Zapewnij dziecku spokojny sen, czyli tajniki wyboru pościeli dla dzieci

Rodzicom zależy na tym, by w największym stopniu zaspokoić najważniejsze potrzeby dziecka, wśród których bardzo istotne miejsce zajmuje potrzeba odpoczynku. Ważne jest zatem urządzenie mu nastrojowego kącika do snu i dobór odpowiedniej pościeli. Istotna jest tutaj zarówno kwestia estetyki, jak i właściwości pościeli decydujące o jej wygodzie i przede wszystkim jej pozytywnym wpływie na zdrowie dziecka. W tym artykule opiszemy, jak wybrać pościel dla dzieci, które spełnia wszystkie te wymagania.

Dobierz rozmiar pościeli do wieku dziecka

Na rynku dostępna jest pościel dla dzieci w różnych rozmiarach, dostosowana do budowy ciała dzieci w różnym wieku. Dlatego po dobraniu odpowiedniego rozmiaru łóżka, warto także postarać się, by zakupić odpowiedniej wielkości pościel:

– dla dzieci w wieku do pięciu lat wybieramy zestaw składający się z poduszki o wielkości 100×135 cm i poduszki 40×60 cm – nawet jeżeli łóżeczko jest mniejszych rozmiarów, warto zainwestować w pościel o właśnie takich rozmiarach, którą będzie można zastosować również wtedy, gdy pociecha nieco podrośnie i sprawi, że małe dzieci nie będą mogły łatwo wydostać się spod kołderki,

– dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wybieramy zestaw: kołderka 140×200 cm i poduszka 70×80 cm lub kołderka 160×200 cm i poduszka 70×80 cm (w zależności od wielkości łóżka),

– dla dzieci powyżej dziesięciu lat: kołderka 160×200 cm i dwie poduszki po 70×80 cm

Materiał poszewki ma pierwszorzędne znaczenie

Niezależnie od wieku dziecka, bardzo istotne jest, by poszewka kołdry wykonana była z wysokiej jakości materiałów. Decyduje to nie tylko o jej komforcie, ale i zdrowotnych właściwościach. Wymagania, które powinna spełniać bardzo dobra pościel dla dzieci to:

brak uczulających składników,
higroskopijność, czyli wchłanianie wilgoci – oznacza to, że jeżeli dziecko spoci się w trakcie snu, pot zostanie wchłonięty przez materiał, który jednak nie zacznie wydawać się mokry nawet po wchłonięciu sporej ilości wilgoci,
dobra „oddychalność” – nawet zimowa pościel, która ma zapewniać wysoki poziom izolacji cieplnej nie powinna być dusząca, powodując pocenie się skóry – najlepiej w tym aspekcie sprawdzają się pościele z naturalnych materiałów.

Materiały, którym w największym stopniu można zaufać to na przykład bawełna, wełna czy len. Oprócz wyżej wymienionych cech pościele wykonane z tych materiałów są bardzo przyjemne w dotyku, co dodatkowo pozytywnie wpływa na jakość odpoczynku.

Wybierz odpowiednie wypełnienie

Oprócz poszewki bardzo ważne jest jednak również odpowiednie wypełnienie, od którego zależy komfort cieplny, miękkość i antyalergiczne właściwości pościeli. Popularne typy wypełnienia to:

wełna – zapewnia doskonałą izolację termiczną,
puch – niezwykła wygoda, ciepła i lekkość; tego rodzaju wypełnienie niestety nie jest jednak dobre dla alergików,
antyalergiczne materiały syntetyczne – nie powodują uczuleń, a często mogą nawet również zwalczać roztocza, dlatego często wybierają je rodzice alergików

W przygotowaniu artykułu pomógł sklep internetowy pościel.biz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *