Podstawowe zabiegi ginekologiczne – sprawdź, które zabiegi powinnaś wykonywać regularnie

0 666

Regularne badania ginekologiczne nie należą do przyjemnych, ale niestety są obowiązkowe jeśli chcemy być zdrowe. Kobiety nie lubią chodzić do ginekologa i umawiają się na wizytę tylko wtedy, gdy doskwiera im ból jajników lub zauważają inne niepokojące zmiany, lecz wtedy może być już za późno. Większość chorób układu rozrodczego nie daje początkowych objawów. Regularne profilaktyczne badania pozwalają wcześnie wykryć chorobę, co może nawet uratować życie.

 

USG jajników – podstawowe badanie ginekologiczne

Rak jajników jest bardzo częstym schorzeniem kobiet. Jego objawy dają o sobie znać stosunkowo późno, kiedy choroba jest już znacznie rozwinięta. Bardzo ważne są profilaktyczne badania ginekologiczne i wykonywanie USG, dzięki czemu rak jajnika może być rozpoznany jeszcze w początkowym stadium, co zwiększy możliwość całkowitego wyleczenia. USG jajników powinno wykonywać się profilaktycznie co pół roku lub częściej, gdy zauważymy zmianę koloru lub ilości wydzielanego śluzu oraz gdy towarzyszy nam ból jajników. Badanie ultrasonograficzne jest bezpieczne i bezbolesne, choć pacjentka może odczuwać lekki dyskomfort w trakcie badania. Do pochwy wkładana jest głowica z małą kamerką. Wcześniej zakłada się na nią prezerwatywę i smaruje żelem w celu łatwiejszego wprowadzenia. Lekarz manewrując urządzeniem ogląda jajniki i macicę na ekranie monitora.

Choroby, które można wykryć dzięki badaniu ultrasonograficznemu to:

  • mięśniaki,
  • torbiele,
  • zmiany nowotworowe.

Cytologia – badanie szyjki macicy

Cytologia to badanie profilaktyczne, dzięki któremu lekarz może wykryć zmiany nowotworowe w obrębie szyjki macicy. Cytologii powinniśmy poddawać się minimum raz w roku. Lekarz wprowadza wziernik do pochwy i pobiera wymaz. Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Wyniki badania można odebrać po kilku dniach od zabiegu. Przed badaniem lekarz zapyta o datę ostatniej miesiączki, przebyte choroby oraz stosowane środki antykoncepcyjne. Do badania lekarz używa szczoteczki cytologicznej – informują specjaliści z Solomedica.pl.

Choroby, które można wykryć dzięki badaniu cytologicznemu:

  • stany zapalne pochwy,
  • zmiany nowotworowe oraz oszacowanie ryzyka ich wystąpienia,
  • chlamydioza,
  • niedobór witamin (hipowitaminoza).

Mammografia – obowiązkowe badanie piersi

Mammografia to badanie piersi, które pozwala na wykrycie raka we wczesnym stadium choroby. Mammografia to inaczej prześwietlenie. Badanie jest szybkie i nie potrzeba znieczulenia, gdyż jest bezbolesne. Pozwala na wykrycie guzków o średnicy 3 milimetrów. Badania zaleca się przede wszystkim kobietom po 35 roku życia. Mammografię powinno wykonywać się minimum co dwa lata. Badanie gruczołu piersiowego przy użyciu promienia rentgenowskiego jest szybkie i bezbolesne, chociaż kobieta może odczuwać dyskomfort, zwłaszcza jeśli jej piersi są wrażliwe na zimno lub nie lubią mocnego dotyku. Piersi kładzie się na jednej płytce aparatu mammograficznego, następnie przyciska drugą. Powstałe w ten sposób zdjęcie ocenia lekarz i informuje pacjentkę o jej stanie zdrowia i ewentualnym podjęciu i przebiegu odpowiedniego leczenia.

Choroby, które można wykryć dzięki badaniu mammograficznemu:

  • wszelkie zmiany w obrębie sutka,
  • zwapnienia,
  • guzki,
  • torbiele,
  • zmiany nowotworowe.

Zadbaj o swoje zdrowie i umów się na wizytę u ginekologa.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.