Zacznij naukę języka obcego od nowego roku… albo od zaraz

Jeśli potrzebujesz inspiracji, by nadchodzący rok był najlepszym jak dotąd rokiem, trafiłeś we właściwe miejsce: nauka nowego języka powinna być Twoim celem na nowy rok. Dlaczego? Pozwoli ci rozwinąć supermoce (lepsza pamięć, ćwiczenie wyobraźni, więcej połączeń w mózgu) i sprawi, że nadchodzący rok będzie nieskończenie bardziej interesujący i zabawny.

 

Zebraliśmy siedem wskazówek, opracownych na podstawie fantastycznego bloga: https://eskk.pl/blog/, dzięki którym w tym roku nauczysz się nowego języka:

 

  1. Bądź realistą

Nie chcę być czarnowidzem, ale prawdopodobnie nie będziesz biegle posługiwał się językiem hiszpańskim w ciągu tygodnia lub nawet miesiąca – ale możesz nauczyć się liczyć do 100 w ciągu tygodnia lub zapamiętać, jak łączyć 10 czasowników nieregularnych w 10 dni. Im bardziej realne i łatwiejsze do osiągnięcia są twoje cele, tym łatwiej je osiągniesz, co sprawi, że całe doświadczenie będzie znacznie bardziej satysfakcjonujące.

 

Jeśli podzielisz swoje cele językowe na mniejsze kroki, staną się one częścią twojej codziennej rutyny, a po kilku tygodniach odrobisz językową pracę domową podczas dojazdy do pracy lub w czasie treningu, nawet o tym nie myśląc.

 

  1. Bądź konkretny i miej plan

Mówienie, że chcesz się uczyć angielskiego, to świetny pomysł, ale skuteczniej będzie wymyślić konkretny cel: może chcesz obejrzeć amerykański film bez napisów do końca roku, przeczytać książkę bez użycia słownika lub odbyć podróż do Londynu i zamówić słynne ryby z frytkami jak rodowity Brytyjczyk?

 

Dobre (i satysfakcjonujące) cele przynoszą wymierne rezultaty, więc upewnij się, że Twój plan nauki języków ma określony cel i że można go podzielić na małe kroki. 

 

  1. Wybierz metodę idealną dla siebie

Istnieje mnóstwo narzędzi do nauki języków – plików audio, podcastów, aplikacji, studiów zagranicznych, uczenia się w tandemie i oczywiście zajęć online i offline. Upewnij się, że wybierasz metodę, która najlepiej Ci odpowiada: jeśli nie chcesz uczyć się sam, podcasty mogą nie być najlepszym rozwiązaniem – zamiast tego znajdź kogoś do tandemu lub zapisz się na kurs. Znalezienie idealnej metody lub kombinacji metod może chwilę potrwać, ale jest to część uczenia się i pomoże Ci osiągnąć cel. Jeśli natomiast lubisz naukę samodzielnie, sprawdź ofertę kursów ESKK: https://eskk.pl/kursy-jezykowe

 

  1. Zapanuj nad potencjalnymi przeszkodami

Będą dni, a nawet tygodnie, kiedy nic nie będzie fajne, a ty będziesz bardzo zajęty szkołą lub pracą. Gramatyka języka włoskiego będzie wtedy ostatnią rzeczą, o której pomyślisz, bez względu na to, jak mocno chcesz jechać do Rzymu i jeść lody podczas podziwiania Koloseum. Jeśli nie masz czasu ani energii na przymiotniki i przysłówki przez tydzień lub dwa, to w porządku. Nie zniechęcaj się niepowodzeniami i nie porzucaj swojego planu. Zamiast tego wybierz sprzyjający moment i zacznij od miejsca, w którym przerwałeś. W końcu Rzym nie został zbudowany w jeden dzień.

 

  1. Monitoruj swoje postępy

Chociaż testy językowe nie są specjalnie zabawne, ważne jest, aby śledzić swoje postępy. Wiele aplikacji i kursów oferuje okresowe egzaminy, które musisz zdać, zanim przejdziesz dalej, ale istnieją również różne bezpłatne testy online, które pomogą Ci ocenić swój poziom języka samodzielnie. Jeśli nie chcesz ich robić, a twoim celem jest oglądać film bez napisów, spróbuj obejrzeć krótsze klipy (na przykład zwiastuny filmowe) lub kreskówki, aby sprawdzić, ile już rozumiesz.

 

  1. Powiedz ludziom o swoich celach

Jeśli uczysz się w tandemie lub na kursie, automatycznie twoje otoczenie będzie na tobie wywierać niewielką presję, aby odrobić lekcje i się uczyć. Jeśli jednak wolisz uczyć się sam, powiedz znajomym, rodzinie lub Internetowi o twoich planach. Dzięki temu możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności – a poinformowane osoby mogą sprawdzić i monitorować twoje postępy. Możesz regularnie udostępniać aktualizacje na portalach społecznościowych będzie to świetnym narzędziem motywacyjnym.

 

  1. Zafunduj sobie nagrody

Po rozbiciu celów na mniejsze łatwiej będzie zobaczyć wyniki i zmierzyć osiągnięte cele. Za każdym razem, gdy osiągniesz dany punkt, nagradzaj się – czy to babeczką (lub trzema), czy modną, nową koszulą na nadchodzące wakacje za granicą. Oczywiście możesz również świętować te wszystkie, nowo opanowane, japońskie zwroty, idąc do restauracji  na sushi i ćwicząc je w prawdziwym życiu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *