Rodzaje rozstępów i przyczyny ich powstawania

Rozstępy należą do bardzo powszechnych problemów, które występują przede wszystkim u kobiet. Na ich pojawienie się narażone są panie w praktycznie każdym wieku, a coraz częściej także mężczyźni. Rozstępy są tak naprawdę bliznami skóry właściwej, a konkretnie śladami widocznymi przez naskórek. Z reguły powstają pod wpływem pęknięcia skóry, np. na skutek nagłego rozciągnięcia się powłoki skórnej. Rozstępy mają postać równoległych, wrzecionowatych linii ułożonych symetrycznie po obu stronach ciała.

Rodzaje rozstępów

Rozstępy mogą się pojawiać się na różnych obszarach ciała. Bardzo często występują u kobiet ciężarnych na brzuchu, piersiach, udach i pośladkach. U dorastających nastolatek, z reguły występują także na łydkach pod kolanami. Charakterystyczne zmiany powszechniej dotykają panie o jaśniejszej karnacji, ponieważ ich skóra jest zwykle cieńsza. Problem ten może dotyczyć także mężczyzn, zwłaszcza chłopców okresie pokwitania oraz sportowców uprawiających kulturystykę. Początkowo kolor rozstępów jest wyraźnie czerwony, ale z czasem zaczyna blednąć i przybiera białą barwę. Poza miejscem występowania, zmiany te można kwalifikować także ze względu na ich wiek. W początkowej fazie rozstępy mają postać stanu zapalnego, a po zagojeniu rozpoczyna się faza zanikowa. Świeże ślady są łatwiejsze do usunięcia, natomiast te obecne na skórze od dłuższego czasu mogą być znacznie trudniejsze do wyeliminowania. Podział rozstępów odnosi się ponadto do ich wyglądu. U młodych kobiet zmiany są zwykle długie i szerokie, ale jest ich mniej. U dojrzalszych pań rozstępy są krótsze i węższe, jednak występują zazwyczaj w większej ilości.

Profilaktyka i leczenie rozstępów

Najlepszym sposobem na przeciwdziałanie rozstępom jest odpowiednia profilaktyka. Aby uniknąć nieestetycznych zmian, należy regularnie dbać o skórę oraz jej pielęgnację. Jeżeli jednak rozstępy się pojawią, istnieją sposoby na ich wyeliminowanie. Na szczególną uwagę zasługuje laser Alma Harmony, który redukuje tego typu ślady. Jego działanie poprawia teksturę i koloryt skóry, dzięki czemu staje się ona gładsza. Laserowe usuwanie rozstępów poprzez zastosowanie urządzenia iPixel opiera się na procesie koagulacji tkanki bliznowatej, a także stymulacji tworzenia nowej tkanki. Efekty zabiegu laserem Alma Harmony są szybkie, a okres gojenia krótki przy całkowitym braku ryzyka infekcji. Laserowe usuwanie blizn oferuje klinika Anlaya, do której zgłosić mogą się pacjenci o każdym fototypie skóry. Ma to szczególne znaczenie w mocno zaludnionych miastach, takich jak Warszawa. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że taką procedurę da się przeprowadzić o każdej porze roku. Liczba zabiegów ustalana jest indywidualnie, ale dla osiągnięcia najlepszych efektów rekomenduje się wykonanie kilku sesji.

miejsce na photo1

Przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy mogą powstawać z różnych przyczyn. Najczęściej występują pod wpływem szybkiego tycia i związanego z tym wzrostu wagi, jednak wynikają także z nagłego schudnięcia. Rozstępy pojawiają się również na skutek rozrostu objętości określonych części ciała, np. na intensywnie rosnącym brzuchu w czasie ciąży. Inną przyczyną jest nagły skok wzrostu, co występuje u dynamicznie rozwijających się nastolatków. Do powstawania zmian może też dojść na skutek niewłaściwego funkcjonowania gospodarki hormonalnej. Taka sytuacja występuje np. przy chorobie Cushinga, która polega na nadmiernej produkcji kortyzolu przez nadnercza oraz osłabieniu struktur elastyny i kolagenu w organizmie. Rozstępy powstają też pod wpływem stosowania tabletek antykoncepcyjnych, glikokortykosteroidów czy sterydów. Ich działanie upośledza pracę fibroblastów, które wytwarzają włókna elastynowe i kolagenowe. W rezultacie skóra staje się słabsza i mniej podatna na rozciąganie, przez co bliznowacieje. Rozstępy na udach, pośladkach, piersiach czy łydkach może wywoływać też niedożywienie, np. dieta uboga w białko. Nie bez znaczenia pozostaje stres, występowanie przewlekłych chorób wątroby czy okres menopauzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *