Sztuka pięknych kompromisów

Relacje międzyludzkie bywają skomplikowane. Komunikacja damsko-męska od wieków intryguje naukowców i artystów swoją wartką zmianą akcji i zaskakującymi wątkami. Często pojawiają się w nich modne bransoletki łagodzące konflikty płci. Nic tak bowiem nie jest w stanie przekazać przeprosin jak zachwycająca biżuteria. Wyroby sztuki jubilerskiej dostępne dla obu płci to nie tylko obrączki czy zegarki. Prawdziwym, choć czasem niedocenianym hitem bywają modne bransoletki. One zawsze symbolizują to, że na kimś nam zależy ale nie jesteśmy jeszcze gotowi na noszenie okrągłych ozdób ciała poniżej nadgarstka lub, gdy już mowa o małżeństwie, uczucia nadal trwają na tym samym poziomie.

Błyskotki w każdym wieku

Pierwsze modne bransoletki noszono już w czasach prehistorycznych.  Wykopaliska archeologiczne z całego świata dostarczyły niezwykłych źródeł kanonu piękna i bogatej symboliki ówczesnych wierzeń. Pojawiały się one w pierwszych grobach kurhanowych i o dziwo na różnych kontynentach wytwarzane były w ten sam zaskakujący sposób z podobnych materiałów. Metale z których je produkowano z czasem zaczęto poddawać wnikliwszej obróbce, łączyć z kamieniami i drewnem, a nawet elementami skóry i kości zwierzęcych. Ówczesne modne bransoletki dziś oglądane w muzeach nadal cieszą się dużym zainteresowaniem i  stanowią inspiracje dla projektantów mody i biżuterii.

Te ze starożytnego świata śródziemnomorskiego, w kształcie niedomkniętych kół i próbujących połknąć własny ogon węży,  są współcześnie powielane na tysiące sposobów. Symbolizują bowiem wolność i prawo do indywidualności. Ponadto kiedy modne bransoletki przybierają ten kształt można je nosić nie tylko na nadgarstku lecz również ponad łokciem. Rozkwit epoki brązu pozostawił po sobie największą spuściznę.  Wypierany jednak przez złoto przemysł jubilerski szukał wówczas nowatorskich form. Popularność trendów kołem się toczy, nikogo więc nie dziwi fakt pojawiania się znanych już motywów i nie odejmuje im to niczego na wartości.

Okazyjność to podstawa

Średniowieczne upowszechnienie srebra pozwoliło na rozpowszechnienie ozdób również na osoby z niższego stanu społecznego. Wówczas modne bransoletki produkowano również z wikliny, a najpopularniejszym wzorem były szerokie, gładkie formy ozdobione ślimaczymi kołami. Nosiły je damy na obcisłych rękawach sukien, mężczyźni nawet na zbroi i nie powstydziły się ich również wizerunki postaci świętych. Potwierdzają to liczne miniatury jak i późniejsze, nowożytne obrazy.

Wówczas też narodził się zwyczaj być może kultywowany już we wcześniejszych epokach, a polegający na obdarowywaniu ukochanych osób mniej zobowiązującymi jak pierścionki i nie tak oczywistymi prezentami sympatii do których należały modne bransolety. Są one kompromisem miłości jako idealny prezent przed lub po ślubie. Pasują dla osób w każdym wieku i posiadają ciekawą historię. Ponadto jako jeden z najbardziej wygodnych elementów biżuterii modne bransolety od stuleci przyciągają wzrok i zachwycają różnorodnością form, materiałów i pomysłów z jakich nieustannie są tworzone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *