Rozwód to bez wątpienia trudny okres w życiu wielu osób. Szczególnie, iż najczęściej związany jest z zakończeniem wieloletniej relacji. Tym bardziej, iż w wielu sytuacjach nie chodzi tylko o samo zakończenie związku, ale także szereg kwestii prawnych, które są związane z podziałem majątku, czy opieką nad dziećmi. Dlatego, niejednokrotnie osoby, które są w trakcie rozwodu lub już po rozwodzie, obawiają się, że w pewnym sensie jest to koniec jakiejś części życia, szczególnie związanej z romantycznymi relacjami. Tak naprawdę jednak rozwód może oznaczać zupełnie nowe, a także lepsze życie. Tym bardziej, że rozwód oznacza, iż w związku pojawiły się jakieś znaczące problemy.
Rozwój – trudny okres w życiu
Jak wygląda życie po rozwodzie? Czy oznacza koniec romantycznych relacji? Często mówi się o tym, że zakończeniu wieloletniego związku towarzyszy potocznie nazywane wypadnięcie z obiegu, czy rynku. W końcu, w trakcie związku nie nawiązuję, a przynajmniej nie powinno się nazywać nowych relacji o podłożu romantycznym, tym bardziej randkować. Dlatego wiele osób obawia się niejako powrotu na sam początek budowania relacji, czy poszukiwań partnera.
Tym bardziej, że rozwodowi towarzyszą bardzo silne emocje, które w wielu przypadkach może podsycać także jedna z przyczyn, czy główna przyczyn rozpadu pożycia małżeńskiego. Dlatego, tuż po samym rozwodzie, najlepszym, co można zrobić, to poświęcić czas własnej osobie, a także pozwolić sobie na przeżycie trudnych emocji, jak smutek, lęk przed samotnością, czy nawet rozpacz. Są one w wielu sytuacjach naturalne. W końcu trudno oczekiwać, iż po wieloletniej, głębokiej i intymnej relacji, człowiek z dnia na dzień przejdzie po prostu do codziennego życia, a cała sytuacja spłynie po niej jak po kaczce. Dlatego warto poświęci uwagę swoim emocjom w pierwszej kolejności, ponieważ wyparte, w późniejszym czasie mogą niejako rzutować na kolejne relacje, czy trudności z ich tworzeniem, jak również przejawiać się w nieświadomy sposób, czy impulsywny.
Jak wygląda życie po rozwodzie?
Na rozwód trzeba spojrzeć z kilku perspektyw. Oczywiście, można powiedzieć, że dla wielu osób oznacza to nowy, szczęśliwy rozdział, w szczególności, jeśli kończy związek, w którym czuła się niezadowolona. Oczywiście, w wielu sytuacjach rozwodowi może towarzyszyć także szereg pozytywnych emocji, jak ulga, radość, czy uczucie zrzucenia ciężaru ze swoich barków. Jednak, warto pozostać realistą. Co to oznacza?
Najczęściej do podstawowych rzeczy należy zmiana pewnych nawyków. W końcu wiele par posiada swoje nawyki związane z podziałem obowiązków, czy spędzaniem wolnego czasu. Teraz schemat, w których dotychczas funkcjonował człowiek, jak również role, jakie na siebie przyjmował, często ulegają zmianie.
Życie po rozwodzie często wymaga również dalszego utrzymania kontaktów z byłym partnerem, jak również pracy nad nowymi nawykami i utrzymaniem relacji na określonej płaszczyźnie. Dotyczy to par, które posiadają dzieci. Wszystko dlatego, że najczęściej muszą one wspólnie dbać o dobro dziecka. Oznacza to, że jeden z rodziców otrzymuje prawa do opieki, drugi z rodziców natomiast ma możliwość widywać się z dzieckiem w ustalonych terminach. Dlatego, chociaż nastąpił rozpad małżeństwa, byli małżonkowie w dalszym ciągu pełnią rolę rodziców i znalezienie wspólnego języka w kwestii wychowania dziecka.
Innym aspektem jest możliwość nawiązywania nowych relacji na tle romantycznym, czy poszukiwanie nowych hobby, które pozwolą także rozwijać się osobiście i zagospodarować wolny czas.
