Czy warto jeść nowalijki?

Spragnieni wiosennych owoców i warzyw często sięgamy po nowalijki.

 

Po zimie, w której w sklepach mogliśmy nabywać produkty wyhodowane w szklarniach albo jedynie te mrożone, chętnie kupujemy świeże składniki naszych kulinarnych pomysłów. Czy to jednak dobry pomysł? Czy nowalijki rzeczywiście są dla nas zdrowe? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Co to są nowalijki?

Nowalijki to owoce i warzywa wyhodowane nie w gruncie, ale w szklarniach. Niestety nie mają tak intensywnego smaku i aromatu jak owoce i warzywa rosnące naturalnie. Do tego zawierają opryski i nawozy, w których składzie znajduje się ogrom związków chemicznych. Są jednak pożądane ze względu na zawartość sporej ilości witamin i wartości odżywczych. Młoda włoszczyzna, rzodkiew, ogórki, sałata, pomidory, natka i koper kuszą swoim okazałym wyglądem i przypominają o lekkostrawnych potrawach, jakie z chęcią jadamy latem.

Zdrowe czy niebezpieczne dla naszego zdrowia?

Sałatka z młodych warzyw nowalijkowych budzi spory entuzjazm. Nie tylko ze względu na swój witalny wygląd. Przecież produkty przechowywane zimą, jak marchew, ziemniaki, kapusta czy jabłka już dawno straciły cenne wartości odżywcze. Czy znajdziemy je w nowalijkach? Aby się o tym przekonać, warto zasięgnąć rady wykwalifikowanych specjalistów. Z pomocą przychodzi poradnia dietetyczna. Warszawa i inne duże miasta w Polsce na szczęście oferują sporo takich profesjonalnych gabinetów. Pracują w nich dietetycy, którzy posiadają wiedzę w tym zakresie.

Oni sami przyznają, że nie warto łapczywie rzucać się na produkty szklarniowe. Owszem zachęcają do konsumpcji swoim wyglądem, ale ich skład nie jest już tak pozytywny. Ilość sztucznych składników znacznie niweluje te dobre. Nie oznacza to jednak, że mamy całkiem rezygnować z nowalijek. Niektóre z nich wpływają korzystnie na nasze zdrowie i z całą pewnością dodadzą energii.

Kto nie powinien sięgać po nowalijki?

Młode warzywa nie będą odpowiednie dla alergików. Składniki zawarte w sztucznych nawozach i opryskach mogą uczulać. Nowalijki nie są też dobrym rozwiązaniem kulinarnym dla kobiet w ciąży oraz małych dzieci – również z tych samych powodów. O wiele lepszą opcją dla takich smakoszy będą mrożonki, które zawierają w sobie owoce i warzywa ze zbiorów gruntowych, czyli tych bardziej wartościowych.

Jeśli nowalijki to jakie?

Warto na pewno zajadać się kiełkami młodych roślin, na przykład rzodkiewki. To kiełki zawierają najwięcej wartości odżywczych i cennych witamin.

Sami dietetycy potwierdzają również, że jeśli jeść nowalijki, to w niewielkich ilościach. Jeszcze kilka listków salaty nikomu nie zaszkodziło. Trzeba mieć jednak na uwadze, że niektóre warzywa będą zawierały mniej dobroczynnych składników. Świetnym przykładem są między innymi pomidory – te szklarniowe mają mniej witaminy C.

Dlaczego ważne jest przechowywanie?

Nowalijek nie powinno się przechowywać w lodówce, w foliowych opakowaniach. Wtedy wzrasta poziom wydzielanych azotanów, które są rakotwórcze. O wiele lepiej jest je położyć w szufladzie lodówki luzem, na przykład na papierze albo bawełnianej ściereczce.

Treść artykułu przygotowana w oparciu o stronę internetową poradni dietetycznej Akademia Zdrowego Żywienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *