Okres dojrzewania to trudny okres zarówno dla rodziców jak i dziecka. Z bycia zwykłym dzieckiem rośnie pod jednym dachem mały dorosły, który już nie chce być traktowany jak małe dziecko. Rodzice czasami tego nie rozumieją, stąd powstaje większość konfliktów na linii rodzice – dziecko. Pociecha staje się młodzieżą, która już na starcie ma jakieś obowiązki. Jednak to do niego nie dociera, bo liczy się fakt, że nie będzie traktowany jak małe dziecko.
Wspieraj swoje dziecko
Z młodymi ludźmi wtedy są niemałe problemy. Zdarza się, że wagarują, zadają się z nieodpowiednim towarzystwem, nadużywają narkotyków oraz alkoholu. To prawdziwy sprawdzian dla rodzica, czy tak naprawdę na to wszystko się godzi i czy nadaje się do wychowywania dziecka. Zadanie jest trudne, bo często towarzyszy temu bunt. Argumentem jest zawsze to, że „inni mają lepiej” albo „lepiej jakbym się nie urodził”, często młodzież w tym wieku nie jest rozumiana i wydaje im się, że cały świat jest przeciwko niemu.
O dobry kontakt z dzieckiem trzeba dbać już od najmłodszych lat. O wiele łatwiej jest rodzicom, którzy mają z dzieckiem dobry kontakt i mogą szczerze porozmawiać o wszystkim. Pierwszą zasadą poprawnych relacji z nastolatkiem jest spokojna rozmowa. Nie możemy krzyczeć, zabraniać wszystkiego bez podania racjonalnej przyczyny. Często może wydawać się, że nie musimy dziecko niczego tłumaczyć, ale podstawą relacji w tym przypadku jest zaufanie. Należy podkreślić, że ufamy swojemu dziecko, że nie zrobi nic, czego będzie potem żałował. W tym wieku przeżywa pierwsze miłości, ale nie chcemy, żeby zbyt wcześnie został rodzicem.
Rozmawiaj i słuchaj
Dziecko w tym wieku nie jest nawet przygotowane do tej roli, dlatego trzeba wybrać dla niego inną drogę, ale mu nie rozkazywać. Niech wie, że od tej pory bierze odpowiedzialność za swoje czyny jakie by nie były. ozmowa jest o wiele lepsza niż krzyki i zabranianie dziecku pewnych rzeczy „bo tak”. Dziecko będzie miało świadomość, że może wam powiedzieć o wszystkim bez obawy o awanturę. Musi wiedzieć, że ma u rodziców wsparcie i może im wszystko powiedzieć, nawet o najmniejszych problemach.
Okres dorastania i cały proces dojrzewania to czas kształtowania się potrzeb bio-psycho-społecznych, należy pamiętać o tym, że jest to faza rozwojowa i w tym okresie młody człowiek potrzebuje adekwatnie do potrzeb wsparcia i zrozumienia ze strony osób bliskich. Jeśli nie ma zrozumienia to zaburzenia mogą się rozwijać u niego z czasem. Nie tylko tutaj mowa o kontaktach damsko-męskich, ale także o gamie zaburzeń odżywiania typu anoreksja czy też bulimia. Ważny jest aspekt poznawczy oraz emocjonalny.
Bądź jego partnerem
Nastolatek wymaga większej ilości uwagi niż w przypadku dzieciństwa. Nastolatkowi trzeba zapewnić wsparcie w trudnych sytuacjach, gdzie nie widzi żadnego rozwiązania. Jako dorośli widzimy znacznie więcej dróg niż nastolatek, który dopiero znalazł się na długiej ścieżce ku dorosłości, czasami będziemy musieli pomóc mu w wyborze, bo jest dopiero na początku tej ścieżki, z czasem warto usunąć się w tył, aby sam mógł o sobie decydować, oczywiście rozsądnie.
Portal KażdaRodzina.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.
Przede wszystkim to słuchać dziecko, poświęcać mu czas u uwagę. Nie tylko wymagać ale też dawać, dawać pewną wolnosć ale jednocześnie kontrolować. to mój przepis!
nie przesadzała bym z ta wolnością bo chwila nieuwagi i nasze dziecko zmarnuje sobie życie ( narkotyki, ciąża, rzucanie szkoły itp )!!!
Ja z moja córka bardzo dużo rozmawiałyśmy, miała pozwolone prawie na wszytko, tylko mieliśmy z mężem i z nią taki układ że zawsze wiedziałam gdzie ona jest i z jakim towarzystwem. Godzinę powrotu ustalała zawsze sama, a to dlatego ze jak ja to robiłam to się czasami lekko spóźniała a jak podała sama to waliło się , paliło zawsze była na czas 🙂 Starałam się żyć z nią na stopniu koleżeńskim ale na takim matka , córka . Udawało się nam to znakomicie 🙂 Jestem teraz z niej dumna, do tej pory mamy cudowny kontakt 🙂