Wyciskarki do soków – zalety, wady, rodzaje

Warto pić soki ze świeżo wyciśniętych owoców lub warzyw, gdyż zawierają one wiele substancji odżywczych niezbędnych dla organizmu człowieka.

Urządzeniami służącymi do ich wyciskania są m.in. wyciskarki do soków.

Zalety oraz wady wyciskarek do soków

Wyciskarki odznaczają się następującymi zaletami:

  • Dzięki nim uzyskuje się soki, które nie tracą wielu witamin oraz minerałów. Jest to związane m.in. z tym że soki wyciskane nie tracą cennego miąższu.
  • Nie doprowadzają do napowietrzania soku, co wpływa na to, że on się nie utlenia, dzięki czemu nie ma konieczności jego spożywania zaraz po przeprowadzonym wyciśnięciu.
  • Pozwalają na wytworzenie musu, a więc homogenizację owoców.
  • Umożliwiają uzyskanie soku nawet z tych owoców, warzyw czy ziół, które są małe i trudne do wyciśnięcia.
  • Łatwo je czyścić. Umyć trzeba wyłącznie pojemnik na przechowywanie miąższu.

Najważniejszą wadą wyciskarek jest długi czas potrzebny na przygotowywanie soku. Wynika to z tego, że wyciskarka jest urządzeniem wolnoobrotowym, co przekłada się na to, że działa ona wolno, ale co ważne dokładnie.

Wyciskarki do soków – rodzaje

Wyciskarka może być ręczna lub elektryczna. Urządzenie ręczne wyróżnia się małymi rozmiarami, niską wagą oraz komfortowym użytkowaniem. Jest ono stosowane przede wszystkim do uzyskiwania soków z małych ilości ziół lub warzyw liściowych. Ten produkt jest dedykowany osobom często podróżującym.

Natomiast elektryczne wyciskarki do soków dzielą się na:

  • Jednoślimakowe – są dostępne w modelach z ostrzami lub bez nich. Te z ostrzami wyciskają sok szybciej, ale jest on niepełnowartościowy. Urządzenia bez ostrzy funkcjonują wolniej, jednak uzyskany z nich sok zachowuje więcej wartości odżywczych.
  • Dwuślimakowe – mają dwa wałki. Cechują się wysoką jakością i efektywnością. Produkcja soku nie wiąże się z traceniem żadnych substancji odżywczych. Ich wadą jest dość wolna praca.
  • Przeznaczone do cytrusów – przeważnie są zrobione z tworzywa sztucznego. Warto wiedzieć, że bardzo dobrą trwałością odznaczają się modele, które są wzmocnione elementami wykonanymi ze stali. Istotne znaczenie ma objętość pojemnika na sok (najczęściej wynosi ona od 0,2 do 1 litra). Jeżeli ktoś zamierza zakupić urządzenie dla co najmniej dwóch osób, to wskazane jest, aby w takim pojemniku mogło się znajdować nie mniej niż 0,5 litra soku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *