Oświetlenie antresoli – sprawdzone rozwiązania

Antresola najczęściej pojawia się w niestandardowo wysokich mieszkaniach, szczególnie tych zlokalizowanych w poprzemysłowych obiektach, a także w kamienicach. Antresola to doskonałe miejsce, aby stworzyć dodatkową sypialnię, ale i biuro czy biblioteczkę. Niezależnie jednak od przeznaczenia tej przestrzeni, niezbędne jest właściwe jej oświetlenie. Jakie lampy sprawdzą się na antresoli? Czym się kierować podczas ich wybierania? Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania.

Płaskie lampy sufitowe – proste i o sporych możliwościach!

Antresola zazwyczaj nie grzeszy metrażem, przede wszystkim zaś wysokością. Nawet wtedy, gdy jej przestrzeń pozwala na stworzenie domowego biura czy miejsca do rozrywki, to wciąż nie można mówić o wysokości, która pozwala na zastosowanie dowolnego oświetlenia. Zwróćmy się zatem ku propozycjom lamp sufitowych płaskich. W większości przypadków lampa spełniająca rolę oświetlenia głównego będzie bowiem niezbędna.

Płaskie konstrukcje sufitowe to przede wszystkim popularne i lubiane plafony, które można znaleźć na stronie https://azzardo.com.pl/. Mimo takiej minimalistycznej konstrukcji nie muszą być nijakie, banalne i nudne, wręcz przeciwnie! Postawmy na plafon z matowym wykończeniem, w ciekawym kształcie, np. geometryczny, który wpisuje się w aktualne trendy wnętrzarskie. Może to być również płaska podstawa, na której zostało umieszczonych kilka punktów świetlnych, o ruchomych głowicach. Dzięki temu antresola zostaje równomiernie oświetlona, ale jako lampa nie zabiera zbędnie ograniczonej przestrzeni.

Wpuszczane oczka LED – praktycznie i estetycznie

Wpuszczane oczka LED-owe to kolejna propozycja na antresole. Zazwyczaj stawiamy na większą liczbę takich punktów, aby dobrze rozświetlić przestrzeń zaaranżowaną na antresoli. Możemy dobrać do tego światło w wybranej barwie, nawet kolorowe, aby uzyskać wyjątkową atmosferę.

LED-owe oczka mają tę zaletę, że dobrze się prezentują niezależnie od aranżacji antresoli. Nie wystają ponad powierzchnię sufitu, więc pasują do tych niewielkich, skromnych przestrzeni. Są przy tym energooszczędne, dlatego można stworzyć tu bardzo funkcjonalne miejsce, nawet do codziennej pracy zdalnej.

Lampy wiszące i żyrandole – czy to dobry pomysł?

Zdarza się, że antresola została wydzielona w bardzo wysokim wnętrzu. To zaś oznacza, że wysokość samej antresoli będzie podobna do standardowych pomieszczeń. Można zatem pokusić się o wybór efektownych lamp wiszących bądź żyrandoli. Warto jedynie pamiętać o tym, aby były to lampy z regulowaną długością linki, co pozwoli precyzyjnie dostosować sposób oświetlenia tej przestrzeni.

Lampy stołowe i kinkiety

Antresola może być nie tylko funkcjonalna, ale i przytulna oraz klimatyczna. Zastosujmy w niej zatem dodatkowo lampy boczne, np. kinkiety. Możemy także postawić na lampy stołowe, umieszczone np. na niskiej komódce bądź szafce nocnej.

Lampy w przestrzeni znajdującej się pod antresolą

Nie zapominajmy o tym, że tuż pod antresolą znajduje się pomieszczenie, które także wymaga właściwie dopasowanego oświetlenia. Zazwyczaj jest to salon, ale nierzadko zostaje tu urządzona kuchnia wraz z wydzieloną, niewielką jadalnią. Oświetlając antresolę musimy zatem uwzględnić typ lamp zastosowanych w przestrzeni zlokalizowanej na samym dole.

Jeśli wybieramy lampy wiszące, ich światło nie może oślepiać użytkowników antresoli. Podobnie rzecz się ma z innymi konstrukcjami oświetleniowymi. Sprawdzajmy zatem, w jaki sposób światło będzie wpływać na przestrzeń antresoli oraz pomieszczenie znajdujące się pod nią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *