Terapia indywidualna z fizjoterapeutą – Terapia REDCORD

0 270

Terapia w podwieszeniu ma na celu odciążenie pacjenta, co zmniejsza obciążenie stawów i mięśni. Umożliwia ona pacjentowi i fizjoterapeucie wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń. Odciążenie osiągane jest poprzez podwieszanie kończyn przy pomocy linek i specjalnych podwieszek. Najczęściej stosuje się w tym przypadku urządzenia UGUL i mobilny PUR, w który można wykorzystywać przy pacjentach leżących. Czym jest REDCORD? Kiedy się stosuje?

Co to jest terapia REDCORD?

Terapia REDCORD jest metodą terapii manualnej, która wykorzystuje specjalne linowe systemy do poprawy funkcjonalności i redukcji bólu. Są to specjalne systemy, które składają się z lin oraz innych dodatkowych akcesoriów pozwalających na precyzyjne ustawienie pacjenta w odpowiedniej pozycji, aby mógł wykonywać ćwiczenia z maksymalną kontrolą ruchów.

 

Podczas stosowania terapii REDCORD, pacjent ćwiczy w pozycjach, w których ciało jest podwieszane na linach. Dzięki temu redukowany jest wpływ siły grawitacji na ciało, co pozwala na precyzyjne ustawienie i stabilizację stawów oraz mięśni. Dzięki temu pacjent może bezpiecznie wykonywać ćwiczenia, które angażują konkretną grupę mięśniową lub staw.

 

Terapia REDCORD jest wykorzystywana przede wszystkim w rehabilitacji sportowej i terapii bólu pleców oraz innych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Ponadto stosuje się ją do poprawy siły i funkcjonalności mięśni, a także redukcji bólu. Metoda ta jest często stosowana w leczeniu pacjentów, którzy cierpią na chroniczne bóle pleców, barków, szyi, bioder i kolan oraz w przypadku urazów sportowych, a nawet w zapobieganiu kontuzjom.

REDCORD – metoda ćwiczeń w podwieszeniu

System podwieszek REDCORD składa się z linek i obciążników do przeprowadzania ćwiczeń funkcjonalnych. Jest to koncepcja, która bazuje na ćwiczeniach w odciążeniu. Wykorzystuje ona zasady ćwiczeń w łańcuchach zamkniętych i otwartych. Metoda ćwiczeń w podwieszeniu REDCORD opiera się na stopniowaniu trudności ćwiczeń.

 

Najniższy poziom to ćwiczenia odciążające, które ułatwiają ruch. Kolejnym etapem są ćwiczenia w odciążeniu ze stopniowym dawkowaniem oporu, na przykład przy wykorzystaniu bocznej kolumny teleskopowej oraz obciążników. Zaawansowany trening polega na wykonywaniu zadań w tak zwanych łańcuchach biokinematycznie zamkniętych. Przy dostosowywaniu zestawu konkretnych ćwiczeń do predyspozycji oraz możliwości pacjenta, niezbędna jest pomoc fizjoterapeuty lub trenera.

Terapia Neurac w REDCORD

Terapię REDCORD wykonuje się poprzez wykorzystanie metody Neurac, zwanej także S-E-T. Została ona opracowana przez Kare Mosberga, który przez wiele lat cierpiał na ból doskwierający mu w okolicach odcinka lędźwiowego i stawów biodrowych. Koncepcja S-E-T to rozwinięcie zasad ćwiczeń w systemie UGUL. Główną ideą terapii Neurac jest wypełnienie deficytów organizmu przy pomocy indywidualnie opracowanego programu terapeutycznego i ćwiczeń wykonywanych w domu.

 

Terapia Neurac znajduje swoje zastosowanie w usprawnianiu w okresie ostrym i przewlekłym, a także u osób zdrowych jako profilaktyka i firma rekreacji oraz sportu. Za pomocą tej metody terapii można przeprowadzić wnikliwą analizę i diagnostykę pacjenta. Ćwiczenia lecznicze zadawane przez fizjoterapeutę mają na celu pokazać osłabiony mięsień lub grupę mięśniową. Najsłabsze ogniwo, które nie daje rady kontynuować pracy przy wzrastającym obciążeniu szybko się uwidacznia. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy pacjent zaczyna wykonywać ćwiczenie niepoprawnie lub pojawiają się dolegliwości bólowe.

 

W takich przypadkach doświadczony fizjoterapeuta może bez najmniejszego problemu wykryć wszystkie osłabione mięśnie, potrzebujące wsparcia i pracy nad powrotem do pełni funkcjonalności oraz wyrównania dysproporcji względem innych mięśni. Celem Neurac jest przywrócenie prawidłowych programów motorycznych, które jest możliwe przez intensywne pobudzenie układu nerwowego.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.