Jak zacząć nowe życie po trudnym rozwodzie? 5 porad
Życie po rozwodzie może przerażać. Może też początkowo wydawać się trudne. O ile sam rozwój i czas związany z całą sytuacją bywa na tyle napięty, iż człowiek jest nieco oderwany od codzienności, o tyle wraz z biegiem dni i tygodni od finalnego, prawnego zakończenia związku, człowiek zaczyna niejako wsiąkać na nowo w rzeczywistość i uświadamia sobie pewne, nawet prozaiczne zmiany. Dlatego życie po rozwodzie na początku może przytłaczać, bo zmianie ulega szereg dotychczasowych nawyków. Czy życie po rozwodzie musi być trudne? Jak poradzić sobie w tym trudnym okresie?
1. Daj sobie czas
To podstawa. Tak naprawdę zakończenie wieloletniej relacji może być związane z uczuciem żalu, utraty, rozpaczy, smutku, czy gniewu. Całej sytuacji towarzyszy wiele emocji, również łez, rozgoryczenia. Te trudne emocje potrzebują ujścia, dlatego warto skupić się w pierwszej kolejności na sobie i swoich uczuciach, być z samym sobą otwartych. Można udawać, iż rozwód nie odbił się głośnym, emocjonalnym echem na ludzkiej psychice, jednak najczęściej będzie to kłamstwo. O ile można, z wielu powodów, w ten sposób „okłamywać” otoczenie, o tyle ze sobą należy żyć w zupełnej szczerości. To pozwoli po prostu ułożyć swoje życie po rozwodzie.
2. Nie odrzucaj osób, które pragną Tobie pomóc
Po rozwodzie bliscy znajomi, czy rodzina, mogą przejawiać troskę, w szczególności o kondycję psychiczną osób po rozwodzie. Nie warto reagować gniewnie, z obudzeniem, czy takową pomoc odrzucać. Dotyczy to zarówno kobiet, jak również mężczyzn. Otwarte przyznanie się do własnych emocji, a nawet łzy są tym, co pozwoli lepiej wejść w kontakt z własnymi przeżyciami. Ich doświadczenie pozwoli następnie doświadczyć psychicznej ulgi. W pierwszej jednak kolejności najważniejsza jest szczerość z samym sobą.
3. Umiejętność pogodzenia się z realami
Częściowo, to również jeden z elementów, który pozwala przepracować własne emocje. Życie po rozwodzie ulega zmianie praktycznie w każdym obszarze, czasem nawet zawodowym. Dlatego w pierwszej kolejności należy pogodzić się z faktami, aktualnym stanem rzeczy. Ocenić, jak obecnie wygląda sytuacja, by móc się do niej ustosunkować. Wypieranie rzeczywistości, jej zaklinanie, czy zaprzeczanie temu, jak obecnie mają się sprawy, prowadzi tylko do późniejszego pogorszenia nastroju, a nawet jakości życia. Warto powiedzieć do siebie: jestem teraz po rozwodzie. Moje życie uległo na zmianie (początkowo nie warto oceniać, czy jest to zmiana na lepsze, czy gorsze, warto trzymać się po prostu faktów w sposób rzeczowy, a następnie przyswajać te fakty w sposób emocjonalny)
4. Twoja codzienność ulegnie zmianie – zacznij małymi krokami
W przypadku osób, które przez wiele lat żyły w związku, samej zmianie ulega także codzienność. Tym bardziej w przypadku małżeństw, które dzieliły wspólną przestrzeń życiową. Dlatego warto podjąć się wprowadzenia pewnych zmian do swojej codziennej rutyny, a jednocześnie w pewnym stopniu zerwanie z rutyną, którą ktoś wypracował w trakcie związku może mieć również pozytywny wpływ na pogodzenie się z rozwodem.
5. Być może to czas właśnie dla Ciebie
Życie po rozwodzie to może być tak naprawdę moment odświeżenia, niejako możliwości ponownego, gruntowego spojrzenia na własne życie. Oznacza to, że po rozwodzie warto przede wszystkim skupić się na własnej osobie, jak również postawić na własny rozwój. Najważniejsze jest w tym wszystkim, aby czuć się dobrze z samym sobą. W niektórych przypadkach osoby po rozwodzie mogą odczuwać spadek pewności siebie, czy własnej wartości. Dlatego są to obszary na którym warto skupić się w pierwszej kolejności.