RF mikroigłowa a laser frakcyjny – czy się różnią?

W dzisiejszych czasach medycyna estetyczna oferuje szeroką gamę zabiegów mających na celu poprawić wygląd skóry. Jednymi z najpopularniejszych są zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego oraz radiofrekwencji mikroigłowej. Choć obie metody działają podobnie, to istnieją pomiędzy nimi pewne różnice. O tym w dalszej części artykułu.

Czym jest radiofrekwencja?

Radiofrekwencja, znana również jako RF, jest techniką polegającą na wykorzystaniu impulsów elektromagnetycznych. Jest to metoda, która działa poprzez generowanie ciepła w tkankach skórnych, co skutkuje skurczeniem skóry i stymulacją produkcji nowego kolagenu, co z kolei  może poprawić strukturę skóry.

Laser frakcyjny – czym jest i jak działa?

Laser frakcyjny to technologia, która wykorzystuje wiązkę światła lasera o wysokiej intensywności, aby pomóc zredukować widoczne oznaki starzenia się skóry, takie jak zmarszczki, przebarwienia i blizny. Zabieg polega na napromienianiu małych obszarów skóry, co powoduje mikroskopijne uszkodzenia, a następnie do stymulacji procesu gojenia i odnowy skóry.

Laser frakcyjny może być stosowany w redukcji wielu problemów skórnych, w tym:

  • Zmarszczek – może poprawić elastyczność skóry i usunąć drobne linie i zmarszczki.
  • Przebarwień – może zredukować rozległość i intensywność plam pigmentacyjnych.
  • Blizn – może poprawić wygląd blizn pooperacyjnych lub blizn powstałych w wyniku urazu.

Może być stosowany w różnych obszarach ciała, w tym na twarzy, dekolcie, rękach i nogach.

Radiofrekwencja RF a mikroigłowa

Radiofrekwencja mikroigłowa jest zabiegiem medycyny estetycznej, który polega na nakłuwaniu cienkimi igłami skóry, a następnie nałożeniu impulsów radiowych na nakłuwaną tkankę. Ta technika może pozwolić na stymulowanie procesów odnowy skóry, poprawić elastyczność skóry i jej wygląd. Radiofrekwencja RF ma zbliżony efekt, jednak działa z użyciem impulsów radiowych.

Więcej informacji znaleźć możemy w Internecie, np. tu: https://medikapoland.pl/pl/21-rf-mikroiglowy-urzadzenia

Co wybrać – radiofrekwencję mikroigłową czy laser frakcyjny?

Podczas wyboru pomiędzy radiofrekwencją mikroigłową a laserem frakcyjnym, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym:

  • Cel zabiegu – radiofrekwencja RF może być skuteczniejsza w redukcji widocznych oznak starzenia, natomiast laser frakcyjny może lepiej radzić sobie ze zmarszczkami i bliznami.
  • Dla kogo jest przeznaczony – zabieg mikroigłowy może nie być odpowiedni dla osób z wrażliwą skórą, którzy mogą odczuć ból podczas zabiegu.
  • Dostępność – w zależności od regionu, laser frakcyjny może być mniej lub bardziej dostępny niż radiofrekwencja mikroigłowa.

Kiedy można przemyśleć wykonanie zabiegu?

Zabiegi z zastosowaniem lasera frakcyjnego mogą być stosowane w przypadku pacjentów z bliznami potrądzikowymi, uszkodzeniami słonecznymi skóry i zmarszczkami. Radiofrekwencja mikroigłowa może okazać się skuteczna w przypadku przebarwień, trudnych do usunięcia blizn i trudnych do uzyskania efektów związanych z odmładzaniem skóry.

Czy mogą wystąpić skutki uboczne zabiegów?

Jak przy każdym zabiegu dermatologicznym, mogą pojawić się skutki uboczne, np. zaczerwienienie, obrzęk, pieczenie, a nawet problemy z bliznami. Podczas zabiegu laserem frakcyjnym może pojawić się nieprzyjemne uczucie spieczenia skóry, a plik laserowy może zostawić znamiona. Przy użyciu radiofrekwencji mikroigłowej mogą pojawić się siniaki i opuchnięcia w miejscu wykonania zabiegu.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegów?

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów kosmetycznych, zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego lub radiofrekwencji mikroigłowej mogą nie być odpowiednie dla każdego pacjenta. Najważniejsze przeciwwskazania do zabiegu lasera frakcyjnego to:

  • skłonność do bliznowacenia
  • problemy z krzepliwością krwi
  • choroby autoimmunologiczne
  • trądzik różowaty
  • ciąża

Podczas zabiegu z użyciem radiofrekwencji mikroigłowej nie zaleca się stosowania u pacjentów z:

  • epilepsją
  • chorobami skórnymi w miejscu zabiegu
  • chorobami zakaźnymi
  • chorobami nowotworowymi
  • chorobami sercowo-naczyniowymi
  • niewłaściwie ustawionymi aparatami słuchowymi

Laser frakcyjny i radiofrekwencja mikroigłowa to dwie różne techniki wykorzystywane w medycynie estetycznej w celu poprawy wyglądu skóry. Obie techniki mają swoje zalety i wady, a decyzja o wyborze jednej z nich zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. W odpowiednich rękach i przy odpowiednim zastosowaniu obie techniki mogą przynieść dobre efekty. Przed podjęciem decyzji o zabiegu zawsze warto skonsultować się z doświadczonym lekarzem lub dermatologiem, aby wybrać najodpowiedniejszą metodę dla siebie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *