Zalety tkanin bawełnianych

Wśród roślin włóknodajnych szczególnie duże znaczenie ma bawełna. Człowiek wykorzystuje włókna tej rośliny do produkcji tkanin od tysięcy lat. Bawełniane tkaniny są bardzo miękkie, w handlu występują pod bardzo różnymi nazwami.

 

Najważniejsze zalety bawełny

Tkaniny bawełniane Odonati które oferuje mają bardzo wiele zalet. Ubrania uszyte z bawełny bardzo dobrze przepuszczają powietrze. Sprawdzają się doskonale zarówno zimą, jak również i latem. Tkaniny z bawełny mają bowiem szczególną właściwość: jeśli są cienkie, są niezastąpione letnie upalne dni, gdyż jest w nich chłodno. Ale jeśli ubrania zostaną uszyte z grubszej bawełny, będzie nam w nich ciepło w okresie jesiennych i zimowych chłodów. Przemysł tekstylny bardzo chętnie sięga po włókna bawełny z jeszcze jednego powodu: dają się one bardzo łatwo farbować. Ta cecha sprawia, że tkaniny bawełniane dostępne są w sklepach w bardzo wielu kolorach. Odzież uszyta z bawełny jest bardzo miękka, łatwo się pierze. Ale wadą bawełnianych tkanin, a  co za tym idzie także ubrań  z nich szytych jest bardzo duża podatność na zagniecenia oraz długi czas schnięcia. To właśnie skłoniło producentów tkanin bawełnianych do dodawania sztucznych włókien.

Podstawowe rodzaje tkanin bawełnianych

W ostatnich latach bardzo popularnym hobby wśród pań stało się szycie. Panie, które dopiero rozpoczynają przygodę z maszyną na pewno mają trudności z wyborem odpowiedniej tkaniny z bawełny. W sklepach spotkamy bowiem aż pięć ich rodzajów. Warto je poznać.

Satyna – jest najbardziej w chwili obecnej popularną tkaniną do szycia pościeli. W sklepach spotkamy jej dwa rodzaje. Pierwsza jest śliska i błyszcząca. Jest chłodna w dotyku, nadaje się do szycia pościeli na lato. Drugi rodzaj to satyna bawełniana, którą wyróżnia atłasowy splot. Jest także błyszcząca i bardzo miękka.

Kreton – wyróżnia się płóciennym splotem. Ma bardzo szerokie zastosowanie. Można z niego uszyć ubranka dla dzieci, bluzki, sukienki, koszulki i pościel.

Gabardyna – szyje się z niej spodnie, żakiety, spódnice i płaszcze. Jest bardzo elegancka, dlatego wykorzystuje się ją także do szycia zasłon i ozdobnych poduszek.

Woal – jest bardzo cienki i prześwitujący. Powstają z niego zwiewne sukienki, delikatne bluzki i koszulki. Ma duże walory dekoracyjne, dobrze się układa, chętnie więc z woalu szyte są zasłony i firany.

Ostatnim rodzajem tkanin bawełnianych są tkaniny przypominające fakturą tkaniny lniane. Idealnie sprawdzają się do szycia płaszczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *