Pleśniawki – skąd się biorą?

0 714

Pleśniawki u dorosłych pojawiają się na języku, dziąsłach, podniebieniu i wewnętrznej stronie policzków. Przyjmują postać białych plamek, czasami bardzo bolesnych. Jakie są objawy i przyczyny powstawania pleśniawek? Jak leczyć pleśniawki?

Co to są pleśniawki?

Pleśniawki w jamie ustnej są wywołane przez drożdżaki Candida Albicans. Oprócz białych plamek mogą również przybierać postać szarawych pól. Drożdżaki odpowiedzialne za powstawanie pleśniawek naturalnie występują w przewodzie pokarmowym człowieka. To saprofity, które odżywiają się zalegającymi resztkami jedzenia. Nie stanowi to żadnych powodów do obaw, chyba że na skutek infekcji za ich sprawą w jamie ustnej pojawią się pleśniawki.

Przyczyny powstawania pleśniawek

Do rozwoju infekcji może dojść na skutek obniżonej odporności organizmu. Bywają objawem nieleczonej cukrzycy, zarażenia wirusem HIV, antybiotykoterapii, radioterapii i chemioterapii. Pleśniawki są stosunkowo łatwe do wyleczenia, jednak stanowią czasami objaw poważnej infekcji grzybiczej całego organizmu. Świadczą o tym biegunki, niestrawność, przewlekłe bóle nadbrzusza, spadek apetytu i brak energii. Pleśniawkom sprzyja również nieodpowiednia dieta oraz niedostateczna higiena jamy ustnej. Mogą być także objawem niedoboru witamin i mikroelementów, szczególnie żelaza, witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Z pleśniawkami zmagają się czasami osoby z uszkodzoną protezą zębową. Drożdżakami można również się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z osobą o tej dolegliwości, dlatego nie należy wówczas pić z tych samych szklanek oraz regularnie dbać o higienę jamy ustnej.

Jak leczyć pleśniawki?

Jeżeli zauważymy pierwsze objawy wystąpienia pleśniawek, czyli ostry ból gardła uniemożliwiający przełykanie, biały nalot na języku, należy szybko reagować. Jeżeli pleśniawki są objawem infekcji całego organizmu, leczenie jest bardziej skomplikowane, wówczas podaje się leki doustne. Antybiotyki podaje się bardzo rzadko, w przypadku infekcji w jamie ustnej wystarczy dobry płyn do płukania jamy ustnej, najlepiej z zawartością diklofenaku, który szybko zwalcza stan zapalny i uśmierza ból.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.