Płodność u mężczyzn – najczęstsze problemy

Zdarza się, że problem z poczęciem dziecka nie leży po stronie matki, a po stronie ojca. Niektórzy mężczyźni odznaczają się obniżoną płodnością. Jest to dość spory problem, który jednak przeważnie ma bardzo proste rozwiązanie.

Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny zależy od wielu czynników, ale to czy jest płodny, czy bezpłodny, czy ma obniżoną płodność, zależy przede wszystkim od jego spermy. Sperma, czyli nasienie, to wydzielina składająca się z wody, różnych substancji chemicznych oraz plemników. Plemniki to męskie gamety, czyli komórki rozrodcze, które w połączeniu z komórką jajową prowadzą do powstania nowego organizmu. W jednej porcji nasienia dostarczanej przy jednym wytrysku znajduje się od stu do pięciuset milionów plemników. Ich mała ruchliwość, sprawiająca że nie docierają do jajeczka, i mała ilość, sprawiająca że występują mniejsze szanse na dotarcie jednego zwycięzcy do jajeczka, powoduje problemy z płodnością. Spermę wytwarzają jądra, a przechowują najądrza. Plemniki do swojego przeżycia potrzebują o 3-4 stopnie niższej temperatury, niż nasza temperatura wynosząca 36,6 stopni Celsjusza. Właśnie dlatego worek mosznowy kryjący jądra i najądrza wystaje spoza korpusu ciała. Przegrzanie jąder powoduje ginięcie komórek plemnikowych, a w efekcie problemy z płodnością.

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki to zwyrodnione naczynia krwionośne, które sprawiają, że krew zamiast płynąć do przodu, niekiedy cofa się do tyłu i z zalega w powiększających się żyłach. Żylaki występują głównie na nogach, na rękach oraz w odbycie. U mężczyzn zdarza się, iż żylaki pojawiają się w jądrach – nazywa się je żylakami powrózka nasiennego. Co prawda poza bólem jąder nie są one niebezpieczne, ale mają wpływ na płodność, efektem czego się je operuje. Żylaki dotyczą głównie lewego jądra i jego ból wskazuje właśnie na taką przyczynę, rzadko dotyczą jądra prawego. Chodzi o to, że lewa żywa jądrowa to jedna z najdłuższych żył, mimo że znajduje się w jednym z najmniejszych organów. Ponadto uchodzi do żyły nerkowej pod kątem prostym, co nie najlepiej wpływa na krążenie.

Żylaki a płodność

Dlaczego żylaki powrózka nasiennego powodują problemy z płodnością. Odpowiedź na to pytanie okazuje się banalnie prosta. Krew ogrzewa nasz organizm. Jeżeli krew w żylakach zalega to jednocześnie ogrzewa daną okolicę. W związku z tym żylaki jąder to zalegająca w jądrach krew, a co za tym idzie ich ocieplenie. To powoduje, iż plemniki, które potrzebują niższej niż 36,6 stopni temperatury do swojego życia, zaczynaj ginąć. Tak oto żylaki powrózka nasiennego wpływają na obniżającą się płodność u mężczyzn.

Inne przyczyny płodności

Oprócz mniejszej ruchliwości plemników oraz mniejszej ilości plemników, a także przegrzewania jąder, wśród przyczyn obniżonej płodności u mężczyzn wskazuje się cukrzycę oraz infekcje narządów rodnych i wady genetyczne. Co ważne, w 80-90% przypadków męską płodność można zwiększyć. Najważniejsze, aby wykryć problem i go zniwelować.

GS
Artykuł został przygotowany we współpracy z www.babyboom.pl/ciaza/przygotowania_do_ciazy.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *