Od dawna już nie podchodzi się do kwestii oświetlenia wnętrza jako wyłącznie sprawy praktycznej. Światło ma zdobić, stanowi równoważną część wystroju razem z meblami i elementami dekoracyjnymi.
Co więcej, oświetlenie nie tylko ma przybierać ciekawe formy, ale i eksponować najważniejsze punkty mieszkania, jak i tworzyć lub podkreślać jego klimat. Jeśli dobierzemy je odpowiednio, nawet w bardzo skromnym, minimalistycznym mieszkaniu będziemy w stanie osiągnąć niesamowite efekty. Dlatego po rozplanowaniu ustawienia mebli i nadaniu kolorów wnętrzu, powinniśmy zastanowić się dłużej nad doborem światła.
Światło jak rzeźbiarz
Jeśli zapytamy o zdanie jakiegokolwiek architekta wnętrz, każdy powie nam to samo – światło jest równie ważne jak meble i wyposażenie, a lamp nie należy kupować kierując się tylko ich wyglądem. Warto sprawdzić wcześniej, z jaką mocą świecą, jaki rodzaj światła dają, jak je rozpraszają i gdzie mogą skierować jego snop. Poza górnym oświetleniem, które rozjaśnia całe pomieszczenie, jest jeszcze wiele innych opcji do wyboru, a te mogą doskonale podkreślić załamania linii sufitu, wnęki w pokoju, skierować się na wyjątkowo atrakcyjny mebel, czy ścianę, której kolor w świetle nabierze niezwykłego charakteru. Może także zakamuflować to, czego pokazywać byśmy raczej nie chcieli. Dobrym pomysłem jest również podkreślenie obrazów lub roślin, czy szczególnych dekoracji, np. pamiątek z egzotycznych podróży. Jeśli sami nie mamy wyczucia, powinniśmy rozważyć powierzenie oświetlenia w ręce profesjonalnego projektanta, który osiągnie dzięki niemu ciekawe rezultaty.
Nastrój dzięki oświetleniu
To jakie światło wybieramy do danego wnętrza, powinno zależeć przede wszystkim od jego funkcji. Na przykład sypialnie sprzyjają oświetleniu rozproszonemu, bocznemu, o słabszej mocy. Pomaga to w uzyskaniu intymnego nastroju i przejściu w stan relaksu bezpośrednio przed snem. Jeśli zależy nam na tym, żeby mieć dobre oświetlenie do nocnego czytania, możemy wybrać oświetlenie pod półką nad łóżkiem albo lampkę do stolika nocnego. Sprawdzają się także kinkiety zamieszczone po bokach łóżka.
Na innym efekcie będzie nam zależeć podczas urządzania jadalni – wówczas wyraźne, jasne światło padające na stół, często także odbijające się od kryształów żyrandola nada pomieszczeniu uroczystego charakteru. Intensywność, barwa światła pozwala uzyskać ciekawe efekty i zdecydowanie zmieniać klimat pomieszczenia.
Tworzenie stref w pomieszczeniach
Dzięki odpowiedniej manipulacji oświetleniem można również wyłonić różne strefy w ramach jednego pomieszczenia. Przydaje się to szczególnie podczas urządzania dużego salonu. Zamiast wybierać jeden żyrandol w centralnym miejscu można zastosować stojące lampy i kinkiety, które podzielą pomieszczenie. Inne oświetlenie nad kanapą, inne nad kącikiem do czytania książek, jeszcze inne nad głównym stołem lub ławą do podawania kawy. Dodatkowo można również zastosować oświetlenie podkreślające szczególny typ mebli, obrazów czy innych dekoracji. To wszystko sprawi, że z pozoru nudny nawet salon, wieczorem ożyje i zdobędzie zupełnie nowy wymiar.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez sklep z lampami bylight.pl, który specjalizuje się w nowoczesnym oświetleniu domów i ogrodów. |
świetny tekst, jadak należy pamiętać, że liczą się także koszty, czasem ładna lampa może byc droga w używaniu! wiec zachęcam do uzywania LED’ów
TYLKO TRZEBA UWAŻAĆ ŻEBY ŻAÓKI NIE BRAŁY ZA DUŻO PRĄDU WIĘC POLECAM KOMPOZYCJE Z LED’ÓW