Rehabilitacja

 Twoje ciało wymaga rehabilitacji lub dziecko potrzebuje wczesnego wspomagania ? Zastanawiasz się dokąd się udać i jaki ośrodek wybrać, aby skutecznie ocenił potrzeby w zakresie rehabilitacji oraz podjął właściwe działania, które zregenerują cię lub pozwolą twojemu dziecko prawidłowo się rozwijać.

Obecnie w Polsce funkcjonuje kilkaset ośrodków rehabilitacyjnych oraz pracuje ponad 70 tys. fizykoterapeutów przyjmujących zarówno prywatne, jak i w klinikach rehabilitacyjnych. Zatem kiedy szukamy dobrej instytucji rehabilitacyjnej, kierujemy się opinią znajomych, rodziny lub komentarzami na forach internetowych. Niemniej jednak schorzeń czy wad w rozwoju jest wiele, często są to bardzo specyficzne przypadki, a ich proces leczenia i dochodzenia do sprawności i zdrowia zależy od wielu czynników zdrowotnych i genetycznych potencjalnego pacjenta. Dlatego też każda rehabilitacja wymaga indywidualnego podejścia potencjalnego terapeuty, z tego też względu trudno jednoznacznie ocenić proces terapeutyczny danej osoby, pod kątem jego efektywności. Dlatego wybierając odpowiedni specjalistyczny ośrodek rehabilitacyjny, warto zwrócić uwagę na pewne aspekty.

Wykwalifikowany personel ośrodka

Wykwalifikowana kadra pracownicza to podstawa w ośrodku rehabilitacyjnym. Osoby zajmujące się działaniami rehabilitacyjnymi i terapeutycznymi powinny mieć wiedzę medyczną oraz duże doświadczenie w zakresie funkcjonowania ciała człowieka, aby odpowiednio pomóc i wręcz holistycznie podejść do każdego pacjenta. Ośrodek Neuron posiada wykwalifikowaną kadrę utytułowanych w kraju specjalistów w zakresie rehabilitacji i neurorehabilitacji. Nasi pracownicy ciągle podnoszą swoje kwalifikacje i rozwijają umiejętności, aby jak najlepiej pomóc dojść do zdrowia swoim pacjentom oraz poprowadzić ich prawidłowy rozwój zarówno fizyczny, jak i psychologicznych oraz neurologiczny. Zapewniamy im również stałą opiekę lekarską oraz pielęgniarską. Każda osoba zgłaszająca się do naszego ośrodka odbywa najpierw konsultację z lekarzem rehabilitacji medycznej, który na podstawie schorzeń oraz wad rozwojowych dobiera właściwe zabiegi i indywidualny program rehabilitacyjny dla każdego pacjenta.

Zakres zabiegów rehabilitacyjnych

Często spotykamy się, z tym że dana klinika nie dysponuje odpowiednim zapleczem i kadrą, aby wykonać wszystkie wymagane działania rehabilitacyjne lub wykonują je w bardzo ograniczonym zakresie, który nie spełnia naszych potrzeb zabiegowych. Dlatego często oprócz jednego ośrodka musimy udać się nieraz do jeszcze innego, który znajduje się na przykład w innym mieście. W ośrodku rehabilitacyjnym Neuron mamy do dyspozycji szeroki zakres zabiegów rehabilitacyjnych dostoswanych do współczesnych schorzeń i wad na tle neurologicznym, psychoruchowym oraz ruchowym dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajmujemy się rehabilitacją: dzieci oraz młodzieży z wadami rozwojowymi, genetycznymi oraz psychoruchowymi na tle fizycznym i neurologicznym, m.in. prowadzimy zabiegi dla wcześniaków, dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami napięcia mięśniowego, porażeniami mózgu, wadami genetycznymi i fizycznymi wieku dziecięcego, okresu dorastania i wiele innych czynności terapeutycznych. 

Oprócz tego dysponujemy pełnym zapleczem do pracy nad schorzeniami psychoruchowymi u dzieci, stosując najnowocześniejsze metody terapii, jak np. integracja sensoryczna, terapia metodą MEDEK i wiele innych. 

Zajmujemy się również rehabilitacją osób które doznały udaru mózgu lub urazu rdzenia kręgowego. Proces powrotu do zdrowia wspomagamy poprzez zastosowanie urządzeń t.j LOKOMAT® , Egzoszkielet EKSO GT®, Salus Talent® , INDIBA® activ oraz do poprawy funkcji komunikacji z pacjentem Cyberoko C-eye®. 

Dorosłym oferujemy szereg zabiegów oraz terapii fizjoterapeutycznych i neuroterapetycznych po przebytych urazach i kontuzjach lub zaburzeniach wynikających z wypadku, choroby lub operacji. Zależy nam na przywróceniu pełnej sprawności naszym podopiecznym, z tego też względu stawiamy na niezależność i samodzielność każdego pacjenta, tak aby mógł w pełni sił wrócić do własnego życia i społeczeństwa.

Zaplecze techniczne

Odpowiedni sprzęt terapeutyczno- medyczny to kolejna bolączka wielu ośrodków rehabilitacyjnych, który mocno ogranicza ich możliwości wykonywania zabiegów terapeutycznych, szczególnie dotyczących schorzeń z bardzo integralnymi uszkodzeniami, takimi jak np. schorzenia kręgosłupa, czy kończyn dolnych. Klinika Neuron dysponuje nowym i nowoczesnym sprzętem rehabilitacyjnym, takim jak np. aparaty Lokomat® i Egzoszkielet EKSO GT®.

Pozwalają one na pracę z pacjentami w zakresie wykonywania podstawowych czynności fizycznych, takich jak nauka chodzenia, wzmocnienia partii mięśniowych oraz stymulacji kończyn dolnych, bioder, miednicy i kręgosłupa. Cały proces odbywa się pod okiem wykwalifikowanego terapeuty, który nie traci kontaktu z pacjentem. Urządzenia wyżej wymienione w znaczny sposób przyspieszają proces rehabilitacji. 

Infrastruktura i otoczenie

W Polsce mamy kilkaset małych ośrodków rehabilitacyjnych specjalizujących się w wąskim zakresie usług medyczno-terapeutycznych. Ponadto rozsiane są one po całym kraju. Natomiast bogatą i nowoczesną ofertę wysokiej jakości usług rehabilitacyjnych może zaproponować jedynie duża klinika rehabilitacyjna, taka jak Neuron, która posiada aż 3 ośrodki rehabilitacyjne, w tym dwa w Bydgoszczy i jeden w Małym Gacnie. Dzięki temu swoim pacjentom może zaproponować nie tylko indywidualne zabiegi i dzienny pobyt w klinice, ale też wczasy rehabilitacyjne, dostosowane programem do potrzeb rehabilitacyjnych danej osoby lub grupy osób w każdym oddziale naszej kliniki. Turnusy rehabilitacyjne są dofinansowane z PFRON.

Usytuowanie samych ośrodków sprzyja szybkiemu powrotowi do zdrowia i sprawności. Spokojna okolica wśród lasów i zielonych terenów, a zarazem dobrze skomunikowana z centrum, pomaga nie tylko odnowie fizycznej i neurologicznej, ale też biologicznej całego organizmu. Nasi pacjenci dochodzą do zdrowia w środowisku sprzyjającym dla ciała i umysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *