Zapalenie dróg moczowych a nietrzymanie moczu

Stan zapalny dróg moczowych to schorzenie, którego objawy bywają mocno uciążliwe dla pacjenta, niejednokrotnie utrudniając mu podejmowanie codziennych aktywności.

Poza bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu oraz silnie odczuwanym parciem na pęcherz jednym z najbardziej przykrych symptomów dolegliwości jest utrata kontroli nad pęcherzem. W jej wyniku u chorego może dochodzić do mimowolnego oddawania różnych ilości moczu. Jako że problem nietrzymania moczu jest zjawiskiem wiążącym się z odczuwaniem przez chorego dużego dyskomfortu, w celu poprawy stanu zdrowia i własnego samopoczucia warto jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza. Jak radzić sobie z problemem nietrzymania moczu będącym następstwem stanu zapalnego dróg moczowych?

Czym jest nietrzymanie moczu?

Mianem nietrzymania moczu określa się zjawisko, na skutek którego u pacjenta dochodzi do całkowitej lub częściowej utraty kontroli nad pęcherzem, co skutkuje mimowolnym oddawaniem różnych ilości moczu poza świadomością pacjenta. W zależności od przyczyny występowania zjawiska oraz stopnia jego zaawansowania w ten sposób może dochodzić nawet do niekontrolowanego, niemal całkowitego opróżnienia pęcherza. Jak łatwo się domyślić, sytuacja ta wiąże się z dużym dyskomfortem odczuwanym przez chorego, który dodatkowo potęguje nieprzyjemny zapach charakterystyczny dla moczu.

Przyczyn utraty kontroli nad pęcherzem może być wiele. Dotyczą one zarówno przebytych interwencji chirurgicznych, jak i przerostu gruczołu krokowego – u mężczyzn oraz ciąży i porodu – u kobiet. Jedną z przyczyn nietrzymania moczu jest zapalnie dróg moczowych. Wówczas problem utraty kontroli nad pęcherzem pojawia się jako jeden z symptomów dolegliwości. W tym przypadku problem ten ma przejściowy charakter – zazwyczaj mija po zażegnaniu stanu zapalnego toczącego się w obrębie układu moczowego. Nie oznacza to jednak, że jego wystąpienie nie wymaga podjęcia odpowiednich działań. Wręcz przeciwnie, tylko wdrożenie odpowiednich metod leczenia umożliwi choremu powrót do zdrowia i pełnej sprawności.

Zapalenie dróg moczowych – znajdź sposób na nietrzymanie moczu!

Zapalenie dróg moczowych wraz ze współwystępującym problemem nietrzymania moczu wymaga zastosowania skutecznych metod leczenia. Ich rodzaj, podobnie jak cały przebieg leczenia powinien zostać dopasowany do stopnia zaawansowania dolegliwości oraz przyczyny odpowiedzialnej za jej wystąpienie. Tylko ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza jest w stanie przyspieszyć powrót do zdrowia oraz ograniczyć ryzyko ponownego zakażenia.

Poza wdrożeniem odpowiednich metod leczenia w procesie powrotu do pełnej sprawności duże znaczenie odgrywa higiena intymna. Aby w tym trudnym czasie w jak największym stopniu zwiększyć jej zakres, jednocześnie zmniejszając odczuwany przez chorego dyskomfort, warto na co dzień sięgać po artykuły higieniczne dedykowane osobom zmagającym się z problemem nietrzymania moczu, jak np. wkładki na nietrzymanie moczu. Tego rodzaju produkty, poprzez zapewnienie wysokiej ochrony przed przeciekaniem, przyczyniają się do poprawy samopoczucia pacjenta, w znacznym stopniu zmniejszając odczuwany przez niego lęk przed znalezieniem się w kłopotliwej sytuacji. Niezwykle chłonne, skutecznie absorbują wilgoć, pochłaniając dodatkowo nieprzyjemny zapach. Zapewniają przyjemne uczucie suchości. Za sprawą miękkiego, delikatnego materiału nie powodują podrażnień. Idealne do stosowania na co dzień.

Bibliografia:

1.            Drabczyk R. Zakażenie układu moczowego. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zakazenie-ukladu-moczowego. Data dostępu: 08.07.2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *