Botoks – co warto wiedzieć na jego temat?

Botoks naprawdę potrafi zdziałać cuda. Jest skuteczny i działa bardzo szybko, nie pozostawiając śladów. Efekt zabiegów z jego udziałem może być bardzo naturalny. Nic więc dziwnego, że cieszą się one rosnącą cały czas popularnością. Co warto wiedzieć na temat botoksu? Czy warto się na niego zdecydować?

Botoks – co daje jego stosowanie?

Okazuje się, że botoks działa w zasadzie jedynie na zmarszczki mimiczne i to zlokalizowane w górnej części twarzy. Substancja ta nie wypełnia zmarszczek. Za to odpowiedzialny jest kwas hialuronowy. Botoks z kolei powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny. Jest to neuroprzekaźnik, który odpowiada za przekazywanie impulsów między nerwami i mięśniami. Toksyna botulinowa ma ograniczyć pracę wybranych mięśni twarzy, które są odpowiedzialne za intensywne marszczenie się skóry. Zapobiega tym samym powstawaniu i pogłębianiu się zmarszczek.

Co zrobić, aby efekt zabiegu z użyciem botoksu był naturalny?

Oczywiście podanie zbyt dużej dawki botuliny może się skończyć bardzo źle. Efekt maski, a więc przebotoksowania jest widoczny gołym okiem. Twarz staje się wówczas niemal zamrożona i pozbawiona mimiki. Brwi mogą zostać nienaturalnie podniesione do góry. To nie prezentuje się zbyt dobrze.

Dlatego zabieg z użyciem botoksu zawsze powinien przeprowadzać specjalista. Trzeba w tym przypadku zachować spore wyczucie. W końcu rezultatem ma być odświeżona i wypoczęta twarz. Duże znaczenie ma wykorzystywany preparat. Nie może być to pod żadnym pozorem produkt nieznanego pochodzenia, ale jedynie toksyna botulinowa zarejestrowana do wskazań medycznych.

Jak często zabieg należy powtarzać?

Botoks z założenia paraliżuje mięśnie. Dlatego skóra nie marszczy się mimo silnej pracy mięśni twarzy. Zmarszczki mają zostać spłycone, ale nie całkowicie zlikwidowane. Twarz bez mimiki nie wygląda bowiem zbyt dobrze.

Toksyna przestaje działać po około 4-6 miesiącach. Mięśnie zaczynają wówczas wracać do swojej normalnej pracy. W celu utrzymania efektu zabieg należy oczywiście powtórzyć. Nie można przy tym zapominać o odpowiedniej pielęgnacji skóry i jej regeneracji. W ten sposób nie dojdzie do spadku jej jakości.

Czy botoks jest bezpieczny?

Wiele osób obawia się zabiegów medycyny estetycznej. Powodem są ewentualne powikłania czy możliwe skutki uboczne. Jednak w praktyce botoks jest wykorzystywany w medycynie już od kilkudziesięciu lat. Został więc przebadany i wiadomo, że jest bezpieczny. Oczywiście warunek jest jeden – zabieg powinien wykonywać specjalista przy pomocy zarejestrowanego preparatu.  Nie może być to produkt niewiadomego pochodzenia np. zakupiony w internecie. W razie jakichkolwiek problemów lekarz może odpowiednio szybko zareagować.

Kto powinien zdecydować się na botoks?

Pierwsze zmarszczki mimiczne na twarzy pojawiają się już około 25. roku życia. Wprawdzie botoks wiele osób kojarzy ze starszymi paniami, ale korzystają z niego kobiety coraz młodsze. Działają w ten sposób profilaktycznie. Sądzą, że dzięki odpowiednim zabiegom, zmarszczki się nie utrwalą. Rzeczywiście toksyna botulinowa sprawdza się naprawdę dobrze. Jednak z jej stosowaniem nie ma się co spieszyć. Osoby młode powinny sięgać raczej po preparaty i zabiegi, które pobudzają skórę do samodzielnej regeneracji. Powinny też skupić się na codziennej jej pielęgnacji i ochronie przed intensywnym promieniowaniem słonecznym. Na użycie botoksu przychodzi czas zdecydowanie później.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *