Skakanki bokserskie – czym się kierować przy wyborze?

Skakanka, choć przede wszystkim znana z dziecięcych zabaw, doskonale sprawdza się podczas różnego rodzaju treningów. Skakanki wykorzystywane są nawet w profesjonalnych treningach, w tym bokserskich. Pozwalają na ćwiczenie m.in. dynamiki. Jak jednak właściwie dobrać skakankę bokserską?

Skakanki – zalety ćwiczeń

Decydując się na włączenie skakanki do treningów, można liczyć na wiele korzyści. Trening z wykorzystaniem tego akcesorium staje się zdecydowanie bardziej urozmaicony i ciekawszy. W ten sposób można wymodelować sylwetkę, głównie dolne partie. Ponadto skakanie na skakance sprzyja spalaniu kalorii.

Ćwiczenia ze skakanką wpływają na poprawę kondycji i wydajności. Co więcej, ten produkt można wykorzystać na etapie rozgrzewki oraz jako element treningu właściwego. W przypadku bokserów jest to świetny sposób na trenowanie wytrzymałości.

Skakanki bokserskie, czyli jakie?

Skakanki bokserskie swoją konstrukcją nie odbiegają od klasycznych skakanek, które wykorzystywane są w różnych treningach. Różnice widoczne są jednak w zastosowanych materiałach. Wiąże się to z tym, że u bokserów duży nacisk kładziony jest na ćwiczenie wytrzymałości, dynamiki i precyzji ruchu.

W skakankach przeznaczonych dla bokserów stosuje się zatem stalowe linki, ponieważ dzięki nim udaje się uzyskać większą prędkość obrotu. Tym samym ćwiczenia stają się bardziej intensywne, a trening efektywniejszy.

Skakanki crossfit – różne rodzaje

Warto poznać również typ omawianego akcesorium, jakim są skakanki crossfit. W tym rodzaju treningu również wykorzystuje się skakanki, ponieważ pozwalają one na wypracowanie kondycji oraz poprawę koordynacji ruchowej.

Do wyboru są tu skakanki licznikowe, żyłkowe oraz łączone. Najprostsze składają się właśnie z żyłki, uchwytów oraz łożyska i przeznaczone są dla osób początkujących. Te z elektronicznym licznikiem pozwalają na kontrolę liczby wykonanych skoków, więc sprawdzają się również w zaawansowanym treningu. Łączone bazują zaś na łańcuchu i regulowanych uchwytach, przez co zapewniają większą wygodę ćwiczeń, lepsze, indywidualne dopasowanie, a także wytrzymałość.

Czym się kierować podczas wybierania skakanki?

Wszystko zależy od tego, w jakim treningu będzie wykorzystywane to akcesorium. W crossficie przyda się skakanka z obciążeniami, która wpływa na większą intensywność treningu. Dla bokserów odpowiednim rozwiązaniem będzie wspomniana skakanka ze stalową linką.

Niezależnie jednak od rodzaju zaplanowanego treningu, zwracać należy uwagę na długość linki, która musi być dopasowana do wzrostu osoby ćwiczącej. Do tego materiał, z jakiego wykonany jest sznurek – to decyduje o trwałości skakanki. I oczywiście wygodne uchwyty, które dobrze leżą w dłoni i ułatwiają wykonywanie skoków.

Największe wymagania dotyczą skakanki bokserskiej, bo tutaj trzeba się liczyć z intensywnym treningiem i dużą jego dynamiką. Jednak uwzględniając powyższe wskazówki, a do tego dokładając markowy sprzęt, można liczyć na produkt, który sprawdzi się podczas najbardziej zaawansowanych treningów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *