Trzeci trymestr – co dzieje się z matką i dzieckiem

Trzeci trymestr to kluczowy, a zarazem ostatni etap ciąży. Dziecko jest dobrze rozwinięte i bliskie wyjścia na świat, ale poprzedza to szereg niezmiernie ważnych zjawisk w brzuchu matki. Pełniąc rolę przyszłego rodzica, warto o nich odrobinę wiedzieć. Co dzieje się podczas trzeciego trymestru ciąży z matką i dzieckiem zostanie omówione w artykule.

Co się dzieje z dzieckiem?

W trzecim trymestrze dziecko jest już przyzwoitych rozmiarów, a mianowicie na początku 28 tygodnia osiąga 37 cm wzrostu. Niemniej jednak nie jest jeszcze w pełni gotowe, aby wyjść na świat. Jego szanse na przeżycie wynosiłyby zaledwie 80%. Świadczą o tym nie do końca rozwinięte płuca. Gdyby maluch nagle urodził się w 28 tygodniu, wylądowałby w respiratorze, podpięty do aparatury wspomagającej proces samodzielnego oddychania. Na szczęście przewidziane jest jeszcze parę tygodni, aby płuca mogły się w pełni rozwinąć, a dziecko swobodnie oddycha w macicy matki. Warto zaznaczyć, że w tym o to momencie następuje szybki wzrost mózgu dziecka i formowanie zaawansowanego układu nerwowego.

W 29 tygodniu tempo wzrostu maluszka spada, natomiast płuca oraz mięśnie stają się bardziej dojrzałe. Pojawiły się również zawiązki pierwszych zębów. Charakterystyczna dla tego tygodnia cecha to odczuwalność temperatury.

W kolejnych tygodniach utwardza się szkielet dziecka, a świadczy o tym kumulacja wapnia. Następuje także kształtowanie się kolejnych zmysłów dziecka takich jak węch, słuch i wzrok. Rozpoznaje już światło oraz dźwięki.

W ostatnich tygodniach dziecko coraz częściej obraca się, zaczyna ssać kciuka i kontynuuje rozwój swojego układu odpornościowego. Mniej więcej w 40 tygodniu dziecko jest już w pełni rozwinięte i gotowe, aby dołączyć do swoich rodziców. Przeciętne dziecko osiąga 40 cm wzrostu i 3,5 kg wagi.

Co się dzieje z matką?

Przyszła mama, która wchodzi w fazę trzeciego cyklu jest narażona na anemie. W 28 tygodniu rozpoczynają się problemy z oddychaniem. Charakterystyczne są ciągłe huśtawki nastrojów. Następnie odczuwalne są coraz mocniejsze kopnięcia przez dziecko. Zachodzą także zmiany hormonalne, które można zauważyć na skórze. Staje się sucha i swędząca, a więc warto ją nawilżyć kremem. Kolejnym problemem staje się sen, a mianowicie im większe dziecko, tym jest trudniej zasnąć. Macica znajduje się coraz dalej od pępka, a więc oddychanie w kolejnych tygodniach staje się jeszcze trudniejsze. Warto zadbać o dietę i odpowiedni dobór ćwiczeń.

W okolicach 33 tygodnia dziecko zaczyna intensywnie naciskać na pęcherz matki, a więc zwiększa się częstotliwość oddawania moczu. Nie wolno wtedy bagatelizować potrzeby wypróżnienia się, ponieważ grozi to zakażeniem dróg moczowych.

Od 34 tygodnia mogą pojawiać się niepożądane zjawiska takie jak skurcze, zabarwiona wydzielina z pochwy oraz wody płodowe. W takim wypadku niezwłocznie trzeba kontaktować się z lekarzem.

W 36 tygodniu macica osiąga wymiary tysiąc razy większe niż przed zajściem w ciąże, a więc sen staje się bardzo skomplikowany. W dwóch ostatnich tygodniach może odejść czop śluzowy, a w śluzie mogą się pojawić plamki krwi.

Między 38, a 40 tygodniem kobieta powinna być gotowa na poród. Szczególnie ważny jest wtedy spokój. Nerwy utrudniają poród, a także hamują jego objawy.

JZ
Źródło: https://www.babyboom.pl/ciaza/kalendarz_ciazy.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *