Skóra w okolicach dłoni – jak zadbać o jej piękny wygląd?

Wygląd dłoni nie tylko zdradza, jaki tryb życia prowadzimy, ale również pokazuje, czy umiemy właściwie zadbać o nasze ciało. Tym bardziej, że skóra w tych okolicach jest wciąż poddawana niełatwym próbom – wystarczy wspomnieć o niekorzystnym działaniu warunków atmosferycznych czy też związków chemicznych zawartych w środkach czystości. Jak zatem przeciwdziałać tym czynnikom i sprawić, by dłonie na co dzień sprawiały znakomite wrażenie?

 

Zima oraz wczesna wiosna to czas, w którym nie trudno o pogorszenie kondycji naszych dłoni. Suchość skóry, uczucie swędzenia i pieczenia – to tylko niektóre objawy tego stanu rzeczy. Co więcej, warunki pogodowe nie są jedynym czynnikiem negatywnie wpływającym na ten obszar ciała. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają skutecznie zadbać o zdrowy wygląd dłoni, i to o każdej porze roku.

Sprawdzone metody pielęgnacji dłoni

Jak zatem właściwie zadbać o skórę w tym obszarze ciała? Istnieją różne sposoby, które okazują się nie tylko skuteczne, ale i często możliwe do zastosowania także w warunkach domowych. Przygotowując tzw. SPA dla dłoni, zapewnimy kompleksową pielęgnację przez szereg rewitalizujących działań. Na wstępie warto przeprowadzić peeling, który rozjaśni, wygładzi i odpowiednio nawilży skórę. Przy tym zabiegu znakomite okazują się produkty naturalne, jak świeżo wyciśnięty sok z cytryny, cukier oraz oliwa z oliwek.

Później możemy zdecydować się na maseczkę lub wykonać odżywczą kąpiel dla dłoni. W pierwszym przypadku sprawdzi się połączenie gorącej wody z siemieniem lnianym. Po ostygnięciu maseczki należy nią okryć dłonie, a następnie owinąć folią oraz ręcznikiem i odczekać około 20 minut. W ten sposób dochodzi do istotnego zjawiska okluzji. Potem wystarczy już tylko spłukać resztki przygotowanej substancji letnią wodą. Jeśli zaś chodzi o kąpiel pielęgnacyjną, dobrze jest zmieszać ze sobą wspomniany sok z cytryny, miód i olej kokosowy oraz zanurzyć dłonie w przygotowanej substancji na około 10 minut.

Preparaty kosmetyczne – których używać, a które omijać?

Oczywiście, nie należy zapominać, że istotną rolę w codziennej pielęgnacji dłoni odgrywają kosmetyki. Te jednak, zamiast o nią zadbać, potrafią niekiedy pogorszyć kondycję naszej skóry. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są preparaty przygotowane na bazie pewnych, naturalnych produktów. Znajdziemy w nich m.in. oliwę z oliwek, sok z cytryny, masło kakaowe, olej kokosowy lub arganowy czy też produkty pszczele, a wraz z nimi bogactwo cennych składników.

Zatem, jakich kosmetyków powinniśmy unikać? Przykładem mogą tu być kremy do rąk zawierające etanol, który negatywnie ingeruje w barierę lipidową skóry, doprowadzając do przesuszenia naskórka i wystąpienia na nim pęknięć. Niekorzystne działanie dla naszych dłoni mogą mieć również znajdujące się w kosmetykach sylikony. Te zaś zaburzają procesy parowania wody oraz wytwarzania przez skórę naturalnej bariery ochronnej.

Zacznij od właściwych nawyków!

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że zdrowie i wygląd dłoni nie zależą jedynie od stosowanych kosmetyków oraz przeprowadzanych kuracji. Równie ważny jest nasz tryb życia, a więc i ochrona skóry przy codziennych zadaniach i domowych obowiązkach.

Do takich sytuacji należą porządki, podczas których korzystamy z chemii gospodarczej. Produkty tego typu zawierają substancje żrące, naruszające barierę lipidową naskórka, a przy tym wywołujące efekt wysuszenia i podrażnienia skóry. Dlatego w podobnych okolicznościach powinniśmy pamiętać o stosowaniu rękawiczek kuchennych, które uchronią dłonie przed działaniem szkodliwych związków chemicznych. Inną kwestią pozostaje utrzymywanie rąk w czystości. Silne detergenty, takie jak mydło w kostce, przy częstym użytkowaniu również mogą mieć negatywny wpływ na kondycję skóry dłoni. Jeśli więc myjemy ręce nawet do kilkunastu razy dziennie, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą specyfiki naturalne, nawet samodzielnie przygotowane, jak mydło kastylijskie.

Artykuł powstał przy współpracy z gabinetem kosmetycznym Qclinique.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *