Witamina D3, co trzeba wiedzieć

0 448

Witamina D jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój kości i jego odpowiednie funkcjonowanie. Wzmacnia układ kostny i zmniejsza ryzyko wdania się próchnicy, ogranicza ryzyko chorób serca, nadciśnienia i zapobiega nowotworowi. Zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu do organizmu.W ludzkim organizmie jej stężenie zwiększa się pod wpływem promieniowania UV. Dlatego na wiosnę i w porze letniej czujemy się lepiej, jesteśmy mniej apatyczni i mniej zmęczeni niż w okresie jesieni i zimy. Ma to związek z większym wystawianiem powierzchni ciała na słońce. Im więcej i częściej bierzemy kąpiel słoneczną tym lepiej będziemy się czuć. Ponad to witamina D jest przechowywana w organizmie, co oznacza, że w okresie mniejszego nasłonecznienia wystarczy tylko uzupełniać zapasy aby mieć dobre samopoczucie. Jeśli nie mamy stałego dostępu do słońca najlepiej spożywać pokarmy bogate w witaminę D. Są to np: żółte sery, ryby, mleko oraz oleje roślinne.

 

Czym grozi niedobór witaminy D3?

Witamina D3 jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej niedobór grozi chorobami układu kostnego, a także może prowadzić do kalectwa. Najczęstszymi chorobami spowodowanymi niedoborem witaminy D3 są osteoporoza, osteomalacja i krzywica u dzieci. Osteoporoza, czyli ubytek masy kostnej i zwiększona podatność na złamania kości. Odpowiednia dieta bogata w witaminę D3 zmniejsza ryzyko zapadania na tę chorobę. Również białko i wapń zmniejszają podatność i zapobiegają rozwojowi choroby. W innym wypadku, jeśli osteoporoza znacznie się rozwinie chory będzie podatny na złamania (szczególnie niebezpieczne złamanie kości szyjki udowej), garb starczy, ból przy podnoszeniu cięższych rzeczy i widoczne zmniejszenie sylwetki. Osteomalacja to zmiękczenie kości. Powoduje zniekształcenie sylwetki i choroby układu mięśniowego oraz nerwowego. Chory szybko się męczy, jest podatny na złamania. Charakterystyczny dla choroby jest również tzn. kaczy chód. Choroba spowodowana jest niedostatecznym wchłanianiem wapnia i fosforu w organizmie człowieka. Innym schorzeniem jest krzywica (zapalenie kręgosłupa). Występuje tylko u dzieci między 2 miesiącem życia a 3 rokiem. Spowodowana jest niedoborem witaminy D3 oraz niewystarczającym stężeniem fosforu i wapnia w organizmie. Charakterystyczne objawy choroby to rozdrażnienie, brak apetytu, nadmierna potliwość, skolioza. Pojawiają się także skłonności do częstych przeziębień, może wystąpić także zapalenie spojówek. Na krzywicę częściej narażone są wcześniaki niż dzieci urodzone w terminie. Jest to spowodowane tym, że nie zdążyły pobrać odpowiedniej dawki z organizmu matki. Krzywicę leczy się podając witaminę D3 doustnie.

Jak utrzymać prawidłowy poziom witaminy D3?

Przede wszystkim trzeba korzystać z tego co dała nam natura. Podczas słonecznych miesięcy brać dużo kąpieli słonecznych, nie siedzieć za szybą oraz odsłaniać jak największą powierzchnię ciała (dzięki promieniowaniu słońca rozgrzany cholesterol pomaga wytwarzać witaminę D3). Witamina D jest przechowywana w ludzkim organizmie, co oznacza, że możemy ją magazynować. Im więcej będziemy spędzać czasu na zewnątrz i cieszyć się letnim słońcem, tym lepiej w okresie jesienno-zimowym poradzimy sobie z uczuciem apatii i zmęczeniem, będziemy bardziej energiczni i mniej podatni na przeziębienia. Jeśli mamy znaczny niedobór witaminy D3 warto sięgnąć po Vigantoletten.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.