Żarówki CFL – dobre rozwiązanie dla początkujących growerów

Uprawa roślin w domu jest coraz bardziej popularna. Hodując rośliny w domu mamy całkowitą kontrolę nad całym procesem wzrostu. Jest sporo możliwości, kiedy trzeba zdecydować się na konkretny rodzaj oświetlenia. Gdy światła jest zbyt mało, rośliny nie będą w stanie rozwinąć całego swojego potencjału. Wielu plantatorów korzysta z żarówek CFL.

Lampy do growboxu – cechy charakterystyczne

Żarówki CFL przypominają kształtem literę U i są bardzo łatwe w obsłudze, ponieważ do pracy nie potrzebują żadnych nowych urządzeń. Są skonstruowane w taki sposób, że mają własny układ zasilania. Aby zaczęły działać, wystarczy je wkręcić w gwint. Żarówki CFL nie nagrzewają się, nie ma więc problemu ze zbyt wysoką temperaturą. Mogą być umieszczone bardzo blisko roślin bez obawy, że im zaszkodzą. Są energooszczędne, ponieważ do pracy nie wymagają zbyt dużo mocy. Wydajność i żywotność żarówek CFL jest dwa razy dłuższa niż lamp HPS. Nie zalecane są jednak roślinom w fazie kwitnięcia – produkowane są specjalne warianty duo, które można stosować do roślin kwitnących. Zalecane są dla początkujących hodowców roślin. Bardzo dobrze pracują przy niższych temperaturach.

Żarówki CFL a wielkość growboxa

Uprawiając rośliny w domowych growboxach, trzeba zapewnić im oświetlenie, które jest maksymalnie zbliżone do naturalnego. Promienie słoneczne muszą być zastąpione sztucznym oświetleniem. Zastosowanie żarówek CFL jest idealnym rozwiązaniem w przypadku mniejszych upraw. Żarówki CFL można kupić pojedynczo albo w formie zestawów przeznaczonych na fazę wzrostu i kwitnienia. W skład takiego zestawu wchodzi lampa, odbłyśnik i przewód zasilający z wtyczką. Dużym atutem lamp tego typu jest brak konieczności stosowania dodatkowego źródła zasilania. Lampy nie nagrzewają się, dzięki czemu zniwelowane jest do minimum zagrożenie pożarowe. Wydajność świetlna i żywotność żarówek CFL jest bardzo duża, a elektroniczny system zasilania wmontowany w obudowę lampy powoduje zwiększenie jej energooszczędności. Polecane są do małych growboxów i dla osób, które nie mają miejsca na większe uprawy wewnątrz domu. Można je także wykorzystywać do produkcji klonów i sadzonek, przed zastosowaniem lamp HPS.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wewnątrz namiotu upraw specjalnych szyn. Jest to specjalny system do zawieszania lamp, dzięki czemu jest możliwość swobodnego regulowania wysokości oświetlenia. Można także zastosować specjalny tłumik akustyczny, jeśli uprawa generuje powstawanie zbyt dużej ilości hałasu. Żarówki CFL potrzebują również oprawek z gniazdem E40.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *