Czy depilacja laserowa jest bezpieczna? Obalamy mity.

Depilacja laserowa jest obecnie najszybszą, najwygodniejszą i najskuteczniejszą metodą usuwania niechcianych włosów. Mimo tego i wysokiego poziomu bezpieczeństwa, na jej temat wciąż krąży wiele mitów. Sprawdźmy, co warto wiedzieć na temat tej formy depilacji.

Co to jest depilacja laserowa?

Depilacja laserowa polega na emitowaniu wiązki laserowej w stronę mieszków włosowych. Melanina w nich zawarta pochłania energię, co niszczy cebulkę włosa i jej korzeń. Efekty depilacji zależne są od mocy urządzenia, czasu naświetlania,  techniki stosowanej przez specjalistę i w pewnym stopniu również karnacji osoby poddającej się zabiegowi.

Z tych czynników zrodziły się pewne najpopularniejsze mity na temat depilacji laserowej. Mianowicie często powtarzane jest, że ta forma depilacji dostępna jest jedynie dla osób o jasnej karnacji i ciemnych włosach, tymczasem to prawda o depilacji laserowej sprzed kilku dekad.

Pierwsze lasery do depilacji pojawiły się na rynku w latach 90-tych ubiegłego wieku i wtedy faktycznie największą skuteczność wykazywały przy dużym kontraście kolorystycznym między skórą a włosem. Obecnie jednak dysponujemy sprzętem i wiedzą, dzięki którym mamy większe możliwości depilowania. W pewnych przypadkach potrzebnych jednak jest np. więcej zabiegów.

Jakie technologie są wykorzystywane w depilacji laserowej?

Powszechnie stosuje się trzy rodzaje laserów do usuwania włosów. Są to diody, aleksandryty i Nd:YAG.

Lasery aleksandrytowe są szczególnie skuteczne w usuwaniu ciemnych włosów dzięki swojemu powinowactwu do melaniny. W przypadku osób o jaśniejszych włosach lepszym wyborem mogą być lasery Nd:YAG, które działają na unaczynienie otaczające włos, umożliwiając skuteczne usuwanie przy minimalnym ryzyku podrażnień.

Z każdym rodzajem urządzenia wiążą się pewne konkretne cechy. Dlatego wyczerpujące informacje o depilacji laserowej stosowanej w danym gabinecie powinny zawierać typ urządzenia, które jest stosowane. Mitem jest to, że każdy laser „działa tak samo” – przez lata opracowywane były różne technologie, co najlepiej widać na przykładzie lasera rubinowego. Był on popularny w latach 90-tych i był prekursorem obecnych zaawansowanych rozwiązań, jednak aktualnie nie jest już stosowany ze względu na niską skuteczność.

Jeśli interesuje Cię najwyższej jakości depilacja laserowa w Kielcach, zadzwoń do nas – korzystamy z najlepszej klasy urządzeń, bazujących na technologii aleksandrytowej oraz neodymowo-yagowej.

W jakich przypadkach depilacja laserowa może być niebezpieczna?

Dowodów medycznych na bezpieczeństwo depilacji laserowej jest wiele – od lat jest to uznana procedura, która zgodnie z oficjalnym stanowiskiem środowisk lekarskich nie zagraża zdrowiu pacjentów. Warunkiem jednak jest stosowanie się do zaleceń specjalisty, szczere dzielenie się z nim informacjami na temat swojego stanu zdrowia i zażywanych leków.

Mity o depilacji laserowej obejmują zarówno mające na celu przerazić historie o przypadkach nowotworów skóry, jak i informacje, że jest to metoda stuprocentowo bezpieczna.

Rozprawmy się z oboma. Po pierwsze, laser służący do usuwania włosów, jeśli jest prawidłowo używany, tzn. przez specjalistę, w warunkach gabinetu kosmetologicznego, nie ma możliwości spowodowania trwałych uszkodzeń skóry, w tym takich, które mogą skutkować nowotworem. Laser owszem, może spowodować poparzenia – większość z nich jest naturalnym efektem usuwania owłosienia i znika do kilkunastu godzin od zabiegu. Aby zapobiec poważniejszym konsekwencjom należy nie eksponować miejsca poddawanego zabiegowi na promienie słoneczne – zarówno na dwa tygodnie przed, jak i po zabiegu.

Należy też pamiętać, że wbrew drugiemu omawianemu mitowi, laseroterapia i depilacja laserowa nie są metodą dla każdego. Wszystkie zabiegi kosmetologiczne i medycyny estetycznej wymagają indywidualnych konsultacji ze specjalistą – niektóre przypadłości zdrowotne, takie jak te wymagające zażywania leków światłouczulających, wykluczają możliwość zastosowania laseru.  

Efektywność depilacji laserowej w porównaniu z innymi metodami depilacji.

Korzyści z depilacji laserowej są liczne. Przede wszystkim, jest to metoda trwała, mitem jednak jest twierdzenie, że raz odbyta sesja depilacji laserowej pozbawia nas problemu włosów „na zawsze”. Włosy po najlepiej wykonanych zabiegach depilacji laserowej mogą odrosnąć – jednak w ilości nie większej niż 10-20 procent początkowej wartości. Zazwyczaj następuje to po roku-dwóch od zabiegu, a także w wyniku zmian hormonalnych, np. przebytej ciąży czy menopauzy. Jeden zabieg „przypominający” zazwyczaj pozwala uzyskać wolność od włosów na kolejne lata.

Depilacja laserowa jest również stosunkowo bezbolesną metodą. Wiele jednak zależy od indywidualnego progu bólu – mitem jest, że jest to metoda całkowicie niewyczuwalna. Niektóre pacjentki porównują ją do depilowania depilatorem mechanicznym, inne do wrażenia pieczenia. Z pewnością jednak nie jest to metoda na tyle bolesna, jak np. usuwanie włosów z pomocą wosku, w szczególności z okolic intymnych.

Kolejną, ale nie ostatnią zaletą depilacji laserowej, jest brak widocznych cebulek włosów i brak problemu wrastania włosów. Laser uwalnia od niechcianego owłosienia i pozwala zapomnieć o niemiłych „niespodziankach” nawet w najbardziej skąpym stroju kąpielowym czy bieliźnie, a także w czasie uprawiania sportu i na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *