Niestety czasami trudno jest zmotywować się do aktywności na świeżym powietrzu. Brakuje czasu i chęci nawet na zwykły spacer. Tymczasem to właśnie odpowiednia ilość ruchu na świeżym powietrzu pozwala zachować odpowiednie zdrowie i sprawność fizyczną, co przekłada się na lepsze samopoczucie. Oprócz spacerów można zdecydować się na różnorodne formy aktywności fizycznej. Zobacz, jak aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu!
Jakie są zalety aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu?
Aby zdecydować się na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, warto poznać wcześniej wszystkie korzyści, jakie z niej płyną:
- poprawa sprawności fizycznej – aktywność poprawia pracę mięśni oraz je wzmacnia, dzięki temu organizm jest silniejszy, a mięśnie się wzmacniają – przekłada się to na lepszą kondycję fizyczną;
- wzmocnienie odporności i zdrowia – ruch na świeżym powietrzu pozwala dotlenić organizm, poprawić krążenie krwi oraz procesy trawienne, pozwala pokryć również zapotrzebowanie organizmu na witaminę D;
- redukcja stresu – aktywność na świeżym powietrzu pozwala lepiej dotlenić organizm i mózg co z kolei, co więcej obcowanie z przyrodą pozwala się zrelaksować i zminimalizować poziom stresu;
- lepsze samopoczucie – wszystkie wymienione korzyści przekładają się na lepsze zdrowie, a więc poprawę samopoczucia i pewności siebie;
Wśród aktywności fizycznych, każdy znajdzie coś dla siebie – można wybierać spośród różnorodnych sportów oraz akcesoriów. Jaki rodzaj aktywności będzie najlepszy?
Bieganie – czy na pewno takie zdrowe?
Wokół biegania narosło mnóstwo mitów, którymi często można mieć z nimi do czynienia. Tymczasem jogging pozwala przede wszystkim zrzucić dodatkowe kilogramy, wzmacnia serce i układ krwionośny oraz poprawia wydajność organizmu. Niestety nieprawidłowe przygotowanie, może prowadzić do poważnych kontuzji. Dlatego należy zadbać o właściwe akcesoria, a przed biegiem także o rozgrzewkę – należy rozgrzać i rozciągnąć wybrane partie mięśni tak, by nie doszło do ich uszkodzenia. Każdy biegacz powinien zaopatrzyć się w specjalną parę butów do biegania, które będą prawidłowo usztywniać kostkę i stopę, aby nie doszło do jej skręcenia. Ważna jest również odpowiednia amortyzacja, zwłaszcza podczas biegania po twardych nawierzchniach, dzięki niej stawy oraz wiązania nie będą nadmiernie obciążone.
Jazda na hulajnodze – praktyczne rozwiązanie do miast
Hulajnogi pozwalają skutecznie połączyć przyjemne z pożytecznym. Nie dość, że codzienna jazda pozwala znaleźć czas na aktywność fizyczną, to jeszcze umożliwia szybkie i wygodne przedostanie się w różne miejsca. Wygodne jest na przykład zastąpienie dojazdów do pracy autobusem bądź samochodem, właśnie jazdą na hulajnodze – zniknie konieczność płacenia za bilety oraz stania w korkach. Choć jazda na hulajnodze może wydawać się niepozorna, pozwala na wzmocnienie mięśni brzucha, pleców i szyi, a także nóg; ćwiczy także równowagę i koncentrację. Nowsze modele hulajnóg posiadają możliwość składania, dzięki czemu są wyjątkowo praktyczne nawet w mieście, niektóre pojazdy mieszczą się nawet w plecaku.
Alternatywa dla roweru – jazda na rolkach
Jazda na rolkach umożliwia wyjątkowo szybkie przedostawanie się z punktu A do punktu B. W przeciwieństwie do roweru rolki umożliwiają praktyczne podróżowanie przy nakładzie mniejszego wysiłku. Ich główną zaletą jest przede wszystkim rozmiar – jako że przeważnie są wielkości butów, można wygodnie przenosić je w plecaku i nie ważą dużo. Jazda na rolkach pozwala wzmocnić przede wszystkim nogi i mięśnie pośladków. Co więcej, nie obciąża aż tak stawów (ja na przykład bieganie czy jazda na rowerze), płynne ruchy nie wymagają też aż takiego wysiłku, a jazda po gładkich powierzchniach jest czystą przyjemnością. Rolki skłaniają nie tylko do samodzielnych dojazdów, na przykład do pracy, ale też do wspólnej aktywności z najbliższymi.
Czy warto zainwestować w rower?
Jazda na rowerze umożliwia trening wytrzymałościowy całego organizmu oraz równoczesne wzmocnienie wielu partii mięśni. Zaletą roweru jest jego uniwersalność, w zależności od modelu sprawdzi się w różnych warunkach – można przemieszczać się z jego pomocą po mieście lub po bardziej skomplikowanych trasach, na przykład w lesie. Rower jest doskonałym środkiem komunikacji, jeśli chodzi o dojazdy do pracy – jest dobry nie tylko dla organizmu i poprawia samopoczucie, ale także jest wyjątkowo przyjazny dla środowiska.
Spacerowanie to także aktywność fizyczna
Idealnym oderwaniem od codziennych obowiązków okazują się zwykłe spacery. Rzadko kiedy spacerowanie prowadzi do kontuzji i nadaje się również dla osób, które z jakichś względów nie mogą uprawiać innych sportów. Spacer pozwala skupić się, zebrać myśli oraz dotlenić organizm. Co więcej, spacerować można praktycznie wszędzie: w mieście, po lesie, a także w górach. Można zdecydować się również na tak zwany nordic walking, wykorzystuje się przy nim specjalne kijki, których zadaniem jest odciążenie stawów oraz zaangażowanie do ruchu wyższych partii ciała – szczególnie ramion i barków. W tym przypadku również warto zadbać o odpowiednie akcesoria – przede wszystkim wygodne, przystosowane do pieszych wędrówek obuwie.