W co bawić się z dziećmi w domu podczas pandemii?

Czas pandemii jest trudny dla nas wszystkich. Zmiany dotknęły każdy aspekt naszego dotychczasowego życia. Pozamykane lokale, niemożność wyjścia z domu, oddziałuje na nas i nasze najbliższe otoczenie. Nasze najmłodsze pociechy zamiast spędzać czas z rówieśnikami na zabawie i nauce zmuszone są zostać z dorosłymi w domu. Jak zagospodarować czas dziecka, aby się nie nudził? Jak połączyć zabawę z nauką? Jak pogodzić zabawianie dziecka z obowiązkami w pracy oraz domu? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule.

Pomysły na wspólne spędzenie czasu dzieci i rodziców w domu

Jest wiele sposobów jak zagospodarować czas dziecka w domu. Najlepiej połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli nauka poprzez zabawę. Można sięgnąć między innymi po książki, materiały edukacyjne, gry i kolorowanki, dzięki którym wypełnimy najmłodszym czas produktywnie.

Zabawy plastyczne

Małe dzieci uwielbiają kolorowanie, rysowanie, wycinanie czy przyklejanie szerzej znane jako zajęcia artystyczne. Pobudza to ich kreatywność oraz poprawia sprawność manualną. Wystarczy zaopatrzyć dzieci w kolorowe kartki, brokatowe flamastry, naklejki, piórka, patyczki, pomponiki i inne tego rodzaju akcesoria, aby zająć dziecko czymś kreatywnym. Możemy dołączyć się do tej zabawy, aby wspólnie spędzić czas. Gotowe projekty dziecko może zawiesić w swoim pokoju, lub wręczyć na prezent rodzicom lub dziadkom. 

Książeczki edukacyjne

Obecnie Internet jest pełen różnego rodzaju książek edukacyjnych dla dzieci w różnym wieku. Tematyka książeczek jest przeróżna, z łatwością znajdziemy temat, którym interesuje się nasze dziecko. Mogą to być na przykład książki o tematyce leśnej, zwierzęcej, o kosmosie, przyrodzie, o liczbach, literach, ludzkim ciele i wiele innych. Książeczki są pięknie wydane, dlatego z pewnością nauka z takiego źródła będzie dla każdego malucha przyjemna i ciekawa.

 

Puzzle

Puzzle to zabawa, która nigdy się nie nudzi i jest idealnym rozwiązaniem na produktywne spędzenie wspólnego czasu z dzieckiem.Każdy przecież uwielbia układać puzzle. Dorośli mogą się przy tym zrelaksować pod koniec ciężkiego dnia a dziecko będzie szczęśliwe, że robi coś wspólnie z mamą i tatą. Istnieje ogromna różnorodność puzzli. Od łatwiejszych zestawów, które są idealne w sytuacji kiedy chcemy żeby dziecko samo się sobą zajęło, po te bardziej ambitne i trudne, kiedy chcemy wspólnie spędzić czas.

 

Gry planszowe

 

Gry planszowe to kolejna aktywność, która jest idealna dla całej rodziny. Warto posiadać klasyczne gry planszowe, które oprócz rozrywki i satysfakcji z wygranej dostarczają wiedzy. Takie gry to na przykład Scrabble, które poszerza słownik dziecka jak i rodzica, Monopoly uczy przedsiębiorczości oraz gospodarowania pieniędzmi, Jenga to gra na koncentrację oraz precyzje. Istnieje też wiele innych gier, które służą tylko wywołaniu uśmiechu na twarzy rodziny oraz na odstresowanie. 

Wspólne gotowanie

 

Dziecko uwielbia naśladować najbliższe mu osoby, w tym swoją mamę. Warto zorganizować wspólne pieczenie w kuchni i zaprosić małego pomocnika. Niech wsypuje odmierzone składniki do miski, niech pomaga mieszać, dekorować. Niech za pomocą foremek wykrawa kształty ciasteczek. Na pewno tak spędzony czas będzie cudownym przeżyciem zarówno dla dziecka i mamy.

 

Gry i zabawy na kartce

 

Taki rodzaj zabawy pamiętają bardziej rodzice ze swojego dzieciństwa. Nie było wtedy takiego dostępu do Internetu czy elektroniki. Wolny czas spędzano na podwórku lub wymyślano przeróżne gry, które teraz można przekazać swoim dzieciom. Popularne kropki, układanie wyrazów z wyrazu, państwa i miasta, statki, czy wisielec, to tylko niektóre z nich. Część z tych gier poszerza naszą wiedzę ogólną, geograficzną, uczą strategii, poszerzają słownik oraz sprawność manualną. A najlepsze, że potrzeba do nich tylko kartki i ołówka czyli coś co wszyscy mają w domu.

Pokaz mody

 

Pozwól dziecku zajrzeć do Twojej szafy. Następnie stwórzcie wybieg w salonie czy sypialni, można do tego wykorzystać dywan, a następnie bawcie się! Możecie na zmianę przechadzać się po wybiegu lub niech rodzic będzie wspierającą widownią. Komentuj szczegółowo nowe trendy w modzie. Być może wzbogacisz tym ich słownik, nauczysz dostrzegać szczegóły, a przede wszystkim wyrazisz swoje pełne zaangażowanie w zabawę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *