Nie wszystko co sprawdza się u innych, może dobrze wyglądać w naszym mieszkaniu. Podczas aranżacji wnętrza należy brać pod uwagę również wystrój okien, które powinny wpuszczać do domu maksymalnie dużo światła słonecznego. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Zdarza się, że czasem niemal bezkrytycznie podążamy za modą i trendami, przenosząc je do naszych mieszkań, ale czasem efekt jest przeciwny do oczekiwanego? Dlaczego? Nasze mieszkania lubią słońce, światło i bez względu na obowiązujące trendy kolorystyczne czy zdobnicze, to światło w mieszkaniu powinno odgrywać kluczową rolę. Jest nam niezbędne do życia, a naturalnego nie sposób zastąpić niczym. Mieszkania kąpiące się w słońcu dają poczucie świeżości i czystości, ale też wydają się być bardziej przestronne. Na szczęście jasne kolory są zawsze modne, i pozwalają zagospodarować wnętrze znacznie bardziej efektownie niż te przytłaczające i ciemne.
Jasne wnętrza mają szereg zalet, o których można wiele napisać.
Przede wszystkim, w jasnych pomieszczeniach lepiej się relaksujesz, nabierasz dobrej energii, zyskujesz więcej sił do działania, stając się bardziej efektywny. Od okien natomiast w dużej mierze zależy, jak będzie wyglądało nasłonecznienie naszego pomieszczenia. Już na etapie projektowania i budowy domu, należy zwrócić uwagę na to, na jakie strony świata będą wychodziły okna naszego domu. Dlaczego? Ponieważ okna zlokalizowane od południa czy zachodu dostarczą do naszego domu mnóstwo światła, a te zorientowane na północ – prawie wcale. W tej fazie również możesz uwzględnić sposób doświetlenia pomieszczeń, które będą niedostatecznie oświetlone. Im więcej zastosujesz dużych przeszkleń, tym więcej światła do pomieszczeń dopuścisz.
Im więcej przeszkleń, tym lepiej!
Duże drzwi tarasowe, okna tarasowe, rozległe płaszczyzny okien będą tu miały ogromne znaczenie, zwłaszcza, że nowoczesna technologia pozwala na wybór okien, przez które straty ciepła będą minimalne. Takie duże okna połaciowe pozwolą uzyskać niezwykłe efekty związane z zaproszeniem słońca do domu. Trzeba tu też pamiętać, że okno to element wnętrza. Nad jego wyborem należy się zastanowić, nie tylko pod kątem technologicznym, czyli współczynników przenikania ciepła, materiału z jakiego będzie wykonane, ale też, jak przy zakupie mebli, nad jego stylistyką, która powinna współgrać z resztą pomieszczenia.
Ekspozycja okna
Okna powinno się eksponować, uzyskując w ten sposób więcej światła. Ciężkie kotary na pewno nie są sojusznikiem światła. Odsłonięte okna, o dopasowanym do wnętrza designie, bez względu na wiek, mogą przyciągać wzrok i stanowić doskonałe uzupełnienie wnętrza. I wcale okno nie musi być świeżo wyprodukowane, stare również mają swój urok, który po prostu trzeba czasem wydobyć spod warstw starego lakieru i farby. Oczywiście, całkiem odsłonięte okno może być przyczyną dyskomfortu domowników. Jednak dobierać zasłony czy firanki należy z wyczuciem, tak, aby nie zabierały zbyt wiele światła.
W domach mają lepiej!
O ile mieszkańcy bloków są skazani na okna które mają w mieszkaniu i muszą stricte pracować z nimi, i te okna ulepszać, o tyle mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą sobie okno wykuć. Oczywiście zabieg ów wymaga pozwolenia na budowę, ale przez wykucie drzwi tarasowych czy okna od właściwej strony, można zyskać naprawdę spektakularny efekt.
Właściwy dobór okna do twojego wnętrza
Inną kwestią, jaką trzeba dokładnie przemyśleć, wybierając okno, jest to, czy konstrukcja okna nie ogranicza dopływu światła. Okna z podziałami, szprosami, o masywnej, skomplikowanej konstrukcji blokują dostęp światła do pomieszczeń. Jeśli zależy ci więc na maksymalnym podświetleniu pomieszczenia, wybierz okno z maksymalną powierzchnią szyb. Zwróć również uwagę na detale, czyli na przykład kolor ram okiennych. Jasne ramy i jasne parapety doświetlą przestrzeń, ciemne odetną światło. Nawet drobiazgi zaburzają harmonię, czyli tak naprawdę ciemne dodatki mogą mieć wpływ na wygląd okien o światło. Kwiaty na parapetach, powieszone w oknach, powinny być na tyle subtelne i drobne, by nie przytłoczyły okna. Każdy szczegół może przełożyć się na dostęp światła i wrażenie przestrzeni w naszych pomieszczeniach.
Autor artykułu: Artykuł przygotowała fabryka okien FUTUR Sp. z o. o. ze Szczecina. |