Brokatowy zawrót głowy

Brokatem nazywano kiedyś popularną w VIII – XVII w. grubą, ciężką, zazwyczaj jedwabną, ozdobnie wyszywaną złotą lub srebrną nicią, połyskującą tkaninę, której posiadanie świadczyło wtedy o bogactwie i wysokiej pozycji społecznej tego, kto ją nosił.

Dziś nazwa ta określa znany i lubiany materiał zdobniczy, wykorzystywany do tworzenia prac plastycznych, wyrobów rzemieślniczych, a także do dekoracyjnego pakowania prezentów.

Rodzaje brokatu

Brokat najczęściej kojarzy się z bardzo drobnym, lśniącym pyłkiem lub drobinkami w różnych kolorach – i jest to skojarzenie jak najbardziej trafne. Warto jednak wiedzieć, że pyłek ten może mieć różne postacie: od barwnego proszku, poprzez cienkie, połyskujące nitki, aż po nieco większe, błyszczące cząstki, przypominające nieco maleńkie cekiny. Oprócz form sypkich, bardzo popularny jest brokat w żelu, sprayu czy farbkach i długopisach, a także różnego rodzaju materiały zdobnicze, pokryte warstwą lśniącego pyłku.

Pakowanie i ozdabianie

Przy wręczaniu prezentów nie liczy się tylko sam prezent, ale również (szczególnie, jeśli obdarowane zostaje dziecko) atrakcyjne, kolorowe opakowanie. Warto więc włożyć trochę wysiłku w to, żeby cała paczuszka była dobrze i estetycznie przygotowana. Pomóc w tym może właśnie brokat, taki jak http://creativehobby.pl/pol_m_artykuly-kreatywne_artykuly-plastyczne_brokaty-458.html i zawierające go, inne materiały zdobnicze.

Prezent, ozdobiony przy pomocy sypkiego brokatu, jest bardzo efektowny. Najprostszym sposobem jest naklejenie na wybraną powierzchnię taśmy dwustronnie klejącej i obfite posypanie jej błyszczącym proszkiem – w ten sposób można udekorować nie tylko samo opakowanie, ale też domek dla lalek, czy nawet stworzyć pamiątkowy obrazek na ścianę.

Brokat w żelu, tak jak farbki z brokatem czy długopisy z błyszczącymi wkładami, jest idealny do tworzenia bardziej precyzyjnych wzorów – kwiatuszków lub płatków śniegu, również na przedmiotach wypukłych i tych o nieregularnych kształtach. Bombki czy drewniane modele do składania wyglądają dużo ciekawiej, kiedy błyszczą w świetle lamp, a zwykła torebka na prezent od razu nabiera wyrazu, gdy znajduje się na niej lśniący rysunek. Warto zwrócić również uwagę na to, że do przydania blasku stroikom, bombkom, czy innym opakowaniom o niestandardowych kształtach doskonale nadaje się brokat w sprayu.

Gotowe dodatki z brokatem

Bardzo popularne są również gotowe elementy zdobnicze z brokatem – dekoracyjny papier na prezenty, pianka brokatowa, wstążki, przetykane metalicznymi nićmi, naklejki, sztuczne kwiaty i zwierzątka, a także pokryte błyszczącą warstwą klamerki do przypięcia bileciku. Są równie efektowne, ale wygodniejsze i szybsze w użyciu.

Brokat jest bardzo uniwersalnym, ponadczasowym materiałem, który nadaje magicznego blasku wszystkiemu, na czym się znajdzie. Warto o tym pamiętać przy szukaniu inspiracji w pakowaniu prezentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *