Problem z nietrzymaniem moczu u kobiet – jak go rozwiązać?

Mimo że nietrzymanie moczu nie jest poważnym schorzeniem, mogącym bezpośrednio zagrażać życiu, to jednak może skutecznie obniżyć poziom komfortu i zadowolenia z życia. Kiedy bowiem pojawia się problem z nietrzymaniem moczu, automatycznie ograniczamy swoją aktywność, unikamy kontaktów towarzyskich. Wszystko to w obawie przed wpadką. Wstyd też bardzo często powoduje, że zamiast szukać pomocy u lekarza, pozostajemy z dolegliwością sami.

Problem z nietrzymaniem moczu u kobiet

Statystycznie to kobiety częściej zapadają na NTM, choć panów również ono dotyka. Zwłaszcza po przekroczeniu 45. roku życia. Budowa anatomiczna kobiet powoduje, że łatwiej dosięgają je mniej lub bardziej poważne infekcje. Te nieleczone mogą w konsekwencji prowadzić do nietrzymania moczu np. z wysiłku lub przepełnienia. Nie bez znaczenia są także ciąże i porody, które mogą przyczyniać się do powstawania tej dolegliwości wskutek osłabienia mięśni dna miednicy.

Warto wiedzieć, że specjaliści wyróżniają kilka podstawowych rodzajów nietrzymania moczu. Wśród nich właśnie wysiłkowe, do którego dochodzi na przykład podczas aktywności fizycznej, a nawet podczas śmiania się, kaszlu czy kichania. Inną formą jest naglące nietrzymanie moczu, które objawia się brakiem kontroli nad pęcherzem i w konsekwencji wyciekiem moczu, jeśli nie dotrze się do łazienki natychmiast. Można wyróżnić ponadto nietrzymanie moczu z przepełnienia.

Problem z nietrzymaniem moczu może pojawić się na skutek niezdrowego trybu życia i otyłości. Brak ruchu, nadmiar dań fast food, a także używki takie jak papierosy, alkohol czy kawa – wszystko to może mieć wpływ na wystąpienie inkontynencji w przyszłości.

Jak sobie radzić z problemem NTM?

Pewne jest to, że należy wybrać się do lekarza. Pomoże on ustalić konkretną przyczynę i zaordynuje odpowiednią terapię. Ponadto warto wypróbować ćwiczenia mięśni dna miednicy. Łatwo się je wykonuje, a przy tym dają świetne efekty. Chodzi oczywiście o ćwiczenia mięśni Kegla. Ich napinanie i rozluźnianie pozwala do pewnego stopnia odzyskać kontrolę nad pęcherzem.

Zanim jednak zadziałają leki zapisane przez lekarza czy ćwiczenia mięśni Kegla (albo inne formy terapii), trzeba zadbać o to, by nietrzymanie moczu nie kładło się cieniem na zwykłym, codziennym życiu. Świetnym pomysłem będzie zastosowanie specjalnych artykułów higienicznych. Tych przeznaczonych dla kobiet jest naprawdę sporo i łatwo dobrać coś właściwego – zwłaszcza pod względem stopnia zaawansowania problemu. Do wyboru są wkładki, podpaski, majtki chłonne, a także np. pieluchomajtki.

Wkładki są odpowiednie w sytuacjach, gdy wyciek moczu zdarza się sporadycznie, w niewielkiej ilości. Wkładka bez problemu pochłonie wilgoć i nieprzyjemny zapach. Podpaski z kolei warto wybrać przy bardziej zaawansowanym problemie. Mają większą chłonność i są dłuższe, więc zapewniają jeszcze więcej ochrony i dyskrecji. Z kolei specjalne majtki chłonne, pieluchomajtki czy pampersy stanowią odpowiedź na potrzeby osób, które nie mają niemal żadnej kontroli nad swoim pęcherzem, a stopień NTM jest wysoki. Mowa tu między innymi o osobach starszych i obłożnie chorych, niesamodzielnych.

Wszystkie produkty higieniczne marki TENA są powleczone przyjemnym dla skóry materiałem, który nie uczula i nie podrażnia. Ma to duże znaczenie zwłaszcza przy dużej inkontynencji, kiedy mocz dodatkowo nasila problemy ze skórą. Bezpłatne próbki produktów można zamówić pod tym adresem: https://www.tena.pl/tenalady/produkty/bezplatna-probka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *