Zakwaszanie włosów – jak i czym można je zrobić?

Piękne, zdrowe i zadbane włosy to marzenie każdej kobiety. Aby jednak cieszyć się ich niesamowitym wyglądem, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. Wiele zabiegów upiększających można wykonać samodzielnie w domu. Jednym z nich jest zakwaszanie włosów, które potrafi całkowicie odmienić kondycję włosów. Czym dokładnie jest zakwaszanie? Jak wykonać je w domu? Co zdecydowanie warto o nim wiedzieć?

Zakwaszanie włosów – jak, czym i kiedy to robić?

Choć zakwaszanie włosów brzmi nieco skomplikowanie, w rzeczywistości jest jednym z popularniejszych i przynoszących najlepsze efekty, prostym zabiegiem, który spokojnie można przeprowadzić nawet samodzielnie w domu. Kwasy w pielęgnacji włosów przynoszą szereg benefitów – warto poznać je już dziś!

Zakwaszanie włosów – co to jest?

Naturalny poziom pH włosów i skóry głowy waha się między 4,7 a 5,6. Jednak powszechnie używane środki pielęgnacyjne takie, jak szampony, odżywki czy maski mają zwykle odczyn zasadowy. Jest to niezbędne, ponieważ wysokie pH rozchyla łuski włosa, dzięki czemu składniki odżywcze z kosmetyków mogą przenikać w głąb włosów. Niestety po takim zabiegu łuski nie domykają się automatycznie i pozostają rozchylone. Wskutek czego włosy stają się matowe, wysuszone i szorstkie. Co więcej, zdecydowanie częściej się elektryzują i mają tendencję do puszenia. Z pewnością nie są to pożądane efekty. Na szczęście takiemu obrotowi spraw można łatwo zapobiec. Zakwaszanie włosów polega na ponownym obniżeniu ich pH i przywróceniu odczynu najbardziej zbliżonego do naturalnego. Efekty zakwaszania są niekiedy porównywane do olejowania włosów, które również pomaga domknąć łuskę.

Zakwaszanie włosów – dlaczego warto to robić?

Zakwaszanie ma wiele zalet. Do najważniejszych zalicza się przede wszystkim:

  • odbudowa naturalnej ochrony włosów – zabieg zakwaszania pozwala odwrócić uszkodzenia spowodowane stosowaniem kosmetyków, które zakłócają naturalne pH włosów i skóry głowy, tym samym naruszając naturalną barierę ochronną;

  • przywrócenie naturalnego blasku – dzięki temu, że zabieg domyka rozchylone łuski włosów, doskonale wygładza włosy, przywraca im blask, sprawia, że są łatwiejsze w rozczesywaniu oraz miękkie;

  • pielęgnacja włosów farbowanych – struktura włosów po farbowaniu bywa naruszona, a zakwaszanie pozwala cieszyć się pięknym kolorem dłużej i zmniejszyć zniszczenia spowodowane środkami chemicznymi;

  • ochrona przed zarazkami – dbanie o prawidłowe pH zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów, które powodują choroby skóry głowy.

Jak zakwasić włosy?

Zakwaszanie włosów nie jest trudne i można przeprowadzić je samodzielnie w domu. Zazwyczaj stosuje się w tym celu dwie metody – gotowe kosmetyki lub domowe sposoby. Sprawdzi się w zasadzie wszystko, co pozwoli obniżyć pH.

W sklepach można znaleźć wiele kosmetyków, które służą zakwaszaniu włosów. Dostępne są zarówno szampony, jak i maski, balsamy, płukanki czy odżywki. Gotowe produkty są na pewno wygodne w użyciu – wystarczy nałożyć je na skórę głowy i spłukać. Kosmetyk dobrze jest mieć w domu i używać za każdym razem, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Czym można zakwasić włosy?

Innym rozwiązaniem niż kosmetyki jest skorzystanie z produktów spożywczych, które można znaleźć w prawie każdym domu. Doskonale sprawdzi się w tym celu:

  • sok z cytryny – jest stosunkowo mocny, dlatego nie powinno się stosować go często, maksymalnie raz na 2 tygodnie wystarczy zmieszać łyżkę soku z cytryny i litr wody, a następnie tak przygotowanym roztworem polać świeżo umyte włosy;

  • piwo – przepis jest bardzo prosty, wystarczy czyste włosy polać mieszanką wody i piwa w proporcjach pół na pół;

  • kawa – wystarczy sporządzić roztwór z dwóch łyżeczek kawy na litr wody, a następnie płukać nim włosy;

  • ocet jabłkowy – doskonale sprawdza się do zakwaszania włosów – idealne proporcje to dwie łyżki octu na litr wody.

Zakwaszenie włosów – kiedy należy to zrobić?

Warto zakwaszać przede wszystkim włosy z tendencją do łamania, przesuszania, puszenia i plątania się oraz pozbawione blasku. Zabieg najbardziej docenią osoby, które na co dzień zmagają się z niesfornymi, trudnymi do ułożenia włosami. Zakwaszanie poleca się również w przypadku kręconych włosów, które naturalnie się puszą – pozwoli to podbić ich piękny skręt. Jednak zabieg nie ma żadnych ograniczeń i każdy może spokojnie włączyć go do swojej podstawowej pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *