny, który zagwarantuje optymalny poziom wilgotności, jakiego potrzebuje człowiek, aby prawidłowo funkcjonować i dobrze się czuć.

Wilgotność powietrza – co to takiego?

Najprościej mówiąc, określeniem wilgotności powietrza określa się ilość wody, jaka znajduje się w powietrzu, w danym pomieszczeniu. Wyrażana jest w procentach i w dużej mierze zależy od temperatury, jaka panuje w domu lub mieszkaniu. W chłodnym powietrzu znajduje się bowiem mniej cząsteczek wody niż w ciepłym. Na wilgotność powietrza duży wpływ wywiera również pogoda. Zimą, kiedy panuje okres grzewczy, powietrze może być przesuszone. Z kolei w pozostałe dni w roku, powszechnym zjawiskiem jest nadmierna wilgoć. Nie bez znaczenia w określaniu wilgotności powietrza ma również rodzaj zastosowanych materiałów budowlanych czy poziom wentylacji. Pomocnym urządzeniem w regulacji prawidłowej wilgotności jest osuszacz powietrza elektryczny.

Kiedy zainwestować w pochłaniacz wilgoci?

Wilgotne ściany stanowią idealne środowisko dla pleśni, grzybów, wirusów i bakterii. Podrażniają układ oddechowy, powodują częste infekcje, alergie, a nawet astmę! Wówczas warto zainwestować w elektryczny osuszacz powietrza, który przywróci pożądany poziom wilgotności powietrza – w granicach 40-60 procent. Niezastąpiony nie tylko w mieszkaniach na parterze i w starym budownictwie, ale również w pralni czy na budowie, przyspieszając poszczególne fazy wykańczania budynku.

Jak działa elektryczny osuszacz powietrza?

Istota działania tego urządzenia opiera się na procesie schładzania, co powoduje skraplanie się wody. Jest tak skonstruowany, aby wymuszać przepływ powietrza, aby tym samym skondensowaną wodę zbierać do specjalnego zbiornika i następnie ułatwić jej odprowadzenie – za pomocą wężyka. Jego wydajność uzależniona jest od wielu czynników, między innymi poziomu wilgotności w domu lub mieszkaniu, temperatury oraz posiadanego metrażu. Te trzy czynniki powinny być brane pod uwagę podczas kupna osuszacza powietrza elektrycznego. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na wydajność osuszania, jaka jest mierzona w litrach na dobę, pojemność zbiornika na wodę oraz zużycie energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *