Marzysz o śnieżnobiałym uśmiechu? Najpierw przypatrz się zębom rodziców i rodzeństwa – jeśli ich zęby nie są idealnie białe, musisz pogodzić się z kolorem uzębienia, bo genów nie zmienisz.
Jednak możesz wprowadzić dodatkową pielęgnację jamy ustnej, dzięki której domowymi sposobami wybielisz zęby. Jakie domowe metody wybielania zębów są skuteczne?
Jakie czynniki wpływają na kolor zębów?
Poza kwestią genetycznego koloru zębów, na śnieżnobiały uśmiech wpływa stosowana dieta, pielęgnacja jamy ustnej oraz ilość spożywanych napojów, które mogą barwić zęby: kawy, herbaty, czerwonego wina oraz soków owocowo-warzywnych. Nie bez znaczenia pozostaje palenie papierosów, które zwiększa osad nazębny oraz przyjmowanie leków. Ubytki w zębach i choroby dziąseł także nie są sprzymierzeńcami białego uśmiechu.
Domowe sposoby na wybielenie zębów
Zebraliśmy kilka domowych sposobów, które spowodują, że Wasze zęby będą lśniły bielą. Niektóre z nich będą nie tylko rozwiązaniem budżetowym, ale i zero-waste, ponieważ to produkty naturalne, które z pewnością znajdziecie w swojej szufladzie kuchennej. Niektóre metody będą wymagały niewysokiego nakładu finansowego – ponieważ składników możecie akurat nie mieć w domu. Zatem przedstawiamy nasz ranking sposobów na domowe wybielenie zębów:
- Najpopularniejszą metodą wybielania zębów jest czyszczenie ich solą lub sodą oczyszczoną. Po standardowym umyciu zębów pastą należy na szczoteczkę nałożyć szczyptę drobno mielonej soli kuchennej lub sody oczyszczonej i delikatnymi, kolistymi ruchami omiatać zęby. W ten mechaniczny sposób usuniecie osad, który może przyciemniać kolor zębów. Zabieg ten należy wykonywać ostrożnie – zarówno sól, jak i soda mogą spowodować nadwrażliwość dziąseł.
- Na biel zębów wpływa także węgiel aktywny. Najwygodniej jest stosować jego sproszkowaną formę, jednak jeśli w domowej apteczce posiadacie tabletki – do wykonania zabiegu po prostu dodajcie punkt z jej rozkruszeniem. Węgiel należy dodać do pasty do zębów i wykonać dokładne, delikatne szczotkowanie.
- Owocowe wybielanie zębów – mus truskawkowy, cytrusy oraz banany mogą pomóc w walce o śnieżnobiały uśmiech. Ta metoda wykorzystuje kwasy owocowe, które skutecznie rozpuszczają nagromadzony na zębach i w przestrzeniach międzyzębowych osad i mikrocząsteczki pokarmu. Proces wybielania zębów owocami przebiega na wcieraniu w zęby rozgniecionej truskawki lub pocieraniu zębów wewnętrzną stroną skórki z cytryny, grejpfruta lub banana. Metoda ta jest mniej inwazyjna na strukturę szkliwa, jednak należy pamiętać, że owoce to fruktoza – a cukry proste mogą powodować powstawanie próchnicy.
- Wybielanie zębów olejem kokosowym polega na codziennym ssaniu łyżeczki zimnotłoczonego oleju nierafinowanego. W ten sposób można pozbyć się nie tylko osadu nazębnego, ale i bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Zabieg jest na tyle delikatny, że można wykonywać go codziennie i mogą go wykonywać nawet dzieci. Dodatkowo pielęgnuje dziąsła i zwalcza stany zapalne. Ssanie oleju przeprowadza się na czczo, powinno trwać przez około kwadrans.
- Na domowe sposoby wybielania zębów wpływ mają także wybielające pasty dentystyczne oraz dopasowane do nich płyny do higieny jamy ustnej. Produkty te można kupić w drogeriach i aptekach. Należy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta.
Wybielanie zębów w domu: o czym trzeba pamiętać?
Aby „babcine” metody na śnieżnobiały uśmiech nie przyniosły problemów z zębami lub dziąsłami, należy stosować je z rozwagą – warto sięgnąć po szczoteczki z miękkim włosiem. Do codziennej higieny stomatologicznej dobrze jest wprowadzić także nitkowanie zębów nicią dentystyczną, która pomoże usunąć zanieczyszczenia z trudnodostępnych miejsc.