Trzy rzeczy, od których zależy komfort twojego snu!

Chcąc zapewnić sobie efektywny i komfortowy odpoczynek, należy zadbać o jak najlepsze jakościowo łóżko. Należy wiedzieć, że składa się na nie kilka kluczowych elementów. Jakich? Czy takie łóżko musi być drogie?

 

Znaczna popularność sof i kanap salonowych sprawiła, że spora część społeczeństwa nigdy nie doświadczyła możliwości spania na łóżku z prawdziwego zdarzenia. Wymienione powyżej meble na pewno są bardziej uniwersalne i zdecydowanie tańsze, jednak jeżeli patrzeć na nie pod względem komfortu snu, jaki mogą zaoferować, do pełnoprawnego łóżka nie mają porównania. Wiele osób od razu odpowie, że to nieprawda, jednak należy pamiętać, że ostatnie kilkadziesiąt lat to prawdziwy rozkwit technologii, również tej wykorzystywanej do produkcji łóżek.

Doby sen to podstawa

Od czego jednak zależy wygoda snu? Wbrew pozorom, od wielu czynników. Ludzkich, jak np. pozycja snu oraz tych, warunkowanych przez posiadany sprzęt: materac do spania, odpowiedni stelaż, czy chociażby rama łóżka. Odpowiednie dopasowanie tych elementów sprawi, że sen będzie nie tylko efektywny, ale i efektowny, wróć… przyjemny i bardzo komfortowy.

Oczywiście najważniejszym elementem, spośród tych trzech wymienionych, jest materac. W zależności od tego, jaki materac się wybierze, odczucia ze snu będą inne. Obecnie na rynku można kupić m.in. materace sprężynowe, kieszeniowe, lateksowe, wysokoelastyczne czy chociażby termoelastyczne. Dla osób przewlekle chorych, zmuszonych do długotrwałej rehabilitacji, stworzono materace rehabilitacyjne. Znaczna część współczesnych materacy posiada właściwości przeciwalergiczne. „Technologia wykorzystywana w materacach pozwala piankom dostosowywać się zarówno do ciężaru ciała, jak i jego temperatury, zapewniając mu odpowiednie podparcie przez cały sen. Bez względu na to jak bardzo byśmy się w nocy kręcili, materac powinien na to zareagować, odciążając stawy, kręgosłup i mięsnie.” Stwierdza specjalista ze sklepu Sypialnia Plus. Odpowiednio dobrany materac pozwala nie tylko niwelować bóle, ale także zapobiegać ich powstawaniu. Brak nacisków punktowych wspomaga przepływ krwi wewnątrz organizmu.

Bezsenność dotyka coraz więcej osób

Materace charakteryzują się różnorodnością. Istnieją modele o znacznie odbiegających od siebie wysokościach i szerokościach. Rozróżnia się materace pojedyncze i małżeńskie. To z kolei sprawia, że do wybranego materaca należy dokupić odpowiednią ramę. Po pierwsze, należy dobrać ją do rozmiarów materaca. Zazwyczaj będzie to różnica ok. 20 centymetrów w stosunku do materaca. Parametry samej ramy warto także dostosować do własnego wzrostu. Jeżeli jest się osobą przeciętnego wzrostu, można pokusić się o ramę odpowiednio niższą. Taka sama rama będzie jednak niezwykle męcząca dla osoby wysokiej, która by położyć się na łóżku będzie musiała się bardzo schylić. Kilka lat podobnych zabiegów i możliwość kontuzji kolan znacznie wzrasta. Wygląd ramy, choć ważny, nie jest zatem najważniejszy.

Ostatnim, kluczowym elementem jest stelaż. Wiele osób nie docenia jego funkcjonalności i woli polegać jedynie na materacu. Niesłusznie. Po pierwsze, dobry jakościowo stelaż potrafi stanowić odpowiednie wsparcie dla materaca. Nie pozwala mu się uginać, zapadać, przez co szansa na jego odkształcenie znacznie maleje. To z kolei sprawia, że materac będzie służył właścicielowi dłużej. Ponadto, znaczna część stelaży posiada regulowane strefy twardości, co może stanowić znaczne uzupełnienie funkcjonalności samego materaca. Zarówno tańszego, jak i droższego.

Czy materac, stelaż i rama muszą być drogie? Wszystko zależy od wymagań przyszłego użytkownika i zasobności jego portfela. Na rynku istnieją materace za kilkaset złotych, jak i kilkanaście tysięcy. Zakup łóżka na pewno wiąże się z większym wydatkiem niż zakup innego mebelka do snu, jednak nie oznacza to, że trzeba od razu wydać na nie fortunę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by np. stelaż do łóżka, dokupić dopiero po jakimś czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *