Badania dla sportowców – kto i dlaczego powinien je wykonywać?

Oprócz korzyści dla zdrowia sport niesie także pewne zagrożenia. Szczególnie jeśli obciążenie treningowe i dieta nie są przystosowane do potrzeb i możliwości organizmu. Badania dla sportowców pomogą w monitorowaniu zdrowia i dostosowywaniu intensywności treningu oraz diety do indywidualnych potrzeb. Dowiedz się, kto i kiedy powinien wykonywać badania dla sportowców, a także gdzie można wykonać badania sportowe pod kątem konkretnych dyscyplin.

Badania dla sportowców – dlaczego monitorowanie zdrowia osób aktywnych jest tak istotne?

Aktywność fizyczna jest jednym z elementów zdrowego stylu życia. Pomaga zmniejszać ryzyko rozwoju różnych chorób, a także w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i odpowiedniej sprawności. Jednakże trening, którego intensywność wykracza poza możliwości organizmu, może wywoływać problemy zdrowotne – ryzyko jest tym większe, jeśli dieta nie jest bogata w wystarczająca ilość niezbędnych składników odżywczych.

Potencjalne negatywne skutki uprawiania sportu to nie tylko urazy mechaniczne, ale też różne nieprawidłowości, takie jak min.:

 • niedobory witamin i minerałów;
 • schorzenia układu krążenia;
 • zaburzenia w równowadze gospodarki hormonalnej;
 • zaburzenia funkcjonowania nerek i wątroby.

Monitorowanie zdrowia osób aktywnych z pomocą badań sportowych pozwolą ułożyć efektywny i bezpieczny plan treningowy, a także dostosowywać dietę do potrzeb osoby aktywnej. To wszystko sprowadzi się do obniżenia ryzyka wystąpienia kontuzji i rozwoju schorzeń, wynikających z nieprawidłowego dostosowania obciążenia treningowego do możliwości i stanu zdrowia.

Kto powinien wykonywać badania sportowe?

Badania sportowe są rutynowym elementem życia sportowców wyczynowych. Powinni oni wykonywać je zgodnie z zaleceniami swoich lekarzy, ponieważ dobre wyniki są warunkiem uczestniczenia w rozgrywkach ligowych i turniejach.

Jednak także sportowcy-amatorzy, którzy z zaangażowaniem podchodzą do swojej pasji, powinni mieć na uwadze monitorowanie swojego zdrowia. Okresy, w których badania sportowe mogą okazać się szczególnie istotne to np.:

 • czas przed rozpoczęciem wzmożonej aktywności fizycznej;
 • okres przygotowań do startu w zawodach;
 • okres poprzedzający zwiększenie intensywności treningu;
 • przygotowania do zbliżającego się sezonu.

Badania sportowe dla dzieci – szczególna troska o zdrowie najmłodszych sportowców

Dzieci, których organizmy wciąż się rozwijają, mogą być szczególnie narażone na niepożądane skutki zdrowotne, jakie mogą wynikać z niedostosowania diety i obciążeń treningowych do potrzeb i możliwości młodych organizmów. Dlatego monitorowanie zdrowia małych sportowców jest kwestią niezwykle istotną nie tylko dla ich formy sportowej, ale też ogólnego zdrowia i prawidłowego rozwoju. Badania sportowe u dzieci należy wykonywać przed rozpoczęciem przez nie trenowania wybranej dyscypliny sportu, a także za każdym razem, kiedy planowana jest intensyfikacja treningu.

Badania dla sportowców pod kątem konkretnych dyscyplin

Duża liczba różnych dyscyplin sportowych sprawia, że do kwestii monitorowania zdrowia sportowców nie można podchodzić zbyt ogólnie. Bardziej optymalnym rozwiązaniem jest wykonywania badań pod kątem konkretnych dyscyplin. Badania dla sportowców ALAB sport dostępne są w pakietach dostosowanych do potrzeb przedstawicieli różnych dyscyplin sportowych, m.in.:

 • sportów siłowych,
 • sportów wytrzymałościowych;
 • sportów zespołowych;
 • sportów walki;
 • fitness.

Ponadto dostępne są pakiety przeznaczone dla aktywnych sportowo dzieci, wyczynowców oraz wykorzystywane w ocenie zdolności organizmu do regeneracji po ekstremalnym wysiłku, np. maratonie.

Na badania sportowe w ALAB sport możesz zapisać się przez Internet, logując się w serwisie internetowym ALAB sport i dokonując zakupów wybranych pakietów podobnie jak w każdym sklepie internetowym. Wyniki badań także możesz odebrać przez internet. W ramach dodatkowej usługi możesz skorzystać z konsultacji wyników z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *