Twoje pierwsze soczewki kontaktowe? Fakty i mity

Soczewki kontaktowe to dla wielu z nas możliwość zrezygnowania z noszenia okularów. Pod wieloma względami są równie dobre, a czasem nawet lepsze w korekcji wzroku, niż tradycyjne szkła noszone na nosie.

Ponieważ jednak wciąż na temat soczewek krąży wiele mitów, warto się dowiedzieć, czy nasze obiekcje przed odłożeniem okularów na półkę są w pełni uzasadnione. Poniżej prezentujemy najczęściej pojawiające się argumenty, jakie padają przeciwko soczewkom, wraz z wyjaśnieniem, czy są prawdziwe, czy też nie.

1. Soczewki mogą dostać się „za” oko

2. Soczewki nie są równe okularom

3. Astygmatycy mogą nosić soczewki

4. Osoby z dużą wadą wzroku nie mogą korzystać z soczewek

5. Soczewki są dobre dla sportowców, w tym osób pływających

6. Soczewki są drogie

Soczewki mogą dostać się „za” oko

Fakty i mity soczewki kontaktowe to często poruszany problem – istnieje wiele opinii, które odrzucają część z nas od noszenia soczewek kontaktowych, a możliwość „ucieknięcia” soczewki w inne niż docelowe miejsce jest jednym z najpopularniejszych mitów. Takie zdarzenie jest fizycznie niemożliwe, ponieważ nasza budowa oka tego nie umożliwia. Gałka oczna jest połączona z innymi tkankami znajdującymi się w okolicy oczodołu, dzięki czemu żadne ciało obce nie jest w stanie dostać się na jej tyły. Jedyne miejsce, gdzie nasze soczewki mogą się przemieścić, to to zaraz pod powieką.

Soczewki nie są równe okularom

To kolejny często powielany mit. W soczewkach będziemy widzieć tak samo dobrze, jak w okularach, a w wielu przypadkach nawet lepiej. Wynika to z umiejscowienia obu przyrządów optycznych – okulary mamy na nosie, a soczewki bezpośrednio na rogówce oka. Z tego względu zapewniają one większe pole widzenia, a także lepszą ostrość. Dużym plusem soczewek jest również fakt, że nie możemy ich pobrudzić czy stłuc podczas używania. To dlatego tak wielu sportowców z nich korzysta.

Astygmatycy mogą nosić soczewki

W przeszłości rzeczywiście była to prawda: ze względu na ograniczenia materiałowe osoby z astygmatyzmem nie mogły korzystać z soczewek. Obecnie jednak taka wada wzroku nie jest przeciwwskazaniem dla zamiany okularów na soczewki, a wręcz może poprawić naszą jakość widzenia. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie twojepierwsze.pl.

Osoby z dużą wadą wzroku nie mogą korzystać z soczewek

W tym wypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre osoby z dużą wadą wzroku mogą nosić soczewki bez przeszkód. Czasem jednak może zdarzyć się tak, że lekarz zaleci nam korzystanie z okularów, a soczewki pozostawi jako działanie doraźne, nie na dłuższy czas.

Soczewki są dobre dla sportowców, w tym osób pływających

Jest to prawda. Korzystając z soczewek podczas wysiłku fizycznego minimalizujemy do zera możliwość wystąpienia groźnego wypadku, jak np. uderzenie kantem oprawek w okolice oka. Dodatkowo, dzięki szerszemu polu widzenia, możemy osiągać lepsze wyniki w grach zespołowych czy wytrzymałościowych i na orientację w przestrzeni. Także osoby, które pływają nie muszą obawiać się soczewek: są one wręcz bardzo dobrą izolacją od wody. Jedyna rzecz, o której musimy pamiętać, to rodzaj soczewek – ze względu na ryzyko namnożenia się drobnoustrojów, najlepiej wybierać te jednodniowe.

Soczewki są drogie

„A co jeżeli planuje nosić soczewki, ale przecież są one drogie?” – to pytanie pojawia się równie często, jak to o wyższości okularów nad soczewkami. W rzeczywistości zmiana nie jest tak bardzo odczuwalna, choć koszt soczewek zależy m.in. od marki, jak i od rodzaju samego produktu. Średnio jednak nie będą nas one kosztować dziennie więcej, niż jedna kawa czy bilet na autobus, za to jakość życia ulegnie znacznej poprawie.

undefined

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *