Twoje pierwsze soczewki kontaktowe? Fakty i mity

0 1 491

Soczewki kontaktowe to dla wielu z nas możliwość zrezygnowania z noszenia okularów. Pod wieloma względami są równie dobre, a czasem nawet lepsze w korekcji wzroku, niż tradycyjne szkła noszone na nosie.

Ponieważ jednak wciąż na temat soczewek krąży wiele mitów, warto się dowiedzieć, czy nasze obiekcje przed odłożeniem okularów na półkę są w pełni uzasadnione. Poniżej prezentujemy najczęściej pojawiające się argumenty, jakie padają przeciwko soczewkom, wraz z wyjaśnieniem, czy są prawdziwe, czy też nie.

1. Soczewki mogą dostać się „za” oko

2. Soczewki nie są równe okularom

3. Astygmatycy mogą nosić soczewki

4. Osoby z dużą wadą wzroku nie mogą korzystać z soczewek

5. Soczewki są dobre dla sportowców, w tym osób pływających

6. Soczewki są drogie

Soczewki mogą dostać się „za” oko

Fakty i mity soczewki kontaktowe to często poruszany problem – istnieje wiele opinii, które odrzucają część z nas od noszenia soczewek kontaktowych, a możliwość „ucieknięcia” soczewki w inne niż docelowe miejsce jest jednym z najpopularniejszych mitów. Takie zdarzenie jest fizycznie niemożliwe, ponieważ nasza budowa oka tego nie umożliwia. Gałka oczna jest połączona z innymi tkankami znajdującymi się w okolicy oczodołu, dzięki czemu żadne ciało obce nie jest w stanie dostać się na jej tyły. Jedyne miejsce, gdzie nasze soczewki mogą się przemieścić, to to zaraz pod powieką.

Soczewki nie są równe okularom

To kolejny często powielany mit. W soczewkach będziemy widzieć tak samo dobrze, jak w okularach, a w wielu przypadkach nawet lepiej. Wynika to z umiejscowienia obu przyrządów optycznych – okulary mamy na nosie, a soczewki bezpośrednio na rogówce oka. Z tego względu zapewniają one większe pole widzenia, a także lepszą ostrość. Dużym plusem soczewek jest również fakt, że nie możemy ich pobrudzić czy stłuc podczas używania. To dlatego tak wielu sportowców z nich korzysta.

Astygmatycy mogą nosić soczewki

W przeszłości rzeczywiście była to prawda: ze względu na ograniczenia materiałowe osoby z astygmatyzmem nie mogły korzystać z soczewek. Obecnie jednak taka wada wzroku nie jest przeciwwskazaniem dla zamiany okularów na soczewki, a wręcz może poprawić naszą jakość widzenia. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie twojepierwsze.pl.

Osoby z dużą wadą wzroku nie mogą korzystać z soczewek

W tym wypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre osoby z dużą wadą wzroku mogą nosić soczewki bez przeszkód. Czasem jednak może zdarzyć się tak, że lekarz zaleci nam korzystanie z okularów, a soczewki pozostawi jako działanie doraźne, nie na dłuższy czas.

Soczewki są dobre dla sportowców, w tym osób pływających

Jest to prawda. Korzystając z soczewek podczas wysiłku fizycznego minimalizujemy do zera możliwość wystąpienia groźnego wypadku, jak np. uderzenie kantem oprawek w okolice oka. Dodatkowo, dzięki szerszemu polu widzenia, możemy osiągać lepsze wyniki w grach zespołowych czy wytrzymałościowych i na orientację w przestrzeni. Także osoby, które pływają nie muszą obawiać się soczewek: są one wręcz bardzo dobrą izolacją od wody. Jedyna rzecz, o której musimy pamiętać, to rodzaj soczewek – ze względu na ryzyko namnożenia się drobnoustrojów, najlepiej wybierać te jednodniowe.

Soczewki są drogie

„A co jeżeli planuje nosić soczewki, ale przecież są one drogie?” – to pytanie pojawia się równie często, jak to o wyższości okularów nad soczewkami. W rzeczywistości zmiana nie jest tak bardzo odczuwalna, choć koszt soczewek zależy m.in. od marki, jak i od rodzaju samego produktu. Średnio jednak nie będą nas one kosztować dziennie więcej, niż jedna kawa czy bilet na autobus, za to jakość życia ulegnie znacznej poprawie.

undefined

Leave A Reply

Your email address will not be published.