Czujesz nieprzyjemne swędzenie i pieczenie warg sromowych? Jeśli do objawów dołączają obrzęk, zaczerwienienie, ból lub zmiany skórne, to znak, że rozwinął się stan zapalny. Czas zarejestrować się do ginekologa, ponieważ zapalenie sromu może rozprzestrzenić się na inne okolice intymne.
Zapalenia wirusowe i alergiczne
Zapalenie warg sromowych, zwane zapaleniem sromu, często towarzyszy infekcji pochwy. Czasem za przykre objawy odpowiada reakcja alergiczna. Uczulać mogą substancje zawarte w proszkach i płynach do prania lub płukania, prezerwatywach, kremach antykoncepcyjnych, a nawet bieliźnie ze sztucznych tkanin, chlorowanej wodzie itp. Alergiczne zapalenie sromu objawia się tzw. wypryskiem kontaktowym (w miejscu styczności z alergenem) albo obejmuje większe obszary sromu.
Do stanu zapalnego sromu nierzadko przyczyniają się wirusy. Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego prowadzi do kłykcin kończystych. Kalafiorowate zmiany zajmują m.in. wargi sromowe większe i mniejsze. W sprzyjających warunkach rozwijają się do tzw. kłykcin olbrzymich.
Opryszczka płciowa to rezultat zakażenia wirusem HSV (zwykle typu 2). W wyniku infekcji na wargach sromowych (ale nie tylko) występują nieduże pęcherzykowate wykwity. Choroba u każdego pacjenta ma nieco inny przebieg – zależny od odporności organizmu.
Infekcje grzybicze, bakteryjne i pasożytnicze
Za grzybicę sromu i pochwy na ogół winę ponoszą drożdżaki. Pojawia się dokuczliwy świąd, pieczenie oraz białawe, grudkowate upławy.
Czasem do zapalenia sromu prowadzą pasożyty. Wszawica wiąże się z błękitnymi plamami w miejscu ukłucia wesz łonowych. Do typowych symptomów świerzbu zalicza się uporczywe swędzenie, które nasila się w nocy. Podczas rzęsistkowicy sromu pacjentki cierpią z powodu swędzenia, pieczenia okolic intymnych i obfitych, pienistych upławów, które wydzielają nieprzyjemną woń.
Do bakteryjnego zapalenia sromu często dochodzi przez kontakty seksualne. Do zarażenia kiłą może jednak dojść również przez łożysko. Objawy zależą od fazy rozwoju choroby (występują m.in. owrzodzenia, tzw. kłykciny płaskie).
Rzeżączka wiąże się z dotkliwym uczuciem pieczenia, swędzenia, zaczerwienienia, nieraz obrzęku (w okolicach cewki moczowej). Zwykle pacjentki skarżą się też na ropne upławy i ropną wydzielinę z cewki moczowej.
Wrzód miękki (weneryczny) objawia się charakterystycznym owrzodzeniem, które zajmuje wargi sromowe, pochwę, szyjkę macicy.
Leczenie zapalenia sromu
Jeśli zaobserwowałaś u siebie niepokojące objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Infekcje intymne należy leczyć, inaczej mogą prowadzić do groźnych powikłań.
Gdy specjalista zdiagnozuje bakteryjne zapalenie sromu, zapewne przepisze odpowiedni chemioterapeutyk lub antybiotyk, który pomoże rozprawić się z infekcją. W kandydozach stosuje się leki przeciwgrzybicze – miejscowe, nieraz doustne. Jeśli okaże się, że „dopadła” Cię opryszczka wirusowa narządów płciowych, lekarz zaordynuje lek przeciwwirusowy, który złagodzi dolegliwość i skróci czas jej trwania. W terapii kłykcin kończystych podaje się leki, które hamują rozrost nabłonka, czasem brodawki należy usunąć podczas zabiegów chirurgicznych.
Świerzb i wszawicę, częste zakażenia pasożytnicze, leczy się miejscowymi preparatami przeciwpasożytniczymi. Rzęsistkowica wymaga terapii chemioterapeutykiem o działaniu rzęsistkobójczym. W leczeniu stosuje się nifuratel – lek o szerokim spektrum działania, który (co istotne) nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Istnieją też miejscowe leki z nifuratelem, które zawierają nystatynę. Dzięki złożonemu składowi obie substancje działają jeszcze silniej i skuteczniej.
Łagodź dolegliwości, dbaj o profilaktykę
Dotkliwe objawy stanu zapalnego, jak pieczenie, swędzenie, ból czy upławy, warto łagodzić. Ulgę przynoszą roztwory chlorowodorku benzydaminy, które służą do przemywania zewnętrznych narządów płciowych albo irygacji pochwy. Benzydamina działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antyseptycznie oraz miejscowo znieczulająco.
Zapalenia sromu bywają uciążliwą dolegliwością, dlatego postaraj się im zapobiegać. Kontakty seksualne ogranicz do jednego, zdrowego partnera i dbaj o higienę intymną. Podczas miesiączki, często (co 2-3 godziny) zmieniaj podpaski i tampony. Unikaj substancji, które mogą prowadzić do podrażnień sromu, stosuj kosmetyki do higieny intymniej o tzw. neutralnym pH, w których nie ma sztucznych dodatków. Po kąpieli zawsze starannie (i delikatnie) osuszaj okolice krocza.
lek. med. Robert Makowski
specjalista ginekolog- położnik