Onycholiza, czyli odwarstwianie się naturalnej płytki paznokciowej od łożyska paznokcia, często jest skutkiem urazu mechanicznego. Ale to nie jedyna jej przyczyna. Jako powód problemu podaje się również różnego typu choroby ogólnoustrojowe (łuszczycę, AZS, nadczynność tarczycy czy łysienie plackowate), zbyt długotrwałe moczenie paznokci oraz kontakt z mocnymi środkami chemicznymi. Coraz częściej tę listę zasila niestety onycholiza paznokci po hybrydzie. Skąd ona się bierze? Czy można jej zapobiec? I co zrobić gdy już zaczynamy cierpieć z jej powodu?
Manicure hybrydowy a onycholiza
Bardzo mocno na początku podkreślimy: jeśli nasze paznokcie są zdrowe a stylizacja hybrydowa wykonana jest prawidłowo, z użyciem wysokiej jakości kosmetyków, wtedy onycholiza po hybrydzie nie powinna się pojawić. Bo właśnie te trzy kwestie podnoszą ryzyko pojawienia się problemu.
Gdy więc już widzisz jakieś zmiany na swoich paznokciach, zamiast zakrywać je lakierem hybrydowym, najpierw solidnie je wylecz. Niekiedy wystarczy tu czas i zastosowanie podstawowych kosmetyków regenerujących, innym razem niestety trzeba będzie udać się po poradę dermatologiczną i wykupić zalecone przez specjalistę leki.
Jeśli chodzi o prawidłowe wykonanie, ważne jest między innymi używanie czystych, odkażonych narzędzi i delikatne stosowanie tych które ścierają płytkę paznokciową (a więc polerek, pilniczków i frezarek). By nie pojawiła się onycholiza uczulenie na hybrydy niemniej istotne jest również zachowanie prawidłowej kolejności aplikacji wszystkich kosmetyków. Kosmetyków sprawdzonych, o bezpiecznych składach i najwyższej jakości. Nie ma co kusić się na najtańsze produkty z internetu czy bazaru – one mimo, że na początku ładnie wyglądają, mogą nam wyrządzić tylko szkodę.
Onycholiza po hybrydzie jak leczyć
To, że dotknęło nas uczulenie na hybrydę onycholiza możemy rozpoznać dość prosto. Problem na początku objawia się zmianą koloru płytki paznokciowej na biały. Dochodzi do tego w miejscach, w których paznokcie odseparowały się od łożyska. Do tego dochodzą niekiedy pęcherzyki powietrza widoczne pod płytką paznokciową oraz późniejsza zmiana koloru paznokci na bardziej żółty. Z czasem może dojść także do rozwoju stanu zapalnego czy pojawienia się zmian grzybiczych.
O tym, jak leczyć onycholizę po manicure hybrydowym powinien zdecydować specjalista podolog lub dermatolog. Postępowanie terapeutyczne jest bowiem związane bezpośrednio z tym, jakie były szczegółowe powody onycholizy i dodatkowe problemy jej towarzyszące. Zanim więc wybierzemy się do apteki po konkretny preparat leczniczy, koniecznie najpierw odwiedźmy gabinet specjalisty.