W dzisiejszych czasach zmieniła się technologia budowy mieszkań. Nasze okna i drzwi są znacznie szczelniejsze, co jest oczywiście zaletą, jednak w połączeniu z niezbyt wydajną wentylacją może być brzemienne w skutkach. Zarówno źle wykonana wentylacja, jak i brak odpowiedniej izolacji termicznej, a także nieprzewidziane wypadki (zalanie, gaszenie pożaru) mogą powodować zwiększenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu, a w efekcie też zawilgocenie ścian.
Jeśli dodać do tego podwyższoną temperaturę (na przykład w łazience) może prowadzić to do pojawiania się grzyba – w takim przypadku osuszanie jest wręcz obowiązkowe, w przeciwnym razie mogą pojawiać się problemy zdrowotne. Co koniecznie trzeba wiedzieć odnośnie osuszania budynków? Jakie są dostępne możliwości?
Na czym dokładnie polega osuszanie budynków?
W skrócie osuszanie budynków polega na przywróceniu budynkowi sprawności. Z wewnątrz usuwa się wilgotne powietrze, a wraz z nim “wyciągana” jest również wilgoć z murów budynku. Osuszanie budynku może być przeprowadzane za pomocą różnych, innowacyjnych metod.
Firma, czy samodzielne osuszanie – co wybrać?
Na rynku można spotkać urządzenia, które mają umożliwić samodzielne osuszenie budynku. W niektórych przypadkach jednak dużo lepiej będzie zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Będzie to zdecydowanie lepsze rozwiązanie przy większym metrażu przestrzeni do osuszenia – cały proces zajmie wtedy znacznie mniej czasu. Usługi firm są więc świetnym wyborem szczególnie w przypadku osób zapracowanych.
Dlaczego warto przeprowadzić osuszanie budynku?
Wilgoć w budynku lub mieszkaniu może prowadzić do poważnych strat – pojawiający się grzyb niekorzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Co więcej, zawilgocone ściany się niszczą i wymagają remontu, co naraża na dodatkowe, często bardzo wysokie koszty. Osuszanie budynków zapewnia komfort klimatyczny w pomieszczeniu oraz chroni przed korozją i kondensacją pary wodnej.
Jak wybrać najlepszą firmę do osuszania budynków?
Osuszanie budynków wykonywane jest obecnie przez wiele różnych firm – jednak właśnie ta różnorodność może utrudniać wybór właściwego wykonawcy, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów:
- cena – nie ukrywajmy, cena również ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o osuszanie budynków;
- właściwa dokumentacja – warto upewnić się, że wybrana firma zajmuje się formalną dokumentacją prawną, która przyda się choćby do Towarzystw Ubezpieczeniowych;
- różnorodność świadczonych usług – niektóre firmy zajmują się dodatkowymi usługami, przeprowadzają na przykład ozonowanie oraz odgrzybianie – dzięki temu można załatwić wszystko za jednym razem i przy udziale tylko jednej firmy;
- rzetelność – wybierając firmę, nie bój się poszukać informacji oraz opinii na jej temat w Internecie – pozwoli Ci to wybrać rzetelną firmę;
- profesjonalne urządzenia – najlepsze firmy zajmujące się osuszaniem budynków wykorzystują profesjonalny sprzęt, który znacznie poprawia jakość świadczonych usług.
Jakie są dostępne metody osuszania budynków?
Istnieje wiele metod osuszania budynków, jednak do najpopularniejszych wykonywanych przez profesjonalne firmy, zalicza się:
- osuszanie podczerwienią – jest jedną z nowocześniejszych metod osuszania budynków, wykorzystuje się fale podczerwieni, których wiązki wysyłane są w głąb muru powodując intensywne odparowanie wilgoci, taka technika zmniejsza również ryzyko pęknięć i uszkodzeń ścian;
- osuszanie pomieszczeń z wilgoci technologicznej – wilgoć technologiczna pojawia się na skutek materiałów użytych do budowy budynku, zwłaszcza w przypadku betonu i gipsu, wysuszenie pomieszczenia pozwoli przyspieszyć prace wykończeniowe;
- osuszanie podposadzkowe – przeprowadzane jest przy użyciu profesjonalnych urządzeń, dzięki temu nie wymaga demontażu podłogi, wilgotne powietrze zamknięte w strefach podposadzkowych jest wyciągane pod wpływem ciśnienia, a następnie ogrzewane i osuszane;
- osuszanie wielkopowierzchniowe – świeżo wybudowane duże konstrukcje wymagają osuszania, ponieważ nawet w użytych materiałach znajduje się sporo wilgoci, ta metoda osuszania budynków wykorzystywana jest również w sytuacjach szczególnych – na przykład po gaszeniu pożaru – i wymaga sprowadzenia dużo większych i wydajniejszych maszyn.
Na jakie dodatkowe usługi można jeszcze się zdecydować?
Wiele firm oprócz klasycznego osuszania powietrza oferuje także zabieg ozonowania i odgrzybiania. Jest doskonałe dopięcie procesu usuwania wilgoci, który zapobiega ewentualnym powikłaniom po zawilgniętych ścianach w postaci pleśni i grzybów. Obydwie usługi pozwalają na pozbycie się patogenów bytujących w pomieszczeniu – wirusów, bakterii, grzybów i pleśni, które namnażają się w zastraszającym tempie, ponieważ zawilgłe mury są dla nich doskonałym siedliskiem. Odgrzybianie i ozonowanie są skomplikowane i każdorazowo powinny zostać wykonywane przez doświadczoną ekipę.