Zakaz mentoli. Czy dotyczy również podgrzewaczy do tytoniu?

W 2014 roku Parlament Europejski uchwalił dyrektywę, zgodnie z którą od 20 maja 2020 roku wprowadzony zostaje zakaz mentoli.

Oczywiście dotyczy on również naszego kraju i – zgodnie z opinią europarlamentarzystów – pozwoli ograniczyć liczbę osób uzależnionych od nikotyny i wpłynie pozytywnie na zdrowie wielu osób (również bliskich palaczy). Czy zakaz ten obejmuje również popularne w wielu kręgach podgrzewacze do tytoniu?

Podgrzewacze do tytoniu a zakaz mentoli

Według specjalistów portalu mp.pl uzależnienie od tytoniu jest sporym problemem społecznym w Polsce – pali 23% kobiet i 27% mężczyzn. Nałóg ten prowadzi do wielu zagrożeń, w tym chorób serca czy nowotworów, dlatego też wprowadzona dyrektywa tytoniowa ma im zapobiec. Objęła ona papierosy mentolowe, ponieważ maskując prawdziwy zapach i smak tytoniu, powodowały one pogłębianie się nałogu – również u osób młodych, co uznano za istotny problem.

Czy w takim razie zakaz mentoli obejmuje również podgrzewacze do tytoniu? Jak się okazuje – nie, ponieważ europarlamentarzyści uznali, że ich skład nie wywołuje tak dużych szkód i w związku z tym nie są on niebezpieczne ani dla palacza, ani jego otoczenia.

Czym są podgrzewacze do tytoniu?

Są to specjalne urządzenia, których działanie ma powodować jedynie podgrzewanie tytoniu, a nie – tak jak w papierosach z klikiem – jego spalanie. Cały proces przebiega w bardzo wysokiej temperaturze (około 300 stopni Celsjusza), co prowadzi do powstania aerozolu zawierającego nikotynę. Posiada on jednak o 90-95% mniej szkodliwych substancji od tradycyjnego papierosa, co jest wynikiem znakomitym z perspektywy osób, które nie tylko chcą w jakimś stopniu ominąć zakaz mentoli, ale również zadbać o zdrowie swoje oraz swoich bliskich.

Co niezwykle istotne – podgrzewacz nie wydziela dymu, charakterystycznego dla papierosów klikanych, a nawet e-papierosów, dzięki czemu korzystając z niego, palacz nie naraża otoczenia na wdychanie szkodliwych substancji. Warto również dodać, że urządzenia tego typu nie wykorzystują liquidów (stosowanych w elektronicznych papierosach), ale specjalne wkłady tytoniowe – również takie, które dostępne są w różnych smakach (w tym mentolowych).

Jest to więc doskonała alternatywa, dzięki której możesz zaspokoić swój głód nikotynowy, przy jednoczesnym zmniejszeniu negatywnych konsekwencji dla swojego zdrowia. Stosowanie tego rodzaju rozwiązań nie prowadzi też do nadmiernego uzależnienia, w związku z czym nie trzeba obawiać się wycofania podgrzewaczy z rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *