Rękodzieło – świetny pomysł na prezent

Powoli zbliżają się święta Bożego Narodzenia i wielu z nas zaczyna powoli myśleć o gwiazdkowych prezentach dla najbliższych. Niestety wybór odpowiedniego upominku nie jest prosty, ponieważ w sklepach jest ogromna ilość różnych towarów. Może więc zamiast szukać prezentów na sklepowych półkach postarasz się wykonać je samodzielnie? Oto kilka propozycji ręcznie wykonanych drobiazgów.

Na szydełku

Umiejętność robienia na szydełku staje się coraz bardziej popularna. Korzystając z niej można zrobić wiele pięknych oraz praktycznych upominków dla bliskich. Jeśli potrafisz dziergać na szydełku możesz zrobić wspaniałą serwetę dla babci, wielobarwną chustę dla mamy a dla nastolatki zabawny ocieplacz na kubek do herbaty.

Na drutach

Robienie na drutach to kolejna umiejętność, która wraca do łask. Jeśli dopiero uczysz się dziergać możesz zrobić dla bliskiej osoby kolorowy szalik. Jeśli Twoje umiejętności są już ugruntowane spróbuj wykonać zimowy komplet, sweter, sukienkę albo ponczo. Wszystkie te wyroby z pewnością przypadną do gustu obdarowanym.

Haft

Haftowanie wymaga ogromnej cierpliwości, ale daje wspaniałe efekty. Delikatny haft może być np. niebanalną ozdobą ubrania z sieciówki. W rękach sprawnej hafciarki szara kanwa może zamienić się we wspaniały obraz albo mały, dekoracyjny obrazek. Ciekawym upominkiem mogą być również makatki kuchenne z tradycyjnym hasłem, które są coraz chętniej wieszane w domowych kuchniach.

Decoupage

To technika postarzania i dekorowania drewna. Wykorzystując ją możesz zmienić wygląd zwyczajnych drewnianych przedmiotów. Korzystając z odpowiednich farb i lakierów własnoręcznie stworzysz niezwykłą szkatułkę na drobiazgi, wieszak na klucze albo skarbonkę na drobniaki.

Gipsowe zabawy

Jeśli nie czujesz się zbyt mocno w precyzyjnych i wymagających cierpliwości pracach, możesz spróbować czegoś znacznie prostszego – tworzenia gipsowych gadżetów. Jednym z najprostszych jest zestaw magnesów na lodówkę. Wystarczy przygotować płynny gips i wylać go do silikonowej foremki. Kiedy gips zastygnie, należy wyjąć figurkę, pomalować j a i dokleić do niej płytkę magnetyczną. W roli prezentu gwiazdkowego najlepiej sprawdzą się magnesy w świątecznych wzorach.

Jak widzisz jest wiele możliwości samodzielnego wykonania prezentów gwiazdkowych dla bliskich. Możesz spróbować swoich sił w dzierganiu, technice decoupage czy tworzeniu gipsowych figurek i magnesów. Pamiętaj, że wszystkie ręcznie wykonane upominki są bardzo wartościowe. Nie tylko z powodu swojej oryginalności oraz niepowtarzalnego wyglądu, ale przede wszystkim z powodu zaangażowania jakiego wymaga ich przygotowanie. Dając wykonany ręcznie prezent dajesz także swój czas, który poświęcasz na jego wykonanie.

——–

Tekst został napisany we współpracy z serwisem JagaMajaga promującym rękodzielnictwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *