Problemy z koncentracją – jak im zaradzić?

0 591

W czasach ciągłego szumu informacyjnego i natłoku różnego rodzaju bodźców, które atakują nas niemal z każdej strony, coraz częściej dopadają nas problemy z koncentracją. Niełatwo jest skupić się na zadaniach do wykonania czy na nauce do egzaminu, kiedy dookoła dzieje się mnóstwo rzeczy, które ciągle nas rozpraszają. Jakie sposoby i ćwiczenia na koncentrację warto znać? Co może pomóc, gdy naprawdę potrzebujesz skupienia?

Pozbądź się rozpraszaczy

Koncentracja to dosyć ulotny stan, na który ogromny wpływ ma otoczenie i wszystko to, co dzieje się wokół nas. Najłatwiej więc osiągnąć ją i utrzymać wtedy, gdy dookoła… nie dzieje się nic. Jeśli musisz skupić się na jakimś konkretnym zadaniu, postaraj się odpowiednio przygotować sobie środowisko pracy. Pomyśl, jakie elementy w najbliższym otoczeniu mogą powodować problemy z koncentracją, i usuń je lub zneutralizuj ich działanie. Pomocne może się okazać:

 

  • Wyciszenie telefonu. W większości smartfonów istnieje bardzo przydatna funkcja „nie przeszkadzać”, którą warto aktywować, by chwilowo wygasić wszystkie powiadomienia i dźwięki (jeśli mimo wszystko potrzebujesz telefonu do pracy, po prostu wyłącz powiadomienia z aplikacji, które nie są Ci w tym momencie potrzebne).
  • Opuszczenie rolety lub odwrócenie się od okna. Dzięki temu przestaniesz obserwować i analizować to, co dzieje się na zewnątrz, i skupisz się na swoim aktualnym zadaniu.
  • Posprzątanie biurka. Im mniej rzeczy, drobiazgów i nieistotnych w danym momencie notatek znajduje się w zasięgu Twojego wzroku, tym lepiej!

 

Stosuj proste ćwiczenia na koncentrację

Problemy z koncentracją towarzyszą Ci już od dłuższego czasu? Być może warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny kilka prostych ćwiczeń, które pomogą Ci wytrenować zdolność skupienia uwagi wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Skuteczne ćwiczenia na koncentrację to:

 

  • Wizualizacje. To bardzo proste ćwiczenie, które można wykonać w dowolnym miejscu i czasie. Polega bowiem na kreowaniu w wyobraźni prostych obrazów i utrzymywaniu ich siłą myśli przez jakiś czas. Najlepiej zacząć od czegoś prostego – wyobrazić sobie np. jabłko czy kaktus – i postarać się skupić na tym wyobrażeniu przez kilka sekund. Później zarówno czas, jak i stopień szczegółowości takich myślowych obrazów można sukcesywnie zwiększać.
  • Ćwiczenia uważności. Niezwykle popularna dzisiaj technika mindfulness, oznaczająca świadomą obecność i wysoką uważność na samego siebie oraz otoczenie, doskonale wpływa na zdolność skupienia uwagi. Dobrym ćwiczeniem może być np. zmysłowa metoda 5-4-3-2-1, w której Twoim zadaniem jest dostrzec: 5 rzeczy, które widzisz, 4 rzeczy, które odczuwasz dotykowo, 3 rzeczy, które słyszysz, 2 rzeczy, które czujesz przy pomocy węchu i 1 rzecz, której smak odczuwasz w danej chwili.
Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